Ухвала суду № 104605263, 16.02.2022, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.02.2022
Номер справи
757/8095/22-к
Номер документу
104605263
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/8095/22-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Вовк С.В., при секретарі Брачун О.О., за участю слідчого Спасова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Спасова А.О. про продовження строку досудового розслідування № 62019000000001315,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Спасов А.О. звернувся до суду із клопотанням в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000001315 від 22.08.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 22.08.2022.

Означене клопотання обґрунтовано наступним.

Головним слідчим управлінням проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019000000001315 від 22.08.2019, за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України.

Під час досудового розслідування досліджуються обставини при яких службовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з порушенням вимог Закону України «Про передачу права державної та комунальної власності» підготовлено документи для передачі ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» з державної власності у власність територіальної громади м. Калуша.

Так, в результаті неналежного виконання своїх службових обов`язків, службові особи вищевказаних міністерств, порушивши законну процедуру, без проведення обов`язкових погоджень, без наявності необхідних документів, а також використовуючи не передбачені законодавством документи, підготували та надали на підпис проект розпорядження Кабінету Міністрів України, відповідно до якого цілісний майновий комплекс ДП «Калуська ТЕЦ-Нова» було передано з державної власності у комунальну власність територіальної громади м. Калуша (розпорядження КМУ від 22.05.2019 № 359-р).

Зокрема, службовими особи Міненерговугілля в порушення п. 19 Витягу з протоколу засідання Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 18.04.2019 № 14, передачу ЦМК не погоджено з ДП «НЕК «Укренерго» (зараз ПрАТ «НЕК «Укренерго»). Так, ДП «НЕК «Укренерго» відмовлено погодити передачу майнового комплексу без надання для вивчення плану розвитку Калуської ТЕЦ.

Міністерством розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України не отримавши правовий висновок Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи до проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська ТЕЦ-нова» у власність територіальної громади м. Калуша», обов`язковість якого передбачена § 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 № 712, а також про відсутність погодження ДП «НЕК «Укренерго» на передачу зазначеного майна, листом від 22.05.2019 № 3212-01/21775-01 направлено до Кабінету Міністрів України проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська ТЕЦ-нова» у власність територіальної громади м. Калуша» з пакетом документів.

Незважаючи на вказані порушення вимог законодавства, 22.05.2019 Кабінетом Міністрів України видано розпорядження № 359-р від 22.05.2019 «Про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» (ЄДРПОУ 40885849), з державної власності у власність територіальної громади м. Калуша.

Рішенням Калуської міської ради № 136 від 29.05.2019 «Про створення комісії з питань передачі у комунальну власність територіальної громади м. Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» створено відповідну комісію. 29.05.2019 всіма членами комісії, за виключенням директора ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» ОСОБА_1 , було підписано акт приймання передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» у власність територіальної громади м. Калуша.

05.08.2019 державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради ОСОБА_2 внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості щодо зміни форми власності цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» з державної на комунальну власність.

24.09.2019 Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України прийнято рішення про скасування державної реєстрації (перереєстрації) ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова».

16.10.2019 розпорядженням Кабінету Міністрів України визнано таким, що втратило чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 359-р.

Відповідно до звіту № 02-20 за результатами позапланового внутрішнього аудиту процедури передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» у комунальну власність, направленого листом Мінекоенерго № 26/1.1-20.2-5279 від 28.02.2019 керівництвом та посадовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, всупереч вимог та положень чинного законодавства, не забезпечено належну підготовку та оформлення первинних документів при передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоцентраль-нова» з державної у комунальну власність, внаслідок чого державою втрачено актив (цілісний майновий комплекс - майно, що перебувало у державній власності), балансовою вартістю 202 млн грн, чим завдано державі матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму балансової вартості втраченого державою активу, у розумінні значень п. 1.3 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно- ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006 № 346/1025/685/53 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1166/13040.

