Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2143/10/2370 09.07.2010 р. м. Черкаси
10 год. 33 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
при секретаріКулику О.П.,
за участю представників позивача Тамка А.М. за посадою,
Запорожець Л.В., Воропаєва І.З. - за довіреністю,
представників відповідача Стрільця А.О. за посадою,
Даниленко Н.М., Мисана В.М., Генералова А.М., Мачуського В.І. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Чигиринської центральної районної лікарні до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
У травні 2010 року до суду з позовною заявою звернулась Чигиринська центральна районна лікарня, в якій просить визнати незаконною та скасувати постанову державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області № 08/30-3865 Мч від 26.04.2010 про накладення штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області 13.04.2010 проведено позапланову перевірку щодо виконання вимог припису від 19.11.2009 № 08/30-2484-Мч та винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Позивач вважає, постанову незаконною з наступних підстав. Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику»субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Позивач зазначав, що на виконання даного припису з вимогою «привести схему електропостачання лікарні, в відповідність вимогам щодо струмоприймачів першої категорії»Чигиринська центральна районна лікарня винайшла кошти для проведення необхідних робіт в сумі 99000 тисяч грн. та уклала з ПП «Енерголенд»договір підряду № 19 від 21.12.2009 з капітального ремонту кабельних ліній. Зобовґязання за даним договором зареєстровані в управлінні Державного казначейства у Чигиринському районі 24.12.2009 з дотриманням вимог наказу Державного казначейства України від 09.08.2004 № 136 «Про затвердження Порядку обліку зобовязань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України». Бухгалтерією районної лікарні до управління Державного казначейства направлено платіжне доручення для оплати виконаних робіт. У звязку із відсутністю коштів на субрахунку єдиного казначейського рахунку оплату вчасно не було проведено, і як наслідок у звязку з неоплатою фінансових зобовязань виконання робіт згідно договору призупинено, що і призвело до невиконання припису від 19.11.2009 та зареєстровано кредиторську заборгованість.
Позивач стверджував, що лікарня як бюджетна установа зобовязана дотримуватись вимог бюджетного законодавства. Враховуючи проблемні питання формування бюджету, лікарня зможе продовжити фінансування робіт по виконанню припису не раніше початку червня 2010 року. Враховуючи те, що відповідно до вимог Господарського кодексу України підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене субєктом господарське правопорушення, а вина субєкта господарювання у невиконанні припису можлива лише в разі існування обєктивної можливості вжиття всіх заходів для забезпечення виконання припису.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та пояснили наступне. Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та постанови Кабінету міністрів України від 07.08.1996 № 929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії»державний енергетичний нагляд (контроль) здійснюється з дотриманням принципу пріоритетності забезпечення безпеки життя і здоровґя людини, перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності. Відповідно до Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд здійснює інспекція Держенергонагляду. Одним із основних завдань Держенергонагляду є здійснення нагляду за забезпеченням надійного постачання енергії, готовністю до роботи резервних автономних джерел живлення споживачів електричної енергії першої категорії і особливої групи першої категорії з надійності електропостачання та відповідністю схем електропостачання ( зовнішніх та внутрішніх) категорійності споживачів та їх струмоприймачів. Керуючись Законом України «Про електроенергетику», постановою КМУ від 21.07.1999 № 1312, інспекція Держенергонагляду у Черкаській області після перевірок протягом 2005-2009 років, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 08/30-2484 від 19.11.2009, постановою від 26.04.2010 № 08/30-3865-Мч накладено на Чигиринську центральну районну лікарню штраф у розмірі 1700 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Чигиринська центральна районна лікарня з 09.12.1993 зареєстрована як юридична особа за ідентифікаційним кодом 02005289, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО № 157095.
13 квітня 2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 19.11.2009 № 08/30-2484-Мч (термін виконання до 18.02.2010) та складено акт № 08/30-3754-Мч, в якому встановлено невиконання вимог припису від 19.11.2009 № 08/30-2484-Мч у частині пункту 1: схему електропостачання лікарні, в відношенні забезпечення рівня надійності електропостачання не приведено у відповідність вимогам щодо струмоприймачів першої категорії (ПТЕЕС п.5.1.2 ПУЭ п.1.2.18, ДБН В.2.5-23-2003 п.2.3, ПКЕЕ п.10.2.4, 10.2.5 Закону України «Про електроенергетику», ст. 26), чим порушено Закон України «Про електроенергетику», ст. 27, ПКЕЕ п.10.2.4,10.2.5.
За результатами перевірки прийнято постанову № 08/30-3865-Мч від 26.04.2010 про накладення на Чигиринську центральну районну лікарню штрафу у розмірі 1700 гривень.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, є Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 № 575/97-ВР (далі- Закон № 575/97-ВР).
