Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 600/575/19
Справа № 2/951/7/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2022 року смт. Козова
Козівський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючої судді Братків І. І.,
за участі секретаря судового засідання Скавінської Г. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Козова цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз», Козівського управління з постачання газового господарства про скасування рішення щодо донарахування вартості спожитого газу,
ВСТАНОВИВ:
18.06.2019 ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз», Козівського управління з постачання газового господарства про скасування рішення щодо донарахування вартості спожитого газу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що працівниками ПАТ «Тернопільгаз» складено акт про порушення №000954 від 02.10.2018 року, в якому зафіксовано порушення ним п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), а саме наявність несанкціонованого газопроводу. Вказав, що копію даного акту йому не було вручено.
Зазначив, що 19.10.2018 року ПАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» повідомило його про засідання комісії для розгляду вищевказаного акту. Того ж дня, Козівським УЕГГ ПАТ «Тернопільгаз» його було повідомлено про необхідність сплати заборгованості за донарахування в сумі 176705,59 грн.
21.11.2018 ПАТ «Тернопільгаз» його було повідомлено про прийняття комісією рішення про задоволення акту про порушення №000954 від 02.10.2018 та надано копію протоколу №84 від 06.11.2018, акт розрахунок вартості не облікованого об`єму природного газу та розрахунок на сплату вартості не облікованого об`єму природного газу від 21.11.2018.
Вказав, що при зверненні із вимогою про надання копії акту №000954 від 02.10.2018, йому було надано копію акту № 000955 від 02.10.2018 про опломбування лічильника газу.
Крім цього, листом Козівського УЕГГ ПАТ «Тернопільгаз» від 05.06.2019 позивача було повідомлено про необхідність сплати заборгованості, а у разі несплати такої заборгованості самостійно припинити газопостачання.
Позивач зазначає, що він є власником будинковолодіння АДРЕСА_1 , всі роботи із підключення чи зміни газопроводів виконувалися виключено працівниками Козівського УЕГГ ПАТ «Тернопільгаз».
На підставі наведено вважає акт про порушення №000954 від 02.10.2018 безпідставним та посилаючись на викладені обставини, просить визнати його незаконним та скасувати рішення центральної комісії ПАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз».
11.07.2019 представником ПАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ПАТ «Тернопільгаз» позовні вимоги не визнає у повній мірі з огляду на їх безпідставність, небгрунтованість та таких, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного. Працівниками ПрАТ «Тернопільгаз» 02.10.2018 проведено контрольний огляд комерційного вузла обліку газу лічильника газу BXG-4TCLSTER 2008 року випуску. Під час огляду у споживача ОСОБА_2 виявлено порушення п.п. 1 п.1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме наявність несанкціонованого газопроводу, врізка на відстані 7 метрів до лічильника газу та складено акт порушення №000954 від 02.10.2018, від підпису якого позивач відмовився, що підтверджується відеозаписом. 06.11.2018 центральною комісією ПрАТ «Тернопільгаз» у присутності позивача було розглянуто вказаний акт та задоволено повністю, посилаючись на те, що в службі обліку даний газопровід не обліковується, інформація по ньому відсутня, позивачем, у свою чергу не надано підтверджуючих документів, що газопровід було встановлено із дотриманням вимог законодавства.
Крім цього, представник відповідача зазначив, що позивач у позовній заяві посилається на виконання рішення №39 від 12.04.1988 року Козлівської селищної ради щодо надання дозволу на підключення природного газу до літньої кухні працівниками Козівського міжрайонного виробничого управління газового господарства, однак підтверджуючих це документів позивачем не долучено.
Вказав, що газопровід до літньої кухні ОСОБА_2 всі має ознаки несанкціонованого газопроводу, а саме: самовільно під`єднаний газопровід (газовий ввід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку.
