Єдиний державний реєстр судових рішень < для копії >
Справа № 2-а-3403/10/2270/9
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретаріБуяновській М.С.
за участі:представника позивача: Олійник І.Ю. - за довіреністю від 12.10.2009р. №8034/10 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора Дунаєвецького району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі <3-тя особа >до фермерського господарства "Борщуна" <3-тя особа >про стягнення 47916,54 грн.
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
В С Т А Н О В И В:
Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить у відповідності до вимог Законів України: «Про прокуратуру», «Про державну податкову службу в Україні», «Про систему оподаткування”, «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про податок з доходів фізичних осіб» стягнути з відповідача 47916,54 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб. Повноважний представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами. Зазначає, що вказана заборгованість виникла внаслідок порушення позивачем вимог п.4.2.10, п.4.2 ст.4, п.п. 6.3.3 "е" п.6.3 ст.6, п.п. 8.1.1, пп.8.1.2 п.8.1 ст.8, п.19.2 "а", п.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р..
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, в судове засідання не з'явився, ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою, копією позовної заяви з додатками направлені та отримані відповідачем 01.06.2010 року (згідно поштового повідомлення №948644), повістка про відкладення розгляду справи направлена та отримана відповідачем 18.06.2010 року (згідно поштового повідомлення №951505).
Згідно ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, суд вважає за необхідне вирішити дану справу по суті відповідно до ч.6 ст.71 КАС України на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав:
Фермерське господарство «Борщуна» зареєстроване як юридична особа 28.02.2000 року Дунаєвецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області, рішення №219, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи, згідно довідки №541 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Хмельницького обласного управління статистики включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, та взято на облік в податковому органі як платник податків.
Податковим органом проведено виїзну планову документальну перевірку фермерського господарства «Борщуна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 30.06.2009р., про що складено акт перевірки №947/2340/30795707 від 25.11.2009р.. В ході проведення перевірки встановлено та зафіксовано в акті порушення вимог п.п.19.2 "а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003р. зі змінами та доповненнями (далі- Закон), а саме: при нарахуванні і виплаті заробітної плати та виплаті орендної плати за паї, податок з доходів фізичних осіб сплачувався частково та нерегулярно , незважаючи на те, що кошти надходили як в касу підприємства так і на розрахункові рахунки; при утриманні податку з доходів фізичних осіб із виплаченої заробітної плати найманим працівникам за період, що перевірявся, була неправомірно застосована податкова соціальна пільга тим працівникам, які одночасно є підприємцями (доходи самозайнятої особи від підприємницької діяльності) внаслідок чого не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб у сумі 826,98 грн., чим порушено п.п. 6.3.3 "е" п.6.3 ст.6 Закону. Загальна сума податку з доходів фізичних осіб , яка не утримана з виплачених доходів та не перерахована до бюджету за період, що перевірявся, складає - 1177,67 грн. Станом на 30.06.2009 року заборгованість по податку з доходів фізичних осіб складає 47916,54 грн.. Дана заборгованість підтверджується податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за 1 квартал 2008р., 2 квартал 2008р., 4 квартал 2008р., 1 квартал 2009р., 3 квартал 2009р., 4 квартал 2009 р., актом ДПІ у Дунаєвецькому районі про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 25.11.2009 року №947/2340/30795707, довідкою від 25.11.2009 року про результати планової виїзної перевірки Фермерського господарства «Борщуна» код ЄДРПОУ- 30795707 з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, повноти та правильності подання податкового розрахунку за формою 1-ДФ за період з 01.04.2008р. по 30.06.2009р., у якому встановлено порушення п.п.4.2.10, п. 4.2. ст. 4, п.п. 6.3.3 «е» п.6.3 ст.6, п.п. 8.1.1 та 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, в результаті чого не утримано і не перераховано до бюджету 1177,67 грн. податку з доходів фізичних осіб; несвоєчасне перерахування до бюджету податку в розмірі 9980,00 грн., чим порушено вимоги п.п.19.2. «а» п.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, за прострочення встановлених строків сплати податку з доходів фізичних осіб, що призвело до виникнення заборгованості згідно вимог пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нараховується пеня в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, чинної на день виникнення такого податкового боргу або на день його частини погашення залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті в сумі 1129,51 грн..
У звязку із несплатою заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в добровільному порядку, прокурором в інтересах держави в особі позивача подано позов до суду з вимогою стягнути з відповідача 47916,54 грн. даної заборгованості.
Досліджуючи надані докази, оцінивши їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Статтею 67 Конституції України та ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” на платників податків покладено обовязок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державних та місцевих бюджетів.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетних та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників визначаються Законом України ”Про систему оподаткування”.
Відповідно до ст.14 Закону України „Про систему оподаткування” до загальнодержавних податків віднесено податок на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п.1 ст.8 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.2009 року №996 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
При цьому, на органи державної податкової служби покладено функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків та зборів, а також забезпечення обліку платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків до бюджету (п.1,2 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу”), згідно п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до платників фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно положень Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідач є платником податків, зборів (обовязкових платежів), на якого згідно із законом покладено обовязок утримувати податки.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” фермерське господарство «Борщуна» є платником податку з доходів фізичних осіб.
Згідно п.п. 8.1.1, 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” (надалі Закон № 889) податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого податку за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перехування) до бюджету під час виплати оподаткування доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується , але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п. 8.1.4 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Відповідно до п.п.”а” п.19.2 ст.19 Закону відповідач, як податковий агент, зобовязаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплатувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час виплати та за її рахунок. Податковий агент це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від їх організаційно правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідальність за порушення вищевказаних положень Закону передбачена пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 цього Закону, а сааме у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому розмір фінансових санкцій за порушення норм цього закону та підстави для їх застосування визначаються Законом , що регулює такі питання, якщо інше не встановлене нормами цього Закону (п.20.1 ст.20 Закону).
Пунктом 3.2.1 ст.3 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденти, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
На кошти бюджетного фонду, визначеного п.п.3.2.1 цього пункту, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обовязкового платежу), активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
При цьому п.2.3.1 ст.2 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Законом України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному порядку, яке не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
За таких обставин суд вважає, що заборгованість відповідача по податку з доходів фізичних осіб в сумі 47916,54 грн. підтверджується актом №947/2340/30795707 від 25.11.2009року про результати виїзної планової документальної перевірки фермерського господарства "Борщуна" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 30.06.2009р., який підписаний представником відповідача без зауважень, карткою особового рахунку платника , доказів про сплату заборгованості суду не подано.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Керуючись 6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Дунаєвецького району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі до фермерського господарства "Борщуна" про стягнення 47916,54 грн. задоволити.
Стягнути з фермерського господарства "Борщуна" (Хмельницька область, Дунаєвецький район, с.Шатава, вул.Складська 30, код ЄДРПОУ 30795707) на користь державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі (Хмельницька область, м.Дунаївці, вул.Червонопартизанська 21, код 33902980) 47916,54 грн. (сорок сім тисяч дев"ятсот шістнадцять гривень 54 коп.) заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2010 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя< для копії >Д.Л. Фелонюк
< для копії >< для копії >