Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 158/807/22
Провадження № 2-а/0158/45/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2022 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Сіліч Ю.Л.,
за участю секретаря Оніщук Н.Є.,
представника позивача Мельника М.М.,
представника відповідача Крупінської Н.Л.,
перекладача - Саба Анвар Абдулла,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці, в режимі відеоконференції, справу за адміністративним позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання іноземця з метою забезпечення примусового видворення, -
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що працівниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області було встановлено факт порушення міграційного законодавства громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та на сьогоднішній день нелегально перебуває на території України.
Проведеною перевіркою встановлено, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) прибув до України 10.12.2019 року з приватною метою, перетнувши державний кордон через пункт пропуску «Кучурган».
19.12.2019 року Відповідача було документовано посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 , яку, в подальшому, було скасовано та вилучено 04.12.2020 року. Для отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні до компетентних органів іноземець не звертався; будь-яких інших дій для легалізації факту свого перебування на території України - не вживав.
За порушення правил перебування іноземних громадян на території України, 01.04.2021 року працівниками ГУ ДМС України у Львівській області стосовно Відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 2000 (двох тисяч) гривень. Постанова Відповідачем не виконана.
Разом з цим, 01.04.2021 року працівниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відносно Відповідача було прийнято рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни із забороною в`їзду на територію України строком на 3 (три) роки та зобов`язано залишити територію України не пізніше 04.04.2021 року. Однак, станом на 19.05.2022 року, ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) вищевказане рішення у добровільному порядку не виконав; останній перебуває на території України незаконно (відсутні будь-які чинні дозвільні документи), статус біженця або ж особи, яка потребує додаткового захисту - відсутній. З огляду на викладене, просить винести рішення про примусове видворення з території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 та затримати останнього строком на шість місяців, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою забезпечення примусового видворення.
У судовому засіданні представник позивача просив поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки такий пропущено з поважних причин, доводи яких викладено у клопотанні (а.с.16-17). Позов підтримав з підстав, викладених у ньому; просив його задовольнити.
Суд, розглянувши клопотання про поновлення строку на звернення до суду, не знаходить підстав для його задоволення, оскільки позивачем при зверненні до суду із вказаним позовом положення ч. 1, 2 ст.122 КАС України дотримано.
Представник відповідача - адвокат Крупінська Н.Л. в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення даного позову. Просила суд врахувати, що її довіритель не виконав у добровільному порядку рішення про примусове повернення до країни походження, оскільки на території України перебуває у цивільному шлюбі з громадянкою України.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали провадження, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 289 КАС України передбачено, що підставами для застосування судом за позовом відповідного компетентного органу такого заходу як затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України може бути наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
У відповідності до положень п.1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства від 23 квітня 2012 року №353/271/150, п.1 та п. 5 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, від 17 липня 2003 року №1110 в сукупності з нормами ст. 289 КАС України, клопотання про затримання щодо іноземця або особи без громадянства може бути подано стосовно особи, до якої подано та розглядається адміністративний позов про примусове видворення, при цьому підставою затримання повинні слугувати докази на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі. В такому випадку клопотання про затримання розглядається судом в рамках розгляду справи про примусове видворення та вирішується в одному провадженні.
Судом встановлено, що особа іноземця - ідентифікована (а.с.6 зворот).
З матеріалів справи вбачається, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній раз в`їхав на територію України 10.12.2019 року (а.с.7 - зворот, а.с.8), отримавши 19.12.2019 року посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 на території України, яку, в подальшому, 04.12.2020 року було скасовано (а.с.7-зворот).
Даних про те, що Відповідач звертався до компетентних органів держави України для отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту - судом не отримано.
01.04.2021 року за порушення правил перебування в Україні відносно гр. Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) Головним управлінням ДМС України у Львівській області складено протокол про адміністративне правопорушення ПРМЛВ 000875 за виявлене порушення правил перебування в Україні та постановою серії ПН МЛВ 000873 від 01.04.2021 року накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2000 (двох тисяч) гривень (а.с.8- зворот-10). Даних про виконання відповідачем вказаної постанови, представником позивача не надано.
01 квітня 2021 року ГУ ДМС у Львівській області було прийнято рішення про примусове повернення гр. Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства та встановлено заборону в`їзду на територію України терміном на 3 (три) роки; зобов`язано покинути територію України до 04 квітня 2021 року (а.с.10-зворот 11). Розпискою від 01.04.2021 року, Відповідач зобов`язався добровільно виконати рішення про залишення території України, що засвідчено його письмовим підписом (а.с.11-зворот). Вказане рішення гр. Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ) було проігноровано та не виконано.
Водночас, Відповідачем рішення про примусове повернення було оскаржено до Галицького районного суду м. Львова. У задоволенні позову судом відмовлено. Вказане рішення суду постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року залишено без змін (а.с.33-38).
18.05.2022 року у м. Києві співробітниками Служби безпеки України було виявлено гр. Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував на території України без законних на те підстав. Вказана обставина стверджується рапортом працівника Служби безпеки України (а.с.6).
19.05.2021 року Центральним міжрегіональним управлінням ДМС у м. Києві та Київській області відносно Відповідача винесено протокол про затримання серії МКМ 000305 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.203 КУпАП та прийнято рішення про поміщення у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства ДМС України (а.с.13-14).
У відповідності до п. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства, відсутній договір про реадмісію.
Судом встановлено, що між Україною та Азербайджанською Республікою договір про реадмісію не укладено.
Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", в судовому засіданні не встановлено.
Пунктом 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 1 від 25.06.2009 року передбачено, що іноземець та особа без громадянства, можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. 13 Закону України «Про імміграцію».
Згідно ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може, на підставі винесеної за його позовом постанови суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Зважаючи на те, що гр. Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 буде ухилятись від виїзду з території України у добровільному порядку, про що свідчить порушення останнім виконання рішення центрального органу ДМС у Львівській області від 01.04.2021 року, відсутність у останнього документів, які б підтверджували законне перебування на території України або ж надавали б таке право, фінансового забезпечення, постійного місця проживання або ж реєстрації, є всі підстави вважати, що останній може ухилятися від виконання рішення суду про його видворення.
Таким чином, існують ризики, що відповідач може ухилятися від примусового видворення за межі України, отже, його затримання з метою повернення до країни громадянської належності, не буде суперечити п. п. "f" п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Передбачених законом підстав для передачі відповідача на поруки, або внесення ним застави, як засобу забезпечення виконання рішення про примусове видворення, в судовому засіданні не встановлено.
Частиною 11 ст.289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Разом з тим, на думку суду, позивачем не доведено наявність обставин для затримання відповідача на строк шість місяців, який є досить значним та вважає достатнім строк затримання останнього з метою забезпечення примусового видворення за межі території України чотири місяці.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про примусове видворення та затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ узгоджуються з положеннями національного законодавства, є обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 9, 72-77, 241, 244, 246, 268-272, 288, 289 КАС України, суд
У Х В А Л И В
Адміністративний позов задовольнити частково.
В задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду - відмовити.
Примусово видворити з України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Затримати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 4 (чотири) місяці, але не довше моменту виконання рішення суду про примусове видворення.
Строк затримання рахувати з моменту фактичного затримання 10 год. 00 хв. 19.05.2022 року.
В задоволенні решти адміністративного позову відмовити.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4А; код ЄДРПОУ 42552598).
Відповідач: громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складений 24 травня 2022 року.
Суддя Ківерцівського районного суду Ю.Л. Сіліч