28.02.2020 представник позивача адвокат Головацький В. Ф. подав заяву про уточнення позовних вимог у якій, серед іншого, зазначив, що порядок складення актів про порушення регулюється положеннями глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ. Так, згідно вимог Кодексу ГРМ акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких залишається у споживача, який має право внести до акту свої зауваження та заперечення. У разі відмови від підпису споживачем примірник акту надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням. Зазначив, що позивачем копію акту про порушення було отримано 10.07.2019, після звернення до постачальника. Крім цього, вказав, що відповідачем не надано доказів, які б підтверджували втручання позивача у роботу ГРМ або влаштування несанкціонованого газопроводу, також не надано доказів несанкціонованого відбору газу через несанкціонований газопровід, працівниками, котрі проводили перевірку, в порушення вимог Кодексу ГРМ, не проведено обстеження газового обладнання, не встановлено через які прилади здійснюється відбір природного газу через несанкціонований газопровід та у який період, та чи у придатному стані перебуває газопровід через який здійснюється відбір.
25.03.2020 представник відповідача подав до суду відзив на уточнену позовну заяву, в якому зазначив, що під час проведення контрольного огляду комерційного вузла обліку газу лічильника газу BXG-4TCLSTER 2008 року випуску. Під час огляду у споживача ОСОБА_2 виявлено порушення п.п. 1 п.1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме наявність несанкціонованого газопроводу, врізка на відстані 7 метрів до лічильника газу та складено акт порушення №000954 від 02.10.2018, від підпису якого позивач відмовився. Вказав, що сам факт наявності несанкціонованого газопроводу є порушенням Кодексу газорозподільних систем і є самостійним порушенням, яке не потребує додаткових ознак. Зазначив, що обставина на яку посилається позивач, щодо отримання на письмову вимогу акту про порушення лише 10.07.2019, так як позивач у позовній заяві вказує, що отримав копію у лютому 2019 року. Крім цього вказав, що позивачем не надано жодних доказів на спростування тієї обставини, щодо виявлення у ОСОБА_2 несанкціонованого газопроводу.
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільської області від 18 червня 2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільської області від 18 червня 2019 року задоволено заяву про забезпечення позову, заборонено Козівському УЕГГ Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» проводити опломбування газоспоживного обладнання у будинку позивача ОСОБА_2 , що за адресою: АДРЕСА_1 , до набрання рішенням суду по даній справі законної сили.
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільськоїобласті від 09 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільськоїобласті від 18 березня 2021 року зупинено провадження у цивільній справі №600/575/19 за позовом ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз», Козівського управління з постачання газового господарства про скасування рішення щодо донарахування вартості спожитого газу до залучення у справі правонаступника позивача ОСОБА_2 .
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільськоїобласті від 09 серпня 2021 року поновлено провадженняу справіза позовноюзаявою ОСОБА_2 до Приватногоакціонерного товариствапо газопостачаннюта газифікації«Тернопільгаз»,Козівського управлінняз постачаннягазового господарствапро скасуваннярішення щододонарахування вартостіспожитого газу.Витребувано відприватного нотаріусаКозівського районногонотаріального округуБоднарук МаріїВасилівни (вул.Дорошенка,3,смт.Козова,Тернопільська область,47600)належним чином завірену копію спадкової справи, яка була заведена після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільськоїобласті від 19 серпня 2021 року залучено до участі у справі №600/575/19 (2/951/17/2021) правонаступника позивача ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 .
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.11.2021, проведеного на підставі розпорядження №40/2021 від 01.10.2021, визначено головуючу суддю Братків І. І.
Ухвалою Козівського районногосуду Тернопільськоїобласті від 05 листопада 2021 року справу прийнято до свого провадження та призначено судове засідання.
У судове засідання 14.04.2022 позивач не з`явився. Представник позивача адвокат Головацький В. Ф. 14.04.2022 подав до суду заяву в якій просив розгляд справи проводити без участі позивача та представника позивача. Позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. 14.04.2022 подав до суду клопотання у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити у зв`язку із їх безпідставністю. Наголосив на порушенні позивачем вимог Кодексу ГРМ. Справу просив слухати без участі сторони відповідача.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з`явилися у судове засідання.
Дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, оглянувши відеоматеріали, надані сторонами, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_2 рішенням виконкому Козлівської селищної ради народних депутатів Козівського району Тернопільської області №14 від 10.02.1978 року дозволено користуватися природнім газом та підключити будинок ОСОБА_2 до газової магістралі.
Як вбачається із акту контрольного огляду вузла обліку №000920 від 02.10.2018 року працівниками ОСОБА_3 проведено огляд у квартирі споживача ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 та зауважень немає.