Відповідно висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України № 28/7 від 04.03.2020, висновок, зазначений в Звіті № 02-20 за результатами позапланового внутрішнього аудиту процедури передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» з державної у комунальну власність, в частині розміру матеріальної шкоди (збитків) завданої державі, документально підтверджується в сумі 202 657 000, грн.

Крім того, службові особи Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України внесли недостовірні відомості до протоколу засідання Уряду від 22.05.2019 про прийняття рішення про надання тимчасової підтримки ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова».

Під час огляду відеозапису засідання Уряду від 22.05.2019 встановлено, що питання про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська ТЕЦ-нова» у власність територіальної громади м. Калуша та про надання тимчасової підтримки ДП «Калуська ТЕЦ-нова» членами Кабінету Міністрів України не розглядалося та не голосувалося. Однак, в протоколі засідання Уряду від 22.05.2019 зазначені рішення зазначені, як прийняті.

Також, невстановлені службові особи ТОВ «Карпатнафтохім», Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Калуської міської ради шляхом обману, діючи за попередньою змовою групою осіб з корисливих мотивів, заволоділи цілісним майновим комплексом ДП "Калуська теплоелектроцентраль-нова", яке належить державі в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, чим завдали збитки на загальну суму 202 млн. грн.

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні виконано наступне:

- допитано як свідка директора ДП «Калуська ТЕЦ-нова» ОСОБА_3 з приводу передачі ЦМК з державної в комунальну власність

- витребувано копії документів в Калуській міській раді

- витребувано копії документів в Кабінеті Міністрів України

- витребувано копії документів в Мінекономрозвитку

- витребувано копії документів в Міненерговугілля

- витребувано копії документів в ПрАТ «НЕК «Укренерго»

- витребувано копії документів в ДПЗД «Укрінтеренерго»

- допитано як свідка ОСОБА_4

- допитано як свідка ОСОБА_5

- допитано як свідка ОСОБА_6

- допитано як свідка ОСОБА_7

- допитано як свідка ОСОБА_8

- допитано як свідка ОСОБА_9

- допитано як свідка ОСОБА_10

- допитано як ОСОБА_11 ;

- допитано як свідка ОСОБА_12 ;

- додатково допитано як свідка ОСОБА_10 ;

- долучено до матеріалів провадження звіт № 02-20 за результатами позапланового внутрішнього аудиту процедури передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» у комунальну власність, направленого листом Мінекоенерго № 26/1.1-20.2-5279 від 28.02.2019 керівництвом та посадовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, всупереч вимог та положень чинного законодавства, не забезпечено належну підготовку та оформлення первинних документів при передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоцентраль-нова» з державної у комунальну власність, внаслідок чого державою втрачено актив (цілісний майновий комплекс - майно, що перебувало у державній власності), балансовою вартістю 202 млн грн, чим завдано державі матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму балансової вартості втраченого державою активу, у розумінні значень п. 1.3 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно- ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006 № 346/1025/685/53 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1166/13040;

- призначено та проведено економічну експертизу, згідно якої документально підтверджено, що керівництвом та посадовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, всупереч вимог та положень чинного законодавства, не забезпечено належну підготовку та оформлення первинних документів при передачі цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоцентраль-нова» з державної у комунальну власність, внаслідок чого державою втрачено актив (цілісний майновий комплекс - майно, що перебувало у державній власності), балансовою вартістю 202 млн грн.

- витребувано в Верховній Раді України та Офісі Президента України копії порядку денного засідання Уряду від 22.05.2019.

