Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-1421/10/1770
26 травня 2010 року 15 год. 40 хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Синюк Інна Валентинівна,
відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції в Рівненській області
доХрінницької сільської ради
про відшкодування шкоди, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач - Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення заподіяних довкіллю збитків в сумі 14115,50 грн. з відповідача - Хрінницької сільської ради.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився, про день, час, місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується розпискою. За таких обставин суд вважає, що справа може бути розглянута без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
На судовому засіданні, що відбулося 28.04. 2010 року, відповідач позов не визнав та зазначив, що у Розрахунку розміру шкоди заподіяної державі внаслідок засмічення земель на території Хрінницької сільської ради Демидівського району від 12.08. 2009 року використано кофіцієнт нормативно-грошової оцінки земельної ділянки відповідно до довідки управління земельних ресурсів у Березнівському районі, а також земельні ділянки на яких було виявлено несанкціоновані сміттєзвалища знаходяться за межами населеного пункту - с. Хрінники. Враховуючи дані обставини, в позові просив відмовити повністю.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Суд виходив з такого.
23 липня 2009 року державним інспектором з ОНПС в Рівненській області Улітко В.Г. було винесено припис № 3-06, яким зобов'язано голову Хрінницької сільської ради Майдана В.М. ліквідувати несанкціоновані сміттєзвалища твердих побутових відходів на підвідомчій території у термін до 30.07. 2009 року (а.с. 15).
04 серпня 2009 року з метою перевірки виконання припису № 3-06 виданого голові Хрінницької сільської ради 23.07. 2009 року, посадовими особами позивача під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Хрінницької сільської ради було виявлено факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства, про що складено відповідний акт (а.с. 5).
Так, на території Хрінницької сільської ради виявлено несанкціоновані сміттєзвалище розмірами 38 м 2, 25 м 2, 90 м 2, середньою товщиною шару сміття відповідно 0,40 м., 0,40 м. та 1 м. Дані обставини підтверджені Актами обстеження засміченої земельної ділянки від 04.08. 2009 року, які підписані посадовими особами позивача та відповідача. (а.с. 6-11).
Цими діями порушено ст. 12 Земельного Кодексу України та ст. 12 Закону України "Про охорону земель".
Розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища проведено відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 року №149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689.
Сума збитків заподіяних державі внаслідок засмічення земельних ресурсів згідно розрахунку становить 14115 грн. 50 коп. (а.с. 13).
Відповідно до вимог ч. 1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Держекоінспекція звернулась до відповідача з претензією від 17.08. 2009 року № 1856/06, яка останнім залишена без реагування (а.с. 12).
У відповідності з п. З ч. 1 ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є державна екологічна інспекція в Рівненській області.
Відповідно до ст. 12 Земельного Кодексу України та ст. 12 Закону України "Про охорону земель" до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належать:
розробка, затвердження і реалізація цільових програм та документації із землеустрою щодо охорони земель відповідно до закону;
установлення обмежень (обтяжень) у використанні, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог законодавства в галузі охорони земель;
здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності;
економічне стимулювання раціонального використання та охорони земель відповідно до закону;
вирішення інших питань у галузі охорони земель відповідно до закону.
Зауваження відповідача щодо застосування у розрахунку розміру шкоди кофіцієнта нормативно-грошової оцінки земельної ділянки відповідно до довідки управління земельних ресурсів у Березнівському районі спростовується листом Управління Держкомзему у Демидівському районі Рівненської області від 10.08. 2009 року № 02-08/715 (а.с. 36), де зазначено, що нормативно-грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення на території Демидівського району станом на 01.01. 2009 року становить за 1 м 2 - 1,34 грн., а саме таке значення й відповідає вищезазначеному розрахунку.
Також відповідачем було зазначено, що оскільки земельні ділянки на яких виявлено несанкціоноване сміттєзвалище промислових відходів деревини на території господарського двору та сміттєзвалища в прибережній захисній зоні Хрінницького водосховища знаходяться поза межами населеного пункту, то контроль за використанням та охороною даних земельних ділянок не може здійснюватися Хрінницькою сільською радою.
Дане твердження відповідача відхиляється судом з огляду на наступне. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території. Відповідно до Акту перевірки виконання природоохоронного законодавства від 04 серпня 2009 року у ході перевірки було виявлено ряд несанкціонованих сміттєзвалищ в межах населеного пункту на захід від Хрінницької ГЕС в прибережній західній смузі Хрінницького водосховища; поза межами населеного пункту в прибережній захисній смузі р.Стир та виявлено промислові відходи деревини (несанкціоноване сміттєзвалище) поза межами населеного пункту на території господарського двору. Відповідно до актів обстеження засмічених земельних ділянок від 04.08. 2009 року вищезазначені земельні ділянки відносяться до території Хрінницької сільської ради. Дані обставини підтверджено викопіюванням з плану території Хрінницької сільської ради Демидівського району (а.с. 7, 9, 11).
Разом з тим, суду необхідно зазначити, що припис № 3-06 від 23.07. 2009 року, акт перевірки виконання природоохоронного законодавства від 04.08. 2009 року та акти обстеження засмічених земельних ділянок від 04.08. 2009 року відповідачем отримані та підписані без заперечень в установленому законом порядку, а відтак є чинними і підлягають до виконання.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до статті 94 КАС України, на користь сторони субєта владних повноважень не присуджувалися, оскільки доказів їх понесення стороною суду не надано. Позивач від сплати судових витрат звільнений у встановленому ДКМУ "Про державне мито" порядку (стаття 4).
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - Хрінницької сільської ради (с. Хрінники, Демидівського району, Рівненської області, 35220, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер підприємницької діяльності) - 04386893) на користь Державна екологічна інспекція в Рівненській області (вул.Толстого, 20, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер підприємницької діяльності) - 34950307) заподіяні довкіллю збиткив сумі 14115 (чотирнадцять тисяч сто п'ятнадцять) грн. 50 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 28.05.10р.