02.10.2018 року складено акт про порушення №000954, згідно якого у споживача ОСОБА_2 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем п. п.1 п. 1 гл. 2 розділу Х наявність несанкціонованого газопроводу врізка на відстані 7 м до лічильника.
У акті зазначається, що споживачу необхідно прибути на засідання комісії, яка буде проводити засідання з розгляду цього Акту 15.10.2018 року.
У графі Акт про порушення склали зазначені прізвища та підписи представників оператора ГРМ ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Навпроти прізвища ОСОБА_2 у графі актом про порушення ознайомлений споживач зазначається відмова (від підпису).
19.10.2018 ОСОБА_2 надіслано повідомлення про засідання комісії, яке відбудеться 06.11.2018 року.
06.11.2018 року відбулося засідання центральної комісії ПрАТ «Тернопільгаз» по розгляду актів про порушення споживачем ОСОБА_2 природного газу вимог Кодексу ГРМ.
Комісія прийняла рішення у формі протоколу № 84 про задоволення акту про порушення №000954 від 02.10.2018 відносно споживача ОСОБА_2 , оскільки акт складений відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
Крім цього, на адресу абонента ОСОБА_2 надіслано повідомлення без дати та підпису, про необхідність сплати заборгованості за дорахунок у сумі 176705,59 грн. із встановленим терміном до 12.11.2018 року. Та зазначено, що у іншому випадку газопостачання буде припинено, а справу передано в суд.
Також, ОСОБА_2 надіслано рахунок №08/1018-454194 від 21.11.2018 року на суму 176705,59 гривень проведеного на підставі акту про порушення №00954 від 02.10.2018.
05.06.2019 року Козівським управлінням з експлуатації газового господарства на адресу ОСОБА_2 надіслано повідомлення №252 про припинення (обмеження) газопостачання.
Щодо встановленого працівниками відповідача порушення, суд констатує таке.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу": оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно зі ч. 1 та ч. 2 ст. 12 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ, якісні характеристики якого визначено стандартами, в обсязі та порядку, передбачених договором, а споживач зобов`язується сплачувати вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Згідно з п. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок природного газу" державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Відносини, які виникають між постачальником та споживачами, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами ГРМ регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2496 та зареєстрованими в Міністерстві Юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827.
Відповідно до розділу ІІІ Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачем та дотримання його умов.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2500 від 30.09.2015 року затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам.
Відповідно до п. 1.3 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання споживача до умов цього договору. Фактом згоди споживача про приєднання до умов цього договору є отримання постачальником поданої споживачем заяви - приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам за формою, встановленою у додатку 1 до цього договору, та/або сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника, на якого в установленому чинним законодавством порядку покладені спеціальні обов`язки з постачання природного газу побутовим споживачам, - факт споживання природного газу відповідно до вимог Правил постачання та за умови, що у споживача відсутній інший діючий постачальник (для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об`єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов`язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання разом із супровідним листом за формою, встановленою у додатку 2 до цього Договору).
Пунктом 7 пар. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Положеннями ч. 4 ст. 12, ч. 3 ст. 19, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" визначено, що несанкціонованим відбором природного газу вважається, крім іншого: споживання природного газу поза охопленням приладами обліку. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом. Фізичні особи, фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які порушили законодавство з питань функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, крім інших, є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під`єднання до Єдиної газотранспортної системи України, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок, тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання; відмова у доступі працівників уповноважених газопостачальних, газорозподільних та газотранспортних підприємств до приміщень, житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), лічильники газу.
Як зазначено в розділі I Кодексу ГРС, несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу, через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Відповідно до п. п. 5, 8, 11 п. 5.2 розділу V Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2500 від 30.09.2015 року, споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу; відшкодовувати постачальнику збитки, понесені ним у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням споживачем своїх зобов`язань перед постачальником, відповідно до чинних нормативно-правових актів та/або цього договору; безперешкодно допускати у свої житлові та підсобні приміщення, де розташовані газові прилади і пристрої, лічильники газу, представників Постачальника після пред`явлення ними відповідних службових посвідчень для звіряння показань фактично використаних обсягів природного газу.
Згідно з п.п. 3 п. 6.1 VI Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2500 від 30.09.2015 року, постачальник має право ініціювати припинення постачання природного газу споживачу у порядку та на умовах, визначених цим Договором та чинним законодавством.
