Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2010 р. справа № 2а-13501/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Чучко В.М.
при секретаріБолховій А.В.
за участю представників: позивача Грановської Н.Л.(довіреність від 29.04.2010 року ), відповідача Порубай І.В. (довіреність від 17.06.2010 року № 14-15-481), третьої особи Чудаковій О.В. (довіреність від 17.06.2010р.) розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Державного реєстратора Виконавчого комітету Макіївської міської ради, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінкорбуд» про зобовязання внести до Єдиного державного реєстру реєстраційний запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 (надалі позивач) звернулася до суду із позовом про зобовязання Державного реєстратора Виконавчого комітету Макіївської міської ради (далі відповідач) внести до Єдиного державного реєстру реєстраційний запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що протоколом № 3 від 07.02.2008 року, загальними зборами товариства з обмеженою відповідальністю вирішено ліквідувати дане товариство, про що до Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців внесений відповідний запис. В наступному учасниками наведеного товариства рішення щодо припинення визнано недійсним та скасовано, проте запис з Єдиного реєстру виключити не можливо, оскільки діюче законодавство не наділяє державного реєстратору такого роду повноваженнями. З урахуванням наведеного, заявник просить зобовязати відповідача внести до Єдиного державного реєстру реєстраційний запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Лінкорбуд».
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач та представник третьої особи проти позову не заперечували.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_4 є фізичною особою, є учасником ТОВ «Лінкорбуд» з долею у статутному капіталі товариства в розмірі 33,33 % (п. 5.6 статуту ТОВ «Лінкорбуд»). ТОВ «Лінкорбуд» є юридичною особо, діє на підставі статуту затвердженого загальними зборами учасників, протокол № 1 від 27.10.2006 року, та зареєстрований Державним реєстратором 07.11.2006 року, номер запису 12731020000004457; ідентифікаційний код юридичної особи - 34685685, реєстраційний номер за ЄДР 10003235138, що підтверджується статутом та витягом з Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців станом на 13.04.2010 року.
Відповідно до протоколу загальних зборів № 3 вирішено припинити діяльність ТОВ «Лінкорбуд» шляхом його ліквідації.
Вказаний протокол виступив правовою підставою для внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису: в графі «стан юридичної особи» - «в стані припинення підприємницької діяльності», в графі «дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених» ними органів про припинення юридичної особи «07.02.2008р.»
22.06.2010 року протоколом № 5 загальних зборів учасників ТОВ «Лінкорбуд» відміне рішення про ліквідацію Товариства, з огляду на незаконність такого рішення та не відповідність приписам статуту товариства.
Так, у відповідності до преамбули Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” (надалі Закон про реєстрацію) цей Закон регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осібпідприємців; дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осібпідприємців (ст. 3 цього ж Закону).
За ст. 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб- підприємцівце засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особупідприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
При цьому Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осібпідприємців з Єдиного державного реєстру; реєстр ведеться на електронних носіях відповідно до державних стандартів, що забезпечують його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що складають інформаційний ресурс держави, та являє собою автоматизовану систему збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осібпідприємців (ст.ст. 1, 16 Закону про реєстрацію).
Згідно ст. 17 цього ж Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу- підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 1 Закону про реєстрацію державний реєстратор є посадовою особою, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців, і на підставі ст. 6 Закону про реєстрацію державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів; здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осібпідприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особамипідприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Обсяг повноважень, прав та обовязків державного реєстратора із вчинення вказаних дій встановлений зокрема ст.ст. 23, 24, 25, 27, 29, 31-35, 43-44, 46-50 Закону про реєстрацію. При цьому, вказаними нормами реєстратору не надане право самостійно відміняти реєстраційні дії щодо скасування запису про ліквідацію особи.
У контексті з наведеним суд вважає за необхідне відмітити, що імперативні норми вказаного Закону покладають на реєстратора обов'язок щодо формального підходу до поданих на реєстрацію документів, а положення статей цього ж Закону, в тому числі повноваження Державного реєстратора, не підлягають розширеному тлумаченню.
Приймаючи до уваги наведені норми Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, пояснення сторін та наявні письмові докази, в цілях забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про позивача, що є метою створення та функціонування Єдиного державного реєстру, суд дійшов до висновку про необхідність зобовязати відповідача внести до Єдиного державного реєстру реєстраційний запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Лінкорбуд».
При цьому повноваженнями із ведення Державного реєстру наділений саме державний реєстратор, як субєкт владних повноважень, відповідальний за ведення Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
На підставі ст. 19 Конституції органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно зясованих обставин.
Таким чином, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що позов є обґрунтованим, оскільки доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки адміністративний позов позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено в повному обсязі, суд присуджує з Державного бюджету України всі документально підтверджені витрати останнього, зокрема: судовий збір у розмірі 3 гривні 40 коп.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до Державного реєстратора Виконавчого комітету Макіївської міської ради, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінкорбуд» про зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Зобовязати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру реєстраційний запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінкорбуд» від 07.02.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк Головне управління Казначейства України у Донецькій області) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) 3,40 грн. (три грн. 40 коп.) судових витрат.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 06 липня 2010 року. Повний текст постанови буде виготовлений 09 липня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.