Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/2510/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Олюр Глобал» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Олюр Глобал» (далі ПП «Олюр Глобал», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 17.02.2022 №240-п «Про внесення змін до наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2487».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області здійснено вихід на перевірку згідно Наказу начальника ГУ ДПС у Волинській області № 240-п від 17.02.2022 «Про внесення змін до наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 30.08.2021 № 2487». Зазначеним наказом передбачено проведення документальної планової виїзної перевірки з 21.02.2022 тривалістю 10 робочих днів з питань дотримання вимог податкового, валютного та iншого законодавства за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021 та з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з врахуванням вимог п. 102.1, п. 102.3 ст. 102 ПКУ за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021. Зазначає, що ПП «Олюр Глобал» скористалося своїм правом на захист своїх інтересів шляхом не допуску посадових осіб до проведення перевірки.
Позивач вважає, що оскаржуваний наказ ГУ ДПС у Волинській області є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки проведення перевірки, у період дії карантину, є протиправним та таким, що суперечить вимогам податкового законодавства. Вказує, що відповідач порушив вимоги пункту 77.4 статті 77 ПК України щодо вручення оспорюваного наказу і повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Окрім того, зазначає, що Податковим кодексом не передбачено процедуру внесення змін до вже виданих наказів про проведення перевірки. Перевірка за пред`явленим наказом № 2487 вiд 30.08.2021 не була розпочата в конкретну дату, що зазначена в наказі як дата початку перевірки, таким чином, наказ як акт індивідуальної дії вичерпується за спливом строку та вважається нереалізованим. Також, наказ № 2487 був виданий на виконання плану-графіку перевірок за 2021 вичерпав свою дію, закінченням строку його виконання ще у жовтні 2021, тому не є діючим та не підлягає виконанню.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 25.03.2022 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного наказу. Вказує, на дію мораторію на проведення деяких видів перевірок, якими передбачено поновлення термінів проведення тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, які були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені. Зазначає, що відповідно до пункту 4 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України від 17.09.2020 №909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Кабінету Міністрів України (далі - КМ України) надано право скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами Країни, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Також зауважує, що згідно із абз. 2 п. 77.1 ст. 77 Кодексу, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Тобто, оприлюднення на офіційному веб-сайті ДПС плану-графіка є єдиним легітимним способом доведення інформації про планові перевірки до відома платників податків.
Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
30.08.2021 ГУ ДПС у Волинській області було видано наказ № 2487 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Олюр Глобал» з 21.09.2021 терміном 20 робочих днів за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021.
ПП «Олюр Глобал» оскаржило вищевказаний наказ в судовому порядку, проте провадження у даній справі було закрито постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2022 у зв`язку із тим, що даний спір з приводу оскарження наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2487 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Олюр Глобал» не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, тобто спірний наказ відповідача залишився чинним, однак спливли терміни перевірки зазначені в наказі.
ГУ ДПС у Волинській області наказом від 17.02.2022 №240-п було внесено зміни до наказу ГУ ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2487, а саме: п.1 викладено у наступній редакції: « 1. Провести документальну планову виїзну перевірку ПП «Олюр Глобал», код за ЄДРПОУ 43106589, з 21.02.2022 тривалістю 20 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021 з питань дотримання вимог податкового, валютного та iншого законодавства за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021 та з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з врахуванням вимог п. 102.1, п. 102.3 ст. 102 ПКУ за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021.».
21.02.2022 ПП «Олюр Глобал» знову не допустило посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області до проведення перевірки, про що складено Акт про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки від 21.02.2022.
Не погоджуючись із наказом від 17.02.2022 №240-п, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями) (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з вимогами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до вимог підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Статтею 77 ПК України передбачено порядок проведення планових перевірок.
Згідно пункту 77.1 статті 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
У разі планування перевірок одного й того самого платника податків контролюючими органами та органами державного фінансового контролю у звітному періоді такі перевірки проводяться зазначеними органами одночасно. Порядок координації проведення таких перевірок та залучення до перевірок інших органів, передбачених законом, визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 77.5 статті 77 ПК України).
Згідно пунктів 77.6, 77.7 статті 77 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу. Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81.1 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.
Пунктами 82.1., 82.2 статті 82 ПК України передбачено, що тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Порядок прийняття рішення про проведення перевірки встановлено пунктом 1.2 Методичних рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2014 року № 22 (далі - ДФС України) (з наступними змінами і доповненнями, далі - Методичні рекомендації).
Як слідує з матеріалів справи, 30.08.2021 ГУ ДПС у Волинській області було видано наказ № 2487 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Олюр Глобал» з 21.09.2021 терміном 20 робочих днів за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021.
ПП «Олюр Глобал» оскаржило вищевказаний наказ в судовому порядку, проте провадження у даній справі було закрито постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2022 у зв`язку із тим, що даний спір з приводу оскарження наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2487 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Олюр Глобал» не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, тобто спірний наказ відповідача залишився чинним, однак спливли терміни перевірки зазначені в наказі.
ГУ ДПС у Волинській області наказом від 17.02.2022 №240-п було внесено зміни до наказу ГУ ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2487, а саме: п.1 викладено у наступній редакції: « 1. Провести документальну планову виїзну перевірку ПП «Олюр Глобал», код за ЄДРПОУ 43106589, з 21.02.2022 тривалістю 20 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021 з питань дотримання вимог податкового, валютного та iншого законодавства за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021 та з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з врахуванням вимог п. 102.1, п. 102.3 ст. 102 ПКУ за період діяльності з 10.07.2019 по 30.06.2021.».
21.02.2022 ПП «Олюр Глобал» знову не допустило посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області до проведення перевірки, про що складено Акт про відмову в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки від 21.02.2022.
Правову оцінку наказу відповідача № 2487 від 30.08.2021 щодо проведення перевірки позивача було надано в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду в справі № 140/2510/22 за позовом ПП «Олюр Глобал» про скасування Наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Олюр Глобал» від 30.08.2021 № 2487, з якої вбачається, що вказаний наказ залишився чинним, із зазначенням, що позивач обрав не належний спосіб захисту оспорюваного права. Відтак наказ відповідача від 17.02.2022 №240-п «Про внесення змін до наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2487» щодо зміни термінів проведення перевірки, винесений на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2022 № 140/10410/21, є похідним від наказу № 2487, тому підстав для його скасування не вбачається.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та з огляду на обставини справи суд дійшов переконання, що оспорюваний наказ видано контролюючим органом правомірно, за наявності правових та фактичних підстав, у порядку, встановленому законом, та у межах повноважень контролюючого органу, а тому підстави для його скасування відсутні.
Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати позивачу відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Приватного підприємства «Олюр Глобал» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя С.Ф. Костюкевич