Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №127/8720/22
Провадження №1-кс/127/3692/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді Вишара І.Ю.,
при секретарі Гончарук І.Д.,
розглянувши у судовому засідання клопотання старшого слідчогов ОВССУ Головногоуправління Національноїполіції уВінницькій областімайора поліціїКисляка СергіяВікторовичапро надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка, 378км+668м, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 ,-
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді старший слідчий в ОВС СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції Кисляк Сергій Вікторович із клопотанням про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .
Клопотання мотивоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021020000000553 від 13.12.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудове розслідування вказаного кримінального правопорушення, розпочато за фактом можливого використання, всупереч інтересам служби службовими особами ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» службового становища, з метою одержання неправомірної вигоди третіми особами - юридичними особами, які виступають власниками закладів громадського харчування, що виразилось у формі умисної бездіяльності, яка полягає у не забезпеченні охорони і захисту лісів та невиконанні обов`язку забезпечувати охорону і захист лісових насаджень, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, не вжитті заходів реагування на незаконні рубки та розкорчовування лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження інших будівель без належного дозволу, інших діях, що призвели до значних порушень у сфері захисту і охорони лісів та завдало істотної шкоди довкіллю та охоронюваним законом державним інтересам.
В ході здійснення моніторингу та аналізу інформаційного простору, розміщених у публічній кадастровій карті (map.land.gov.ua/), гео-порталу м. Вінниці (https://map.vmr.gov.ua), Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно виявлено ряд порушень природоохоронного, санітарного та лісового господарства що вказують на систематичні умисні протиправні дії службових осіб Державного підприємства «Вінницька лісова науково-дослідна станція" (ЄДРПОУ: 00994101).
Так, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, земельні ділянки з кадастровими номерами 0520688900:01:019:0014 площею 532.9335 га та 0520688900:01:019:0015 площею 0.8566 з цільовим призначенням для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг, на підставі державних актів ЯЯ 019333 від 27.04.2010 та ЯЯ 019334 від 27.04.2010 передано на праві постійного користування ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція".
У свою чергу, моніторингом публічної кадастрової карти та гео-порталу м. Вінниці установлено, що в межах зазначених земельних ділянок вздовж вул. Об`їзне шосе, м. Вінниця, розміщено ряд закладів громадського харчування, а саме: кафе «З ранку до ночі» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0016, площею 0.277 га., кафе «Вечорниці» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га., кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та кафе «Божедар» - кадастрові номера на земельних ділянках відсутні, кафе «Берлога» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0005, площею 0.5494 га., кафе «Разгуляєво» на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:019:0024, площею 0.277 га..
При цьому, у місцях розміщення зазначених закладів наявні капітальні споруди, що свідчить про проведення підготовчих будівельних робіт, які ймовірно включали в себе проведення рубок та викорчовування дерев, що завдало шкоди довкіллю та призвело до нецільового використання земельних ділянок державної форми власності.
Частиною 2 статті 19 Лісового кодексу України встановлено, що постійні лісокористувачі зобов`язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості Ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Згідно ч. ч. З, 4 ст. 18 Лісового кодексу України, довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо- виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
У відповідності до ч. 1 ст. 20 Лісового кодексу України, тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування мають право: 1) здійснювати господарську діяльність у лісах з дотриманням умов договору; 2) за погодженням із власниками лісів, постійними лісокористувачами в установленому порядку зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для ведення господарської діяльності;
Частиною 2 зазначеної вище статті встановлено, що тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування зобов`язані, крім іншого, виконувати встановлені обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором.
У свою чергу, ст. 22 Лісового кодексу України визначено, що підставою припинення права постійного користування лісами є використання лісової ділянки не за цільовим призначенням.
Згідно з ч. 1 ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; раціонально використовувати лісові ділянки.
Також, ч. 5 ст. 86 Лісового кодексу України передбачено, що забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. п. 8 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у розкорчовуванні лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд без належного дозволу.
Досудове розслідування вказаного кримінального правопорушення, розпочато за фактом можливого використання, всупереч інтересам служби службовими особами ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» службового становища, з метою одержання неправомірної вигоди третіми особами - юридичними особами, які виступають власниками закладів громадського харчування, що виразилось у формі умисної бездіяльності, яка полягає у не забезпеченні охорони і захисту лісів та невиконанні обов`язку забезпечувати охорону і захист лісових насаджень, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, не вжитті заходів реагування на незаконні рубки та розкорчовування лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження інших будівель без належного дозволу, інших діях, що призвели до значних порушень у сфері захисту і охорони лісів та завдало істотної шкоди довкіллю та охоронюваним законом державним інтересам.
Враховуючи вищевикладене, з метою досягнення повноти та всебічності розслідування, виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , з метою фіксації площ, меж та використання за цільовим призначенням земельної ділянки, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній та проведення незаконних порубок та викорчовувань дерев.
Приймаючи до уваги вищевикладене слідчий просить клопотання задовольнити.
В судове засідання слідчий не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність у якій клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання слідчого та матеріали кримінального провадження, дійшов до наступного висновку.
Стаття 233 КПК України передбачає, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення.
Стаття 30 Конституції України гарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
В свою чергу, ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року встановлює, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Стаття 237 КПК України, передбачає, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Ч. 1 ст. 234 КПК України встановлено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що є достатні підстави для надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .
Таким чином, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого мотивоване, а тому підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 235, 395 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки, кадастровий номер 0520688900:01:019:0010, площею 0.3 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , з метою фіксації площі, меж та факту використання земельної ділянки за цільовим призначенням, наявності капітальних та тимчасових споруд на ній, фактів незаконних порубок та викорчовувань дерев, із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Вінницькій області та геодезистів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Слідчий суддя