Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2022 року Справа № 160/3025/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:
- визнати протиправними дії ВЧ НОМЕР_1 щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати індексації його грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2017 р. по 28.02.2018 р. із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року та з урахуванням абз.4 п.5 постанови КМУ від 17.07.2003 р. №1078;
- зобов`язати ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період проходження ним військової служби з 01.03.2017 р. по 28.02.2018 р. із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового КМУ Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він проходив службу у ВЧ НОМЕР_1 . Наказом від 03.01.2019 р. №8 був звільнений з військової служби у запас за підпунктом «Б» (за станом здоров`я) відповідно до п.2 ч.5 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". Наказом ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.04.2019 р. за №71 з 02 квітня 2019 р. він був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, і направлений для зарахування на військовий облік до Соборного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Дніпра. Нарахування індексації за період проходження військової служби у ВЧ НОМЕР_1 здійснювалось при урахуванні, що базовий місяць - серпень 2016 року. Позивач звернувшись з письмовою заявою до відповідача здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2017 року по 28 02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням абз.4 п.5 постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078, отримав відповідь, у якій відповідач відмовив у задоволенні цієї заяви. З даними діями відповідача, позивач погодитися не може, у зв`язку з чим був змушений звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року було відкрито провадження по даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
На виконання вимог ухвали суду, відповідач 31.03.2022 року надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, порушене позивачем питання щодо здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2017 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням абза.4 п.5 постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 - є тотожним справі №160/8346/20. Тобто є таким, виникло між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Крім того, в даному випадку повноваження щодо обрахунку індексації, в тому числі, щодо визначення базового місяця для такого нарахування, відповідно до Порядку № 1078 та Закону № 1282-ХІІ, покладається на відповідача. Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача та відповідача, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в ВЧ НОМЕР_1 .
Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 03.01.2019 р. №8 позивач був звільнений з військової служби у запас за підпунктом «Б» (за станом здоров`я) відповідно до п.2 ч.5 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.04.2019 р. №71 з 02 квітня 2019 р. позивач був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, і направлений для зарахування на військовий облік до Соборного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Дніпра.
Не погодившись із здійсненим остаточним розрахунком, при виключені його зі списків особового складу, у липні 2020 року звернувся до суду з позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 року у справі №160/8346/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено.
Не погодившись з даним рішенням ВЧ НОМЕР_1 та ВЧ НОМЕР_2 подали апеляційні скарги.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.04.2021 року апеляційні скарги ВЧ НОМЕР_1 та ВЧ НОМЕР_2 задоволено частково. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року в адміністративній справі № 160/8346/20 скасовано та ухвалено нове рішення, яким:
-адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково;
- стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок Військової частини НОМЕР_1 суму індексації грошового забезпечення у розмірі 1839,21 грн.;
- стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок Військової частини НОМЕР_2 суму індексації грошового забезпечення у розмірі 759 грн. 90 коп.
Позивач 23.09.2021 року звернувся з письмовою заявою до відповідача, в який просив здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період проходження ним військової служби з 01.03.2017 року по 28 02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Листом від 23.09.2021 року №534 відповідач повідомив позивача, що постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 27.04.2021 року виконано в повному обсязі, підстав для здійснення такого перерахунку не має.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати індексації грошового забезпечення в повному розмірі, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до частин 2, 3ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 2 Закону України № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення»(в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 1282-ХІІ) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно достатті 4 Закону № 1282-ХІІіндексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цьогоЗакону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Питання щодо підтвердження права позивача на індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2017 р. по 28.02.2018 р. вирішено судом в межах адміністративної справи №160/8346/20.
Згідно з ч.2ст.6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003р. (далі - Порядок №1078).
Відповідно до п.1-1 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікуванняЗакону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з п.2 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Враховуючи, що предметом спору є порядок обчислення позивачу індексації грошового забезпечення за період з01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, при її обчисленні застосуванню підлягає пункт 5 Порядку №1078, в редакціїпостанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, яка застосовується з 01.12.2015.
На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно допостанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294(далі - Постанова №1294), якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01.01.2008.
Вищевказанапостановадіяла до дати набрання чинностіпостанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Відповідно до наведених положень пункту 5 Порядку №1078 місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) (базовий місяць) є тим місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу) та нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу.
Оскільки підвищення тарифних ставок (окладів) мало місце у січні 2008 року, то для розрахунку індексації з 01.01.2016 р. цей місяць і є базовим.
При цьому зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач з 01.03.2017 року по 28.02.2018 рок повинен був застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Отже, суд дійшов висновку, що оскільки відповідачем нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2017 року по 28.02.2018 року проведено з порушенням Порядку № 1078, та не застосовано базовий місяць для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в цей період - січень 2008 року, тому такі дії відповідача є протиправними.
Як наслідок, необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2017 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року, з врахуваннямвиплачених сум.
Щодо тверджень відповідача про не можливість розгляду даної справи, оскільки позивач звертаючись з позовною заявою, застосовує ті ж самі норми права і той самий предмет позову стосовно спору який був вирішений по справі №160/8346/20.
Суд зазначає наступне, оскільки відповідачами індексація грошового забезпечення позивача була нарахована, а її сума визначена, постановою апеляційної інстанціїпо справі №160/8346/20 стягнуто на користь позивача суми індексації грошового забезпечення. Позовна вимога щодо встановлення базового місяця не вирішувалася судом під час розгляду зазначеної справи та рішення щодо цієї вимоги не приймалось.
Отже, не дивлячись на те, що сторони у цих позовах є ті ж самі, однак підстави та предмет спору у цих справах не є ідентичним, оскільки матеріально-правові вимоги позивача до відповідача не є тотожними.
Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема у справі Bellet v. Frаnсе, де Суд зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
Відтак, як свідчить позиція Суду, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд вважає за можливе задовольнити дану позовну заяву повністю з викладених вище підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати індексації ОСОБА_1 грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2017 р. по 28.02.2018 р. із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року та з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження ним військової служби з 01.03.2017 р. по 28.02.2018 р. із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року та з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма