Постанова № 10428468, 16.07.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2010
Номер справи
2а-5390/10/1870
Номер документу
10428468
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2010 р. Справа № 2а-5390/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненко О.В.

за участю секретаря судового засідання-Усенко І.М.

прокурора - ЧерненкоО.М.

представника позивача - ОСОБА_1,< Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Кролевецького району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства "Кролевецьке художнє ткацтво" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з комунального підприємства "Кролевецьке художнє ткацтво" 5704грн. 16коп. адміністративно-господарських санкцій та пеню в розмірі 70грн. 11коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі до 15.04.2010 року 5704грн. 16коп. адміністративно-господарських санкцій. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 70грн. 11коп. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.

В судовому засіданні прокурор, представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримали у повному обсязі, додатково пояснивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена, просив стягнути її в судовому порядку.

Представник відповідача, якому надсилалось повідомлення про день, час і місце розгляду справи /а.с.14/ за його останнім відомим місцем реєстрації /а.с.12/ в судове засідання не зявився. Згідно довідки Укрпошти конверт повернуто за закінченням терміну зберігання. Як вбачається з довідки з ЄДРПОУ, відомості про зміну місцезнаходження не вносилися. Відповідно до ч. 1 ст. 40 КАС України у разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається за останньою адресою і вважається врученою. Крім того, клопотань про розгляд справи без участі представника відповідача або про відкладення розгляду справи до суду не надходило, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.

Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство "Кролевецьке художнє ткацтво", зареєстровано як юридична особа , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.12) та відповідно до вимог Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”(далі по тексту Закон) перебуває на обліку за місцем реєстрації в Сумському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується поясненнями представника позивача.

Відповідно до ст. 4 Закону діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціальне-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Статтею 18 Закону передбачено обовязок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону для підприємств установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» затверджено Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю; Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування; Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно п.2 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, а згідно п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подаютьщороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням Держкомстатом.

Підприємства, установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж передбачено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві.

Проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що відповідно до наданої КП «Кролевецьке художнє ткацтво» звітної інформації до відділу статистики у Кролевецькому районі середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві за 2009 рік складала 12 осіб, а фонд заробітної плати - 136,9 тис. грн. (лист начальника відділу статистики а.с.5). Відповідно, мало бути створено 1 робоче місце для працевлаштування інваліда.

Згідно з листом директора КП «Кролевецьке художнє ткацтво» Ніжнік Г.К. від 17.05.10 №20 (а.с.7) на підприємстві протягом 2009 року інваліди не працювали.

З інформації Кролевецького РЦЗ від 18.05.10 вбачається, що КП «Кролевецьке художнє ткацтво» протягом 2009 року не подавало заявок про наявні вакансії для працевлаштування інвалідів. Крім того Відповідач не зареєструвався у відділенні Фонду і не звітував до Фонду про виконання нормативу по створенню робочих місць для інвалідів за 2009 рік.(а.с.8).

Таким чином відповідачем не забезпечено виконання встановленого Законом нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому відповідно до ст.20 Закону Відповідач зобов'язаний сплатити на користь позивача адміністративно-господарські санкції у розмірі половини середньої річної заробітної плати працівника за нестворене робоче місце.

Заборгованість відповідача за не створення 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів становить 5704 грн. 16 коп. (136900:12:2=5704,16 грн.)

Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Відповідно до п.4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

З 15.04.2010 року (останній термін сплати адміністративно-господарських санкцій) по 26 травня 2010 року включно минуло 41 день. Облікова ставка НБУ з 12 серпня 2009 року складає 10,25 % річних.

Таким чином пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 26 травня 2010 року складає 70 грн. 11 коп. (10,25x120:100:365=0,03%; 5704,16x0,03%= 1,71 грн.; 1,71x41=70,11 грн.), а загальна сума заборгованості відповідно становить 5774 грн. 27 коп.

Вказана сума адміністративно-господарських санкцій та пені підприємством добровільно не сплачена, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.

Суми штрафних санкцій, що надійшли до Фонду України соціального захисту інвалідів використовуються Фондом на фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізико-культурної та професійної реабілітації інвалідів.

Недоотримання Фондом сум штрафних санкцій загрожує здійсненню вищезазначених виплат і проведенню відповідних заходів, належному здійсненню державної соціальної політики щодо захищеності інвалідів, а тому вбачаються правові підстави для звернення прокурора з позовною заявою до господарського суду у межах своєї компетенції, визначеної ст.121 Конституції України.

Таким чиом, вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Кролевецького району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства "Кролевецьке художнє ткацтво" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з комунального підприємства "Кролевецьке художнє ткацтво"(м.Кролевець, вул.Петровського 38, код 35148907 ) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м.Суми, вул.Горького 2, код 14004771) заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 5774,27 грн. (пять тисяч сімсот сімдесят чотири грн. 27 коп.) за нестворені робочі місця.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня проголошення постанови та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя <Текст >О.В. Соп'яненко

<Список ><Дата >

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко