Постанова № 1041359, 03.08.2007, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
03.08.2007
Номер справи
ас-46/213-07
Номер документу
1041359
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" серпня 2007 р. Справа № АС-46/213-07

вх. № 5886/4-46

Судова колегія господарського суду Харківської області у складі:

Головуючий суддя Ільїн О.В.

суддя Черленяк М.І.

суддя Швидкін А.О.

за участю секретаря судового засідання Ільїн О.В.

представників сторін

позивача -Підгайський В.В., голова правління; Кузнєцов С.Й., представник довіреність №128 від 15.05.2007 р.; Артюх Ю.В., представник, довіреність від 16.05.2007 р.

відповідача - Даугуль В.Я., довіреність від 23.05.2006 р. №01-75/2486

першої третьої особи - не з"явився

другої третьої особи - не з"явився

по справі за позовом ВАТ "Харківське кар'єроуправління", с. Безлюдівка

до Харківська обласна державна адміністрація м. Харків 3-я особа

1. Харківська районна державна адміністрація Харківської області;

2. Харківське обласне головне управління земельних ресурсів, м. Харків,

за участю прокурора Харківської області

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИЛА:

Позивач – відкрите акціонерне товариство «Харківське кар’єроуправління» - звернулось до суду з позовом до Харківської обласної державної адміністрації, в якому просить суд зобов’язати відповідача прийняти розпорядження про надання в оренду позивачу земельної ділянки площею 23,5129 га, розташованої за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району під розміщення кар’єру піску.

В судовому засіданні 18.07.2007 р. позивач доповнив позов вимогами про скасування розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 08.06.2007 р. №341 «Про скасування розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 26.07.2006 р. №1286»; визнання незаконною бездіяльність Харківської обласної державної адміністрації при розгляді питання про надання згоди на передачу в оренду ВАТ «Харківське кар’єроуправління» земельної ділянки загальною площею 23,5129 га та укладення договору оренди на дану земельну ділянку; зобов’язання Харківської обласної державної адміністрації виконати вимоги Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. «Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місця розташування об’єктів» та в межах своєї компетенції вирішити питання про передачу в оренду ВАТ «Харківське кар’єроуправління» земельної ділянки загальною площею 23,5129 га в порядку, встановленому ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі»; зобов’язання Харківської обласної державної адміністрації видати розпорядження про передачу в оренду ВАТ «Харківське кар’єроуправління» земельної ділянки загальною площею 23,5129 га та укласти відповідний договір оренди.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує допущеними відповідачем порушеннями Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. «Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місця розташування об’єктів», норм ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 ЗУ «Про оренду землі», пов’язаними з наданням позивачу земельної ділянки площею 23,5129 га, розташованої за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району під розміщення кар’єру піску.

Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує, посилаючись на неможливість надання позивачу земельної ділянки на підставі Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. «Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місця розташування об’єктів», внаслідок порушення останнім приписів земельного законодавства, пов’язаним з отриманням земельної ділянки в оренду.

Третя особа на стороні відповідача – Харківська районна державна адміністрація Харківської області - надала письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог, в яких зазначає що вирішення питання про надання земельної ділянки ВАТ «Харківське кар’єроуправління» площею 23,5129 га, розташованої за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району під розміщення кар’єру піску, є відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України компетенцією обласних державних адміністрацій, що виключає порушення прав позивача з боку зазначеної третьої особи.

Третя особа на стороні відповідача – Харківське обласне головне управління земельних ресурсів – надала письмові пояснення по суті позовних вимог, в яких пояснила обставини надання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи стосовно надання в оренду земельної ділянки ВАТ «Харківське кар’єроуправління» площею 23,5129 га, розташованої за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району під розміщення кар’єру піску.

Прокурор проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог, надав пояснення щодо ходу розгляду кримінальних справ, порушених за фактами незаконного користування земельною ділянкою з боку ВАТ «Харківське кар’єроуправління».

В ході судового розгляду були досліджені матеріали відведення та технічна документація, погодження та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування стосовно надання земельної ділянки ВАТ «Харківське кар’єроуправління» площею 23,5129 га, розташованої за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району під розміщення кар’єру піску.

Розглянувши надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, прокурора, судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 2 постанови Верховної Ради України від 23.11.1995 р. № 460/95-ВР «Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місць розташування об'єктів» було вилучено та надано в тимчасове довгострокове користування землі Жовтневого лісгоспзагу Харківського району Харківської області (37,2 га лісів І групи) під кар'єр піску Харківському кар'єроуправлінню строком на 12 років. Відповідно до п. 4 зазначеної постанови було доручено відповідним районним та міським Радам видати державні акти на право користування землею вищезазначеним підприємствам, установам та організаціям. Згідно зі ст. 19 Земельного кодексу від 18.12.1990 р., який був чинним на момент прийняття постанови від 23.11.1995 р. № 460/95-ВР, надання земельних ділянок здійснюється радами народних депутатів за умови розробки проекту відведення земельної ділянки, встановлення меж земельної ділянки в натурі, а в випадку надання земельної ділянки Верховною Радою України – за наявності висновку відповідних обласних рад.

На виконання зазначеної норми Земельного кодексу України було складено проект відведення земель Харківському кар’єроуправлінню під розширення Нагор’ївського кар’єру будівельних пісків Безлюдівського родовища з земель Жовтневого держлісгоспу Харківського району Харківської області площею 37,2 га.; був складений акт про встановлення меж земельної ділянки площею 37,2 га. в натурі. Відповідно до вказаних документів, рішенням 2 сесії 22 скликання Харківської обласної ради народних депутатів від 29.11.1994 р. було розглянуто проект відведення земельної ділянки Харківському кар’єроуправлінню та відповідно до п. 1.3 вказаного рішення було вилучено з земель Васищевського лісництва Жовтневого лісгоспу в Харківському районі земельну ділянку площею 37,2 та надано її в користування Харківському кар’єроуправлінню.

За таких обставин позивачем був дотриманий порядок, встановлений ст. 19 Земельного кодексу України від 18.12.1990 р. для отримання земельних ділянок в користування, в частині отримання в тимчасове довгострокове користування земельної ділянки Жовтневого держлісгоспу Харківського району Харківської області (37,2 га лісів І групи) під кар'єр піску. Відповідно до п. 4 постанови від 23.11.1995 р. № 460/95-ВР, ст. 24 Земельного кодексу України від 18.12.1990 р., п. 1.2 Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)», затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 15 квітня 1993 р. № 28 право користування вказаною земельною ділянкою повинно було посвідчено відповідною сільською, селищною, міською Радою народних депутатів шляхом підписання договору з позивачем на право тимчасового користування землею.

В подальшому, а саме, 13.03.1997 р. Харківське кар’єроуправління було реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство «Харківське кар’єроуправління», яке відповідно до свідоцтва про право власності від 31.03.1997 р. №70, виданого регіональним відділенням по Харківській області Фонду державного майна України, є правонаступником прав і обов’язків Харківського кар’єроуправління. Таким чином, до ВАТ «Харківського кар’єроуправління» перейшло право на оформлення довгострокового тимчасового користування земельною ділянкою Жовтневого держлісгоспу Харківського району Харківської області (37,2 га лісів І групи) під кар'єр піску.

З метою реалізації свого права на отримання земельної ділянки в користування, ВАТ «Харківське кар’єроуправління» в 2000 р. звернулось до Харківської районної державної адміністрації Харківської області з проханням укласти договір тимчасового довгострокового користування земельною ділянкою Жовтневого держлісгоспу Харківського району Харківської області (37,2 га лісів І групи) під кар'єр піску. 04.07.2000 р. Харківською районною державною адміністрацією було видано розпорядження №288 «Про надання земельної ділянки ВАТ «Харківське кар’єроуправління» у тимчасове довгострокове користування терміном 7 років під кар’єр». Відповідно до зазначеного розпорядження був укладений договір, зареєстрований 17.10.2001 р. за №3 в Харківському районному відділі земельних ресурсів, на право тимчасового (довгострокового) користування земельною ділянкою розміром 13,4157 га строком на 6 років, починаючи з дати його реєстрації. Відповідно до п. 1.3 договору від 17.10.2001 р. №3, земельна ділянка була надана ВАТ «Харківське кар’єроуправління» на умовах оренди. Як вбачається з плану встановлених меж земельної ділянки, який є додатком до договору від 17.10.2001 р. №3, та проекту відводу земельної ділянки, затвердженого рішенням 2 сесії 22 скликання Харківської обласної ради народних депутатів від 29.11.1994 р., земельна ділянка розміром 13,4157 га є складовою частиною земельної ділянки, яка була надана відповідно до Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. За таких обставин, позивач частково реалізував своє право на отримання земельної ділянки відповідно до Постанови Верховної Ради України № 460/95 від 23.11.1995 року.

Відповідно до п.1 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 р., який набув чинності 01.01.2002 р., рішення про надання в користування земельних ділянок, а також про вилучення (викуп) земель, прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення у дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу.

За таких обставин, нереалізоване в частині право ВАТ «Харківське кар’єроуправління» відповідно до Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р., починаючи з 01.01.2002 р. підлягало реалізації з боку вповноважених органів відповідно до вимог Земельного кодексу України від 25.10.2001 р.

Як вбачається зі ст. 7, ст. 8 Земельного кодексу України від 18.12.1990 р. одним з різновидів тимчасового користування землею є користування на умовах оренди. Земельний кодексу України від 25.10.2001 р. не містить такого правового титулу користування землею, як тимчасове користування. В той же час, відповідно до ст. ст. 92, 93 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. користування землею може бути постійним або на умовах оренди, яка за своєю правовою природою відповідає тимчасовому користування землі, наявному в Земельному кодексі України від 18.12.1990 р. Враховуючи положення зазначених статей, реалізація права ВАТ «Харківське кар’єроуправління» відповідно до Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. повинну було відбуватись з боку вповноважених органів шляхом надання неотриманої частини земельної ділянки в оренду.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про оренду землі» до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України.

Порядок надання земельної ділянки в оренду відповідно до Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. регулюється ст. 124, ст. 125 зазначеного кодексу.

Враховуючи положення зазначених статей, приймаючи до уваги що проект відведення земельної ділянки Васищевського лісництва Жовтневого лісгоспу в Харківському районі площею 37,2 га було затверджено рішенням 2 сесії 22 скликання Харківської обласної ради народних депутатів від 29.11.1994 р. та складено акт про встановлено меж земельної ділянки в натурі в цілому, ВАТ «Харківське кар’єроуправління» з метою реалізації свого права на отримання в оренду неотриманої частини земельної ділянки, належало встановити межі тієї частини земельної ділянки, яку останнє бажало отримати в користування, в натурі.

В доповненні до позову та в ході слухання справи Позивач пояснив, що вищезазначена земельна ділянка загальною площею 23,5129 га входить до складу земельної ділянки загальною площею 37,2 га, яка була надана Позивачу Постановою Верховної Ради України від 23.11.1995 року № 460/95, та в свою чергу умовно поділяється на 2 земельні ділянки площею 10,0972 га (до цього часу не освоєна), та ділянку площею 13,4157 га, якою Позивач володіє та користується на підставі договору на право тимчасового (довгострокового) користування земельною ділянкою (оренди) від 17.10.2001 року, укладеного між Позивачем та Харківською районною державною адміністрацією в порядку, передбаченому Земельним кодексом України в редакції від 18.12.1990 року. Спираючись на статтю 8 згаданого вище Кодексу та на рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №1-17/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) Позивач стверджує, що він має переважне право на поновлення договору на право тимчасового (довгострокового) користування земельною ділянкою загальною площею 13,4157 га від 18.10.2001р. після закінчення строку його дії на тих самих умовах на новий строк шляхом укладення на його основі договору оренди земельної ділянки.

З огляду на викладене, Позивач пояснив, що при підготовці технічної документації ним об’єднано дві земельні ділянки (відповідно площею 10,0972 га та 13,4157га) в одну загальною площею 23,5129 га, стосовно якої і подано відповідне клопотання до Харківської районної державної адміністрації Харківської області, а потім до Харківської обласної державної адміністрації.

В подальшому, з метою реалізації свого права, 25.04.2006 р. ВАТ «Харківське кар’єроуправління» звернулось до голови Харківської районної державної адміністрації Харківського району (лист №064 від 25.04.2006 р.) з проханням оформити договір оренди земельної ділянки для розробки кар’єру піску, розташованої за межами населеного пункту на території Безлдюдівської селищної ради Харківського району Харківської області площею 23,5129 га. Одночасно на розгляд голови Харківської райдержадміністрації була подана технічна документація із землеустрою, відповідно до якої були встановлені межі земельної ділянки в натурі.