- проведено виїмку документів, які перебувають в володінні Апарату Верховної Ради України та які містять вільні зразки почерку та підпису посадових осіб Кабінету Міністрів України;

- проведено почеркознавчу експертизу по документам щодо передачі ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» з державної власності у власність територіальної громади м. Калуша та надання тимчасової підтримки ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова»;

- із залученням спеціаліста проведено огляд каналу «КабМін» та скопійовані відеозапис засідання Кабінету Міністрів України від 22.05.2019;

- призначено та проведено експертизу аудіо,- відеоматеріалу - відеозапису засідання Уряду від 22.05.2019. Під час експертизи встановити безперервність та відсутність монтажу відеозапису не виявилося можливим;

- в порядку тимчасового доступу в Кабінеті Міністрів України вилучено документи, які стали підставою прийняття розпорядження «Про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» з державної власності у власність територіальної громади м. Калуша» та «Про надання тимчасової підтримки ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова», рішення Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 18.04.2019 № 14;

- в порядку тимчасового доступу в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України вилучено документи, які стали підставою прийняття розпорядження «Про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» з державної власності у власність територіальної громади м. Калуша»;

- в порядку тимчасового доступу в Міністерстві енергетики та захисту довкілля України вилучено документи, які стали підставою прийняття розпорядження «Про передачу цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» з державної власності у власність територіальної громади м. Калуша» та «Про надання тимчасової підтримки ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова»;

- допитано як свідка головного спеціаліста Управління цивільного законодавства та правового регулювання бізнесу Департаменту приватного права Міністерства юстиції України ОСОБА_13 ;

- допитано як свідка начальника Департаменту приватного права Міністерства юстиції України ОСОБА_14 ;

- допитано як свідка колишнього директора Департаменту управління державної власності Міністерства економічного розвитку та торгівлі України ОСОБА_15 ;

- в порядку тимчасового доступу в Міністерстві юстиції України вилучено документи на підставі яких Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України 24.09.2019 прийнято рішення про скасування державної реєстрації (перереєстрації) форми власності майна ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова»;

- додатково допитано як свідка колишнього директора ДП «Калуська теплоелектроцентраль - нова» ОСОБА_3

- допитано як свідка реєстратора центру надання адміністративних послуг ВК Калуської міськради ОСОБА_2

- допитано як свідка народного депутата України ОСОБА_16

- допитано як свідка члена комісії з передачі ЦМК ДП «Калуська теплоелектроцентраль - нова» ОСОБА_17 ;

- допитано як свідка члена комісії з передачі ЦМК ДП «Калуська теплоелектроцентраль - нова» ОСОБА_18 ;

- допитано як свідка члена комісії з передачі ЦМК ДП «Калуська теплоелектроцентраль - нова» ОСОБА_19 ;

- допитано як свідка голову первинної профспілкової організації ДП «Калуська ТЕЦ-нова» ОСОБА_20 ;

- допитано як свідка представника Івано-Франківської обласної галузевої ради профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України ОСОБА_21 ОСОБА_21 ;

- допитано як свідка начальник Управління інформаційних технологій та безпеки Секретаріат Кабінету Міністрів України ОСОБА_22 ;

- допитано як свідка колишнього першого заступника Міністра енергетики та вугільної промисловості ОСОБА_23 ;

- допитано як свідка директора департаменту з питань ефективного управління державною власністю Секретаріату ОСОБА_24 ;

- проведено огляд спеціалізованого програмного забезпечення програмно-апаратного комплексу інформаційно-медійного супроводження засідань Уряду в адміністративному будинку Кабінету Міністрів України по вулиці Грушевського, 12/2 у Печерському районі м. Києва;

- допитано як свідка головного спеціаліста відділу публічних активностей та взаємодії із засобами масової інформації Департаменту комунікації Секретаріату Кабінету Міністрів України ОСОБА_25 ;

- проведено огляд робочої станції головного спеціаліста відділу публічних активностей та взаємодії із засобами масової інформації Департаменту комунікації Секретаріату Кабінету Міністрів України ОСОБА_25 ;

- проведено експертизу аудіо,- відеоматеріалу - відеозапису засідання Уряду від 22.05.2019;

- додатково допитано як свідка працівника Секретаріату Кабінету Міністрів України ОСОБА_26

- допитано як свідка працівника Секретаріату Кабінету Міністрів ОСОБА_27

- допитано як свідка працівника Секретаріату Кабінету Міністрів ОСОБА_28

- допитано як свідка народного депутата України ОСОБА_29

- допитано як свідка працівника Секретаріату Кабінету Міністрів ОСОБА_30 .