Відповідно до п.п. 6 п. 1, п. 2 пар. 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ. Споживач зобов`язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об`єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобов`язаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.
Згідно з п.п 1 п. 1 пар. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п. 1 пар. 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Так, відповідно до п. 5 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/ несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акту про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Сторонами не заперечувався той факт, що між ними виникли договірні відносини з приводу надання та споживання природного газу по особовому рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , природний газ споживався позивачем, здійснювалась оплата наданих відповідачем послуг з газопостачання.
Судом встановлено, що 02.10.2018 представниками відповідача за участю позивача, складено акт про порушення №000954, згідно якого у споживача ОСОБА_2 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем п. п.1 п. 1 гл. 2 розділу Х наявність несанкціонованого газопроводу врізка на відстані 7 м до лічильника.
У акті зазначається, що споживачу необхідно прибути на засідання комісії, яка буде проводити засідання з розгляду цього Акту 15.10.2018 року.
У графі Акт про порушення склали зазначені прізвища та підписи представників оператора ГРМ ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Навпроти прізвища ОСОБА_2 у графі актом про порушення ознайомлений споживач зазначається відмова (від підпису).
Суд також встановив, що на підставі акту №000954 від 02.10.2018 року за результатами його розгляду на центральній комісії ПрАТ «Тернопільгаз» 06.11.2018 року по розгляду актів про порушення споживачем ОСОБА_2 природного газу вимог Кодексу ГРМ.
Глава 5 розділу XI Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу Кодексу ГРМ регулює порядок оформлення акту про порушення.
Так, відповідно до пункту 4 Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ ( у редакції станом на 21.09.2017) у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:
- або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;
- або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Судом встановлено, що під час проведення перевірки та складання акту №000954 від 02.10.2018 року споживач ОСОБА_2 від підпису акту №000954 відмовився, що зафіксовано у самому акті про порушення у графі «з актом про порушення ознайомлений споживач». Однак, із матеріалів справи не вбачається, що на виконання вимог пункту 4 Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, представниками відповідача було надіслано примірник акту споживачу ОСОБА_2 рекомендованим поштовим відправленням.
Суд робить висновок, що акт №000954 від 02.10.2018 року складений з порушенням закону і не є дійсним згідно вимог пункту 4 Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ.
Відповідно до пункту 8 Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості (пункт 8 Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
В порушення зазначеної норми закону комісія прийняла рішення про задоволення акту №000954 від 02.10.2018 попри те, що вказаний акт недійсний в силу вимог закону, як такий, що складений з порушенням вимог закону, які зазначені вище, комісія 06.10.2018 року прийняла рішення про нарахування об`ємів природнього газу, сума якого складає 176705,59 грн., на підставі акту, який містить в собі завідомо неправдиві відомості та складений з порушенням норм закону.
Згідно п.8. глави 5 Порядок оформлення акта про порушення розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі (п. 10 глави 5 Порядок оформлення акта про порушення розділу XI Кодексу газорозподільних систем).
У разі відмови від підпису споживачем примірник акту надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням. Однак як зазначив представник позивача в уточненій позовній заяві, позивачем копію акту №000954 від 02.10. 2018 року про порушення було отримано лише 10.07.2019, після звернення споживача до постачальника.
При цьому суд зауважує, що відповідачем не надано доказів на спростування вказаної обставини. Відповідач у відзиві на уточнену позовну заяву, зазначив, що позивачем отримано копію акта у лютому 2019 року, що свідчить про те, що твердження про порушення порядку надіслання примірника акту позивачу відповідає дійсності.
Суд констатує, що складання акту про порушення №000954 від 02.10.2018 року та його розгляд на засіданні комісії Оператора ГРМ відбулися із грубими порушеннями законодавства, зокрема, глави 5 Порядок оформлення акта про порушення розділу XI Кодексу газорозподільних систем, процедура, яка передбачена законом для виявлення та розгляду порушення відповідачем не виконана, таким чином, акт про порушення не міг бути підставою для донарахування об`ємів природного газу, а рішення комісії у вигляді протоколу №84 від 06.11.2018 року є незаконним та необґрунтованим.
Отже, таке рішення комісії підлягає скасуванню як таке, що прийняте з порушенням вимог закону.