На підставі поданої технічної документації заступником голови Харківської районної державної адміністрації був складений висновок про погодження вищенаведеної технічної документації з землеустрою, який був затверджений розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.07.2006 р. №1286. Згідно з п. 2 зазначеного розпорядження технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та складання документів, що посвідчують право оренди на спірну земельну ділянку, було подано на розгляд Харківської обласної державної адміністрації.

Позитивних висновків щодо передачі в оренду Позивачеві земельної ділянки загальною площею 23,5129 га в подальшому дійшли також Харківське обласне управління лісового господарства (копія листа – погодження від 17.10.2006 р. № 02-07/125 в матеріалах справи), управління містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації (копія листа – погодження від 22.09.2006 р. № 01-11/1728 в матеріалах справи) та Харківське обласне головне управління земельних ресурсів (висновок державної землевпорядної експертизи від 22.11.2005 р. в матеріалах справи).

Відповідно до затвердженої розпорядженням від 26.07.2006 р. №1286 технічної документації із землеустрою, земельна ділянка, стосовно якої ВАТ «Харківське кар’єроуправління» просило укласти договір оренди, складалась з двох частин: земельної ділянки площею 13,4933 га та земельної ділянки площею 10,0196 га. Обидві земельні ділянки відповідно до проекту відведення земельної ділянки Васищевського лісництва Жовтневого лісгоспу в Харківському районі затвердженого рішенням 2 сесії 22 скликання Харківської обласної ради народних депутатів від 29.11.1994 р. входили до складу земельної ділянки 37,2 га. В той же час, право на отримання земельної ділянки площею 10,0196 га в користування відповідно до постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. з боку ВАТ «Харківське кар’єроуправління» не було реалізовано. Стосовно земельної ділянки площею 13,4933 га, то право на отримання її в користування відповідно до постанови №460/95 від 23.11.1995 р. з боку ВАТ «Харківське кар’єроуправління» вже було реалізовано, шляхом укладання договору на право тимчасового (довгострокового) користування земельною ділянкою, зареєстрованого 17.10.2001 р. за №3. В той же час, відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» ВАТ «Харківське кар’єроуправління» мало право по відношенню до земельної ділянки площею 13,4933 га на переважне поновлення договору користування. Крім того, враховуючи строк на який надавалась земельна ділянка відповідно до постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. та строк дії договору тимчасового користування від 17.10.2001 р. №3, суд доходить висновку, що право ВАТ «Харківське кар’єроуправління» на користування земельною ділянкою площею 13,4933 га відповідно до вказаної постанови не було вичерпано в часі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 122 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р., абз. 3 ч. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про оренду землі» до повноважень обласних державних адміністрацій відноситься розпорядження землями державної власності шляхом надання їх в оренду. Відповідно до ст. 6, ст. 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в своїй діяльності керуються нормативно – правовими актами вищого рівня та повинні видавати власні акти на їх виконання.

Приймаючи до уваги ту обставину, що відповідно до постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. питання щодо надання земельної ділянки площею 37,2 га в користування ВАТ «Харківське кар’єроуправління» із землі Жовтневого держлісгоспу Харківського району Харківської області під кар'єр піску вже було віришено, тому Харківській обласні державній адміністрації належало, відповідно до затвердженої розпорядженням від 26.07.2006 р. №1286 технічної документації із землеустрою, не повторно надавати ту ж саму земельну ділянку або її частину в користування, а вирішити питання щодо укладання договору оренди на земельну ділянку площею 23,5129 га. Враховуючи, що діюче законодавство не встановлює розподілу між районними та обласними державними адміністраціями в частині повноважень на укладення договору оренди, тому вирішення питання про укладення договору оренди на земельну ділянку площею 23,5129 га мало полягати в виданні відповідачем розпорядження про укладення договору оренди безпосередньо Харківською обласною державною адміністрацією або розпорядження про надання відповідного доручення (дозволу) на укладення договору оренди