Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2022 р. № 400/1007/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов`язання провести перерахунок та виплачувати пенсію з 01.04.2019 р. відповідно до довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 27.01.2021 р. № 9/1/759 у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262). Відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 14.02.2022 р. в електронному кабінеті. Правом на подачу відзиву не скористався. На підставі ч. 4 ст. 159 КАС України суд кваліфікує неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив військову службу та отримує пенсію за вислугу років.
Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку про розмір грошового забезпечення від 27.01.2021 р. № 9/1/759.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 р. по справі № 400/2622/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 27.01.2021 р. № 9/1/759, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.
На звернення позивача відповідач повідомив, що на виконання рішення суду перерахунок пенсії проведено, у новому розмірі пенсія виплачується з серпня 2021 року. Загальна сума доплати різниці пенсії за період з 01.04.2019 р. по 31.07.2021 р. склала 149936,35 грн.
При цьому, за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. нараховано 75% суми підвищення пенсії.
Позивач не погодився з тим, що нараховано 75%, а не 100% суми підвищення пенсії.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких осіб.
Щодо вимоги про зобов`язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення, суд виходить з того, що 11.03.2020 р. Великою Палатою Верховного Суду розглянуто зразкову справу 160/3586/19, в якій сформовано висновок, що у зв`язку зі скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, а тому з 05.03.2019 р. пенсія позивачу підлягає нарахуванню в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
14.08.2019 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" № 804 (далі Постанова № 804), яка набрала чинності 04.09.2019 р., відповідно до положень якої, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Постанова № 804 була чинною до дати набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 р. у справі № 640/19133/19 про визнання її протиправною та нечинною, а саме: 31.03.2020 р.
Водночас, ч. 3 ст. 52 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Цією нормою не передбачено можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування, як це передбачено Постановою № 103 та Постановою № 804, а тому, на підставі ч. 3 ст. 7 КАС України, суд застосовує норму Закону № 2262, який має вищу юридичну силу, ніж вказані Постанови.
Таким чином, положення Постанови № 103 та Постанови № 804 відносно саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин, на думку суду, не могли бути застосовані, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України не наділений такими повноваженнями.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині зобов`язання перерахувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення слід задовольнити.
Щодо вимоги про здійснення перерахунку з урахуванням основного розміру пенсії 65% грошового забезпечення суд зазначає, що зазначена вимога позивачем жодним чином не обґрунтована.
З 01.01.2018 р. проведено перерахунок пенсій військовослужбовців із застосуванням максимального розміру грошового забезпечення 70%, який визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 (в редакції станом на час перерахунку пенсії).
Оскільки основний розмір пенсії позивача 65% не перевищує максимально встановленого ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, і саме в такому розмірі було перераховано пенсію, то права позивача відповідачем не порушені, що має наслідком відмову в задоволенні цієї частини позовних вимог.
Водночас, вимога позивача про здійснення виплати пенсії є похідною від вимоги про зобов`язання провести перерахунок пенсії. Здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов`язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога позивача щодо зобов`язання відповідача сплати різницю є передчасною.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Підстав для допущення рішення до негайного виконання немає.
Крім того, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.
Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов`язок суду зобов`язати суб`єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення. В силу обов`язковості рішення суду, відсутні підстави вважати, що відповідач його не виконає.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 992,40 грн, відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 496,20 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про зобов`язання провести перерахунок та виплачувати пенсію з 01.04.2019 р. відповідно до довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 27.01.2021 р. № 9/1/759 у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 27.01.2021 р. № 9/1/759 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
3. У задоволенні позовної вимоги про зобов`язання провести перерахунок пенсії в розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 496,20 грн (чотириста дев`яносто шість грн 20 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 24.05.2022 р.
Суддя Н. В. Лісовська