Відповідно до статті 9 Закону № 575/97-ВР та постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії»державний нагляд в електроенергетиці покладено на Державну інспекцію з експлуатації електричних станцій і мереж та Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання обєктів електроенергетики, підключених до обєднаної енергетичної системи України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області (далі інспекція Держенергонагляду у Черкаській області) є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Центральному регіоні»Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»і створена відповідно до наказу НЕК «Укренерго»від 20.02.2006 № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго». Інспекція Держенергонагляду у Черкаській області діє відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії», Статутом НЕК «Укренерго», Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Центральному регіоні»НЕК «Укренерго», Положенням про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області.
Метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпечення сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєкта електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання за споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної енергії.
Одним із основних завдань Держенергонагляду відповідно до пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії»є здійснення нагляду за забезпеченням надійного постачання енергії, готовністю до роботи резервних автономних джерел живлення споживачів електричної енергії першої категорії і особливої групи першої категорії з надійності електропостачання та відповідністю схем електропостачання (зовнішніх та внутрішніх) категорійності споживачів та їх струмоприймачів.
До електроприймачів першої категорії відносяться електроприймачі, перерва електропостачання яких може спричинити небезпеку для життя людей, значний збиток народному господарству, пошкодження дорогого основного обладнання, масовий брак продукції, розлад складного технологічного процесу, порушення функціонування особливо важливих елементів комунального господарства.
Відповідно до Державних будівельних норм України, затверджених наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 24.09.2003 № 160, електроприймачі операційних і пологових блоків, відділень анестезіології, реанімації й інтенсивної терапії, кабінетів лапароскопії, бронхоскопії й ангіографії та інших, від безперебійної роботи яких безпосередньо залежить життя хворих, за ступенем надійності електропостачання належать до 1 категорії.
Судом встановлено, що у червні 2005 року інспекцією Держенергонагляду у Черкаській області проведено комплексне обстеження з технічного стану електроустановок споживача Чигиринської центральної районної лікарні. В ході даної перевірки встановлено порушення Правил користування електричною енергією, Правил улаштування електроустановок, про що зазначено в акті обстеження № Мч-61 від 09.06.2005.
За результатами даної перевірки головному лікарю внесено припис №Мч-61п/2 від 09.06.2005, і в подальшому для приведення схеми електропостачання лікарні у відношенні забезпечення рівня надійності електропостачання у відповідність вимогам щодо струмоприймачів першої категорії видано приписи від 17.01.2006 №Мч-6пр, від 14.08.2008 № Мч-058п, від 12.03.2009 № 08/30-0784-Мч, від 19.11.2009 № 08/30-2484-Мч, від 13.04.2010 №08/30-3757-Мч про усунення порушень Закону № 575/97-ВР.
Вимоги вищезазначених приписів лікарня не виконувала систематично, що підтверджується актами перевірки від 06.01.2006 №Мч-3п, від 28.07.2008 №Мч-050, від 18.02.2009 № 08/30-0532, від 19.11.2009 № 08/30-2483-Мч.
Згідно із п. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис це обовязкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) субєкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Також відповідно до ст. 27 Закону № 575/97-ВР субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів у вигляді накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених статтею 27 Закону № 575/97-ВР, видають у межах своєї компетенції субєктам господарювання діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Судом встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо виконання припису, а саме: між Чигиринською центральною районною лікарнею та ПП «Енерголенд»укладено договір підряду від 21.12.2009 № 19 з капітального ремонту кабельних ліній (перевід лікарні на першу категорію з електропостачання). Відповідно до умов договору підряду до управління Державного казначейства України у Чигиринському районі направлено платіжне доручення для оплати виконаних робіт. Згідно із розясненнями управління Державного казначейства України у Чигиринському районі від 14.01.2010 № 39-03-33/41 оплату вчасно не було проведено у звґязку із відсутністю коштів на субрахунку єдиного казначейського рахунку. У звязку з відсутністю фінансування виконання робіт по договору призупинено.
Доводи позивача про відсутність вини лікарні у невиконанні припису по причині недостатнього фінансування галузі та у звґязку з несвоєчасністю затвердження Державного бюджету України на 2010 рік, вжиттям всіх можливих заходів щодо виконання припису, зокрема укладенням з ПП «Енерголенд»договору підряду № 19 від 21.12.2009, спростовується вищенаведеним про систематичне невиконання лікарнею приписів, починаючи із 2005 року.
Суд також наголошує, що інспектор державного енергетичного нагляду зобовязаний винести постанову про накладення штрафу не лише за ухилення від виконання припису, про що у поясненнях наголошували представники позивача, а й за несвоєчасне виконання припису.
Суд звертає увагу на те, що державний енергетичний нагляд здійснюється з метою забезпечення безпеки життя і здоровґя людини, і не має на меті втручатися у господарську діяльність установи.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При вирішенні даної справи суд керується принципом законності, відповідно до якого субєкти владних повноважень зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином суд дійшов до висновку, що відповідач при винесенні постанови від 26.04.2010 № 08/30-3865-Мч за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 08/30-2484 від 19.11.2009 діяв у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлено 14 липня 2010 року