Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 947/9171/22
Провадження № 1-кс/947/4142/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.05.2022 року
СлідчийсуддяКиївського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №12021160000001252 від 06.10.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання, Слідчими слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021160000001252 від 06.10.2021 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування здійснюється Одеською обласною прокуратурою.
Досудовим розслідування встановлено, що рішенням Одеської обласної ради №981-VIІ від 19.06.2019 шляхом реорганізації (перетворення) створено комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради», яке зареєстровано з присвоєнням ідентифікаційного коду 20991240, за місцезнаходженням: м.Одеса, вул. Гаванна, буд. 1.
Одночасно, рішенням Одеської обласної ради №981-VIІ від 19.06.2019 затверджено Статут КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради».
Наказом № 10-к від 12.02.2018 «Про переведення на посаду першого заступника директора» Комунальної установи «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» переведено на посаду першого заступника директора ОСОБА_5 .
Розпорядженням № 53/к-2020 від 23.03.2020 «Про тимчасове покладання виконання обов`язківгенерального директора КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради», призначено на посаду тимчасово виконуючого обов`язків генерального директора ОСОБА_5 .
Розпорядженням № 53/к-2020 від 23.03.2020 «Про тимчасове покладання виконання обов`язківгенерального директора КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради», призначено на посаду тимчасово виконуючого обов`язків генерального директора ОСОБА_5 .
В той же час, на території України здійснює свою господарську діяльність товариство з обмеженою відповідальністю «УКРСПЕЦ ІМПОРТ» код ЄДРПОУ 398644117162 (далі - ТОВ «УКРСПЕЦ ІМПОРТ»), до основних напрямків діяльності зокрема входить оптова торгівля фармацевтичними товарами.
Відповідно до вимог ч.3 ст.18 КК України, службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово обіймають на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації або законом.
Відповідно п. 6.2. Статуту, поточне керівництво КНП«Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» здійснює Генеральний директор.
У той же час, посадовою інструкцією заступника генерального директора КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» надано право на виконання посадових обов`язків генерального директора у разі його відсутності.
Крім того, згідно з посадовою інструкцією, ОСОБА_5 , несе відповідальність за цілість, доцільне та економічне використання бюджетних асигнувань, що приймаються на придбання медичного інвентарю, апаратури, медикаментів та інших грошових та матеріальних цінностей.
Також, відповідно п. 2 розпорядження Одеської обласної державної адміністрації № 13/од-2021 від 13.01.2021 «Про ефективне використання коштів комунальними установами, закладами, підприємствами, координацію діяльності яких покладено на структурі підрозділи обласної державної адміністрації» комунальним підприємствам перед оголошенням процедури закупівель узгоджувати з Департаментом економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації технічне завдання (специфікацію) та очікувану вартість закупівлі.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов`язки генерального директора КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому відповідно до Примітки 1 ст. 364 КК України є службовою особою органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 22, ч. 1 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення та зобов`язаний, як посадова особа місцевого самоврядування, дотримуватись вимог вищевказаного закону.
Однак, у тимчасово виконуючого обов`язки генерального директора КНП«Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради», як у службової особи місцевого самоврядування, виник злочинний умисел на розтрату бюджетних грошових коштів на користь ТОВ «УКРСПЕЦ ІМПОРТ» за невстановлених досудовим розслідуванням обставин.
З метою реалізації свого злочинного наміру, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та протиправно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, будучи тимчасово виконуючого обов`язки генерального директора КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» ОСОБА_5 07.04.2021, перебуваючи на своєму робочому місці в КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» за адресою: м.Одеса, вул.Гаванна, 1, без жодного погодження з Департаментом економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації, уклав договір №502 з ТОВ «УКРСПЕЦ ІМПОРТ» на постачання товару необхідного для запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а саме: протипожежне, рятувальне та захисне обладнання (НК 024:2019 18094 Лицева маска для захисту дихальних шляхів) (Респіраторів FFР 3 (з клапаном)за ДК021-2015:35110000-8, на загальну суму договору 4600000,00 грн. (без ПДВ).
На виконання умов договору № 502 від 07.04.2021 відповідно до сформованого 08.04.2021 платіжного доручення № 5284 КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» перераховано на рахунок ТОВ «УКРСПЕЦ ІМПОРТ» (UA803333910000026007054721043) грошові кошти в розмірі 4600000,00 грн. (без ПДВ).
