Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2342/10/2370 05.07.2010 р. м. Черкаси
14 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
при секретаріКулику О.П.,
за участю представника позивача Пасічник А.А.за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Рацеве-Богдан»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
У травні 2010 року Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до комунального підприємства «Рацеве-Богдан» про стягнення 4804 грн. 55 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2009 році та 50 грн. 40 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала повністю, просила суд задовольнити його повністю та стягнути з відповідача на користь позивача заявлену суму адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 4854 грн. 95 коп. з мотивів порушення відповідачем вимог ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»зазначивши при цьому, що підприємства, установи і організації, які використовують найману працю самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів відповідно до 4% нормативу робочих місць.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, у судове засідання представника не направив, не повідомивши причини, хоча був повідомлений про час і місце розгляду справи в установленому порядку, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Заслухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи суд встановив наступне.
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII(надалі за текстом «Закон N 875-XII»).
Судом встановлено, що комунальне підприємство «Рацеве-Богдан», відповідно до витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 5942958 від 14.05.2010, зареєстровано як юридична особа 04.09.2006, ідентифікаційний код 34543554.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.
Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобовязаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з поданого звіту, протягом 2009 року відповідач використовував працю11найманих працівників.
Частиною 1 статті 19 зазначеного вище Закону встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 Закону.
При цьому, частиною другою статті 19 Закону N875-XII зобовязано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.
Згідно статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства зобовязані: 1) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, 2) надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, 3) звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вищевказаних норм законодавства, на думку суду, вимагає від підприємств не тільки виділяти та створювати робочі місця для інвалідів, а і відповідних дій, які полягають у щомісячному інформуванні центрів зайнятості про наявність вакантних створених підприємством робочих місць для інвалідів. Саме такий комплекс заходів у своїй сукупності здатний забезпечити право інваліда на працевлаштування шляхом зайняття на відповідному підприємстві створеного для нього робочому місці.
Натомість відповідно до листа Чигиринського районного центру зайнятості від 21.05.2010 № 778, наданого на запит позивача, КП «Рацеве-Богдан»не надавало протягом 2009 року державній службі зайнятості інформації (звітів) про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів.
Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2009 році не були виконані обовязки, передбачені Законом N875-XII, а саме не подавалися звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, відповідач зобовязаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Судом встановлено, що на підприємстві повинен був працювати 1 інвалід.
Згідно з розрахунком, наданим Фондом,середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2009 році у відповідача складає 9609 грн. 09 коп. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів - 4804 грн. 55 коп.
Суд звертає увагу на те, що у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік, відповідач самостійно розрахував суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня 2010 року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, з урахуванням викладених вище норм Закону N875-відповідач зобовязаний був до 15 квітня 2010 року сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в сумі 4804 грн. 55 коп.
Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2010 року по 20 травня 2010 року, розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ та складає 50 грн. 40 коп. Загальна сума стягнення складає 4854 грн. 95 коп.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того,що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону875-XII, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України (№254к/96-ВР), відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.
На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими,що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Рацеве-Богдан», адреса: 20910, Черкаська область, Чигиринський район, село Рацеве, ідентифікаційний код 34543554, на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, адреса: 18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код 21368023, 4804 (чотири тисячі вісімсот чотири) грн. 55 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2009 році та 50 (пятдесят) грн. 40 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій, а всього на загальну суму 4854 ( чотири тисячі вісімсот пятдесят чотири) грн. 95 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 07 липня 2010 року