Постанова № 10428311, 21.06.2010, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2010
Номер справи
2а-2212/10/1770
Номер документу
10428311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-2212/10/1770

21 червня 2010 року 11 год. 30 хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Сторожука І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

прокурор: не з'явився,

позивача: представник Синюк Інна Валентинівна,

відповідача: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Дубенського міжрайонного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Рівненській області

доКомунального підприємства "Іваннякомунслужба"

про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ :

Дубенський міжрайонний прокурор звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Рівненській області з позовом про відшкодування шкоди до відповідача - комунального підприємства "Іваннякомунслужба".

Прокурор в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового розгляду справи судом повідомлявся належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить позов задовольнити. Пояснила, що 05.02. 2010 р. позивачем було виявлено факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме факт незаконного забору води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування. У зв'язку з вказаним порушенням позивачем було складено акт та надіслано відповідачу претензію з пропозицією сплатити збитки в розмірі 5244, 69 грн. Оскільки відповідач вказану претензію залишив без уваги, просить стягнути з нього зазначену суму збитків.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 05 лютого 2010 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області Савченком О.В. у присутності директора комунального підприємства "Іваннякомунслужба" Лінкевич Г.П. виявлено порушення відповідачем вимог ст.ст.48-50 Водного кодексу України, ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" N1264-XII від 25.06.1991р. (далі Закон N1264-XII), а саме незаконний забір та використання води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування за період з 16.11. 2009 року по 05.02. 2010 року об'ємом 253 м. куб.

У зв'язку з цим, 05 лютого 2010 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області складено акт про порушення комунальним підприємством "Іваннякомунслужба" природоохоронного законодавства, один примірник якого було отримано директором комунального підприємства "Іваннякомунслужба" Лінкевич Г.П.

09 лютого 2010 року позивач звернувся до відповідача з претензією, в якій пропонував добровільно в місячний термін сплатити заподіяні збитки в сумі 5244, 69 грн. Претензію відповідач залишив без уваги.

Ці обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами: копією акта про порушення природоохоронного законодавства від 05.02. 2010р. (а.с.8, 9), копією розрахунку суми збитків (а.с. 7), копією претензії від 09.02. 2010 р. № 258/09 (а.с. 5), копією довідки про використання води (а.с. 10).

Згідно з ст.49. Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.

Спеціальне водокористування є платним.

Таким чином спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу. Відповідно до ст.38 Закону N1264-XII в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів, як передбачено ч. 1 ст.69 Закону N 1264-XII

Згідно з п."з" ч.1 ст.20 Закону N1264-XII до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Державна екологічна інспекція в Рівненській області.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Державною екологічною інспекцією в Рівненській області правомірно було складено акт про порушення комунальним підприємством "Іваннякомунслужба" природоохоронного законодавства та надіслано відповідачу претензію про відшкодування збитків.

Сума збитків, завданих державі комунальним підприємством "Іваннякомунслужба" внаслідок незаконного забору та використання води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування, розрахована відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37, і становить 5244, 69грн.

На день розгляду адміністративної справи відповідач доказів сплати вказаної суми збитків в добровільному порядку суду не надав.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно зі ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Іваннякомунслужба" (с.Івання, Дубенський район, Рівненська область, 35620) на користь Державної екологічної інспекції в Рівненській області (вул.Відінська, 39б, м.Рівне, код ЄДРПОУ - 34950307) збитки, заподіяні державі внаслідок самовільного забору й використання води в розмірі 5244 (п'ять тисяч двісті сорок чотири) грн. 69 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Зозуля Д. П.

Постанова складена в повному обсязі 25.06.10р.