ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1974/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Бойка С.С.,
при секретарі –Пехоті М.О.,
за участю:
представник позивача - не з'явився
представник відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Українидо Кредитної спілки "Добробут Полтавщини"про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
11 травня 2010 року Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг Українизвернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кредитної спілки "Добробут Полтавщини"про стягнення штрафу в розмірі 1275,00 грн., посилаючись на те, що відповідач порушив вимоги законодавства про фінансові послуги внаслідок чого до нього було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 1275,00 грн. за невиконання вимог Закону України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом". КС "Добробут Полтавщини" не сплатила штрафні санкції в установленому законом порядку, що є підставою для звернення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до суду про стягнення зазначених коштів у примусовому порядку.
Відповідач явку свого уповноваженого представника не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідач заперечення на позов не надав, в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Кредитна спілка "Добробут Полтавщини", отримала статус фінансової установи (свідоцтво про реєстрацію фінансової установи серії "КС" № 111 від 20 квітня 2004 року) та перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України зареєстрована за номером 26435244.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України на підставі результатів планової інспекції Кредитної спілки "Добробут Полтавщини" складено акт від 28 травня 2009 року № 30/25/32-пфм, у якому виявлено порушення вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", а саме:
- не повідомлено Держфінмоніторинг про призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, звільнення та призначення особи, що тимчасово виконує його обов'язки;
- одночасно призначено одну і ту саму особу відповідальним працівником суб'єкта і відокремленого підрозділу суб'єкта.
За порушення Відповідачем вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" Держфінпослуг на підставі Акту від 28 травня 2009 року застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 1275,00 грн., накладеного постановою про застосування штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог вказаного Закону від 26 червня 2009 року № 30/25/32-пфм.
Як вбачається з матеріалів справи, вищезазначеною постановою від 26 червня 2009 року № 30/25/32-пфм відповідача зобов'язано повідомити Держфінпослуг про сплату штрафу та надати копії підтверджуючих документів, про що КС "Добробут Полтавщини" повідомлено листом (вих. № 8489/10-8).
Відповідач не скористався своїм правом оскаржити дії Держфінпослуг щодо застосування до нього заходу впливу у вигляді штрафу в порядку процедури адміністративного або судового оскарження. За таких обставин сума штрафу судом визнана узгодженою.
Оскільки сума штрафу у розмірі 1275,00 грн. не перерахована до Державного бюджету України, позивач звернувся до суду з вимогою стягнути з відповідача штрафні санкції.
Згідно з вимогами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 4 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" передбачено, що суб'єктами державного фінансового моніторингу є центральні органи виконавчої влади, які відповідно до закону виконують функції регулювання та нагляду за діяльністю юридичних осіб, що забезпечують здійснення фінансових операцій. Суб'єктами первинного фінансового моніторингу є банки, страхові та інші фінансові установи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 04 квітня 2003 року № 292/2003, Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Таким чином, КС "Добробут Полтавщини" має статус фінансової установи та є суб'єктом нагляду Держфінпослуг.
Частиною 2 статті 5 зазначеного Закону передбачено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу з урахуванням вимог чинного законодавства і нормативно-правових актів Уповноваженого органу встановлює правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу та призначає працівника, відповідального за його проведення.
Пунктом 2.4 Наказу Державного департаменту фінансового моніторингу від 24 квітня 2003 року, № 40 "Про затвердження Вимог до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму" встановлено, що суб'єкт зобов'язаний повідомити Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення.
Форма повідомлення про призначення та звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) встановлюється Держфінмоніторингом України.
Примірник Картки реєстрації суб'єкта первинного фінансового моніторингу (відокремленого підрозділу) та відповідальних осіб з відомостями про призначення та звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) має зберігатися разом з повідомленням про результати її обробки протягом п'яти років з дати надіслання картки до Держфінмоніторингу України.
Згідно пункту 2.5. вищезгаданого акту, у разі наявності в суб'єкта відокремлених підрозділів, за поданням керівника відокремленого підрозділу, керівник суб'єкта призначає відповідального працівника суб'єкта у відокремленому підрозділі. Відповідальний працівник суб'єкта у відокремленому підрозділі підзвітний тільки керівнику суб'єкта. Суб'єкт зобов'язаний повідомити Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника суб'єкта у відокремленому підрозділі (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення.
Одна і та сама особа не може бути одночасно призначена відповідальним працівником суб'єкта і відокремленого підрозділу суб'єкта.
У разі недоцільності введення окремої посади відповідальним працівником суб'єкта у відокремленому підрозділі може призначатися керівник відокремленого підрозділу суб'єкта або інша посадова особа відокремленого підрозділу суб'єкта.
Таким чином, позивачем виявлено факт порушення відповідачем вимог чинного законодавства, що зафіксований в акті інспекції від 28 травня 2009 року та відображений у постанові № 30/25/32-пфм.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України штрафів за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13 листопада 2003 року № 120, факти невиконання (неналежного виконання) вимог Закону виявляються службовими особами Держфінпослуг при здійсненні нагляду за діяльністю установ.
Статтею 17 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" передбачено, що у разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" до нього може застосовуватися в порядку, встановленому законодавством, штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У випадку відсутності згоди щодо сплати штрафу рішення про накладення штрафу чи у його відмові приймається судом за поданням органу, що регулює діяльність суб'єкта первинного фінансового моніторингу та надає ліцензії або інший спеціальний дозвіл.
Судом встановлено факт накладення уповноваженим органом на КС "Добробут Полтавщини" за порушення вимог чинного законодавства штрафу в розмірі 1275,00 грн., який відповідачем добровільно сплачений не був, а отже, підлягає стягненню.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Матеріали справи у їх сукупності свідчать про правомірність та обґрунтованість позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки "Добробут Полтавщини" до Державного бюджету України штраф у сумі 1275 (одна тисяча двісті сімдесят п'ять) грн. 00 коп.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено до 20 липня 2010 року.
Суддя С.С. Бойко