З дослідженого акту про порушення №000954 від 02.10.2018 встановлено, що представниками Оператора ГРМ, складено акт через наявність несанкціонованого газопроводу, врізка на відстані 7 м до лічильника.
Також в акті не зазначено, конкретно яким саме чином здійснювався несанкціонований відбір природного газу. Доказів того, що споживання газу здійснюється через несанкціонований відвід поза обліком лічильника, суду не надано. Зазначене також відсутнє і на відео, що долучені до акту про порушення.
При цьому, в Кодексі ГРМ, термін «несанкціонований газопровід» визначений як самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі, без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Проте суду не надано належних та допустимих доказів того, що у будинку, де зареєстрований і проживає ОСОБА_2 виявлено саме несанкціонований газопровід.
Аргумент представника відповідача, зазначений у відзиві, щодо відсутності у Кодексі ГРМ положень щодо обов`язкового встановлення причинно-наслідкового зв`язку між діями особи, на яку покладається цивільно-правова відповідальність та виявленим порушенням положень вказаного Кодексу, а достатності лише виявлення факту порушення на території, пов`язаній з такою особою, не відповідають положеннямст. 1166 ЦК України,ст. 61 Конституції України,ст. 76-82 ЦПК України.
Тобто, суд вважає, що є недостатнім встановлення лише факту порушення без надання підтверджуючих доказів.
Інших доказів фіксації порушення ОСОБА_2 правил Кодексу ГРМ позивачем за первісним позовом суду не надано.
Суд критично оцінює покази допитаного свідка ОСОБА_6 , оскільки ним лише надано пояснення щодо процедури проведення огляду, проте не підтверджено факт наявності порушення зі сторони позивача Кодексу ГРМ. Так само і надані відповідачем матеріали фото- та відеофіксації.
Судом встановлено, що на підставі рішення №14 від 10.02.178 року виконкому Козлівської селищної ради ОСОБА_2 надано дозвіл на користування природнім газом.
Рішенням Козлівської селищної ради народних депутатів Козівського району Тернопільської області від 12.01.1988 року №5 ОСОБА_2 надано дозвіл на переобладнання частини господарської споруди під літню кухню. На підставі вказаного рішення виготовлено робочий проект.
Рішенням Козлівської селищної ради народних депутатів Козівського району Тернопільської області від 12.04.1988 року №39 надано дозвіл міжрайонному управлінню газового господарства підключити природній газ до літньої кухні.
Як встановлено із технічних умов №215 від 29.10.2016 року та робочого проекту, проведення підключення від існуючого газопроводу проводилося працівниками Козівського УЕГГ. Що підтверджує доводи позивача, зазначені у первинному позові, що ним не проводилося встановлення несанкціонованого газопроводу.
Вказане також підтверджується показами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_1 , допитаних в судовому засіданні, котрі вказали, що встановлення газопроводу здійснювалося працівниками управління газового господарства. Виявлена в стіні дірка призначалася для водопостачання.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наявність несанкціонованого газопроводу у розумінні розділу I Кодексу ГРС, згідно якого несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу, через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) не знайшла свого підтвердження.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
У відповідності до ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Учасники мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Щодо стягнення судових витрат, то суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі цього слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Згідно ч. 7ст. 158 ЦПК України, у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову, заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 12, 18, 77, 81, 247, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз», Козівсь кого управління з постачання газового господарства про скасування рішення щодо донарахування вартості спожитого газу - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення засідання комісії Козівського УЕГГ ПрАТ «Тернопільгаз», оформлене протоколом №84 від 06.11.2018 року з розгляду акту про порушення №000954 від 02.10.2018 року.
Стягнути звідповідача,Приватного акціонерноготовариства погазопостачанню тагазифікації «Тернопільгаз»на користьвідповідача судовийзбір урозмірі 768,40 грн.
Заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 18.06.2019 продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Козівський районний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_2 , пом. 07.12.2020.
Правонаступник позивача: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Приватне акціонернетовариство погазопостачанню тагазифікації «Тернопільгаз» місце знаходження: 46006, вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, Тернопільського району, Тернопільської області, код в ЄДРПОУ 03353503.
Відповідач: Козівське управління з постачання газового господарства місце знаходження: 47601, вул. І. Франка, 11, смт. Козова, Тернопільського району, Тернопільської області, код в ЄДРПОУ 03353503.
Суддя І. І. Братків