На виконання вимог договору ТОВ «УКРСПЕЦ ІМПОРТ» здійснено поставку, зокрема, наступного товару: півмаски фільтрувальні для захисту від аерозолів «СПЕКТР» моделі «СПЕКТР-3К» FFР 3 NRD в кількості 100000 шт., вартістю за одиницю 46,00 грн. (без ПДВ), на загальну суму 4 600 000,00 грн.
В подальшому, 07.04.2021 закуплений товар отримало КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» відповідно до видаткової накладної № 4 від 07.04.2021.
Однак, встановлено що станом на 07.04.2021 ринкова вартість постановлених товарів ТОВ «УКРСПЕЦ ІМПОРТ» становила, а саме: півмаски фільтрувальні для захисту від аерозолів «СПЕКТР» моделі «СПЕКТР-3К» FFР 3 NRD - 25,35грн. за штуку.
Таким чином, сума завищення вартості товару становить на півмаски фільтрувальні для захисту від аерозолів «СПЕКТР» моделі «СПЕКТР-3К» FFР 3 NRD, на загальну суму 2 065 000,00 грн.
Всього, умисними та протиправними діями ОСОБА_5 через необґрунтоване підвищення ціни за одиницю товару КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» спричинено матеріальну шкоду на 2 065 000,00 грн., що згідно Примітки 4 до ст.185 КК України більше, ніж в шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, тобто в особливо великому розмірі.
Досудове розслідування здійснюється за ознаками: передбаченого ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України, за кваліфікуючими ознаками: розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене у особливо великих розмірах.
За наявності зібраних у кримінальному провадженні доказів слідчим 13.05.2022 першому заступнику генерального директора КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчинені злочину, передбаченого ч. 5 ст.191 Кримінального кодексу України, за вчинення якого передбачено покарання у тому числі із конфіскацією майна.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта встановлено, що ОСОБА_5 належить квартира АДРЕСА_1 , частка власності 573/3000 (реєстраційний номер майна 18487707).
Таким чином, майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_5 , у разі визнання судом його винним у скоєнні інкримінованого йому кримінального правопорушення, може бути використано для забезпечення виконання конфіскації майна та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з`явились. Від слідчого надійшла заява про розгляд клопотання у його відсутність.
Згідно вимог ч.2 ст.172 КПК України, за клопотанням сторони обвинувачення, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання про накладення арешту на майно без виклику власника майна, з метою забезпечення арешту майна, в цілях запобігання його відчуження.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 41 Конституції України закріплює положення про те, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Слідчим суддею в судовому засіданні встановлено, що 13.05.2022 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні у вчинені злочину, передбаченого
ч.5 ст.191 КК України, внаслідок якого спричинено матеріальну шкоду на 2 065 000,00 грн., що згідно Примітки 4 до ст.185 КК України більше, ніж в шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, тобто в особливо великому розмірі та за вчинення якого передбачено покарання у тому числі із конфіскацією майна.
Згідно з ч.5 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбаченихКримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Частиною 10 статті 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта встановлено, що ОСОБА_5 належить квартира АДРЕСА_1 , частка власності 573/3000 (реєстраційний номер майна 18487707).
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), найчастіше втручання в право власності фізичних та юридичних осіб відбувається з боку державних органів, зокрема, органів виконавчої влади, іноді органів законодавчої й судової влади, шляхом прийняття законодавчих актів чи при винесенні незаконного рішення суду, тоді як ст.1 Першого Протоколу до Європейської конвенції з прав людини забороняє будь-яке невиправдане втручання державних органів.
Так, відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі "АГОСІ" проти Сполученого Королівства" (AGOSI v. the United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість клопотання сторони обвинувачення, наявність достатніх підстав вважати, що в цілях запобігання можливості відчуження вищевказаного майна та забезпечення можливої конфіскації майна та з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, його збереження, виключення можливості відчуження, передачі майна, та забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та інтереси власників майна, про які йдеться в клопотанні, та якого такі особи зазнають внаслідок застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, тому клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню.
Також, враховуючи ризик переоформлення, відчуження, а також вчинення незаконних реєстраційних дій, відносно об`єкту нерухомого майна, слідчий суддя вважає за необхідне накласти заборону відчуження, розпорядження та здійснення реєстраційних дій.
Керуючись ст. ст. 98, 131, 170-173 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №12021160000001252 від 06.10.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України задовольнити.
Накласти арешт на квартиру АДРЕСА_1 , частка власності 573/3000 (реєстраційний номер майна 18487707), яка перебуває у власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із забороною відчуження, розпорядження та здійснення реєстраційних дій.
Виконання ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1