18.08.2021 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_31 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000001315 від 22.08.2019 продовжено на 6 місяців, тобто до 21.02.2022 включно.

Незважаючи на зазначений вище комплекс проведених слідчих (розшукових) дій заходів забезпечення кримінального провадження та інших процесуальних дій, завершити досудове розслідування в межах строків досудового розслідування не видалося можливим, у зв`язку з винятковою складністю кримінального провадження, а також необхідністю тривалого часу для зібрання доказової бази необхідної для проведення судових експертиз, службових розслідувань і подальшого допиту за їх результатами фігурантів кримінального провадження, свідків, потерпілих.

Зважаючи на викладене, з метою забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування під час досудового розслідування необхідно провести такий комплекс слідчих (розшукових) дій:

- допитати директора департаменту організації засідань КМУ ОСОБА_32 ;

- додатково допитати директора департаменту з питань ефективного управління державною власністю Секретаріату ОСОБА_33 ;

- допитати Державного секретаря КМУ ОСОБА_34

- провести одночасний допит свідків ОСОБА_35

- допитати колишнього Прем`єр-міністра України ОСОБА_36 ;

- допитати першого віце прем`єр-міністра України ОСОБА_37

- допитати колишнього Міністра енергетики та вугільної промисловості ОСОБА_38 ;

- встановити працівників Секретаріату КМУ, які готували протокол засідання Уряду від 22.05.2019 та допитати їх із зазначених обставин;

- встановити комп`ютерну техніку, на якій готувався порядок денний та додаткові питання порядку денного засідання Уряду від 22.05.2019;

- отримати дозвіл суду на вилучення комп`ютерної техніки, на якій готувався порядок денний та додаткові питання порядку денного засідання Уряду від 22.05.2019;

- призначити та провести комп`ютерно-технічну експертизу по вилученій комп`ютерній техніці;

- провести комплекс інших слідчих (розшукових) дій, спрямованих на забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування.

Указані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані слідчими Державного бюро розслідувань раніше внаслідок виняткової складності провадження та з об`єктивних причин, а саме: через їх велику кількість (зокрема, вбачається за необхідне проведення понад 40 допитів у провадженні), необхідність забезпечення в ході досудового розслідування послідовності проведення слідчих (розшукових) і процесуальних дій та витребування великого обсягу документів, необхідних для проведення відповідних експертиз, наявність обставин, що унеможливили вчасне вилучення документів та речей, необхідних для призначення судових експертиз; встановлення та допит осіб, відібрання експериментальних зразків рукописного тексту (почерку), підписів фігурантів кримінального провадження, а також відшукання знарядь та засобів вчинення призначення і проведення судових почеркознавчих експертиз і судових технічних експертиз документів.

Під час досудового розслідування органом досудового розслідування виконано комплекс слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак наразі завершити досудове розслідування у кримінальному провадженні в межах строків досудового розслідування, тобто до 21.02.2022, неможливо, оскільки необхідно провести зазначений вище великий обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на перевірку всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення та виконання приписів кримінального процесуального закону.

У судовому засіданні слідчий Спасов А.О. клопотання підтримав, просить задовольнити.

Слідчий суддя, вислухавши пояснення слідчого та вивчивши матеріали провадження приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Як визначено положеннями ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 вказаного Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

З урахуванням доводів викладених у клопотанні та враховуючи те що у кримінальному провадженні необхідно вчинити ряд слідчих дій, слідчий суддя приходить до переконання про обґрунтованими підставами для продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000001315 від 22.08.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 22.08.2022.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ :

Клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Спасова А.О. про продовження строку досудового розслідування № 62019000000001315 - задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000001315 від 22.08.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України, на шість місяців.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя С.В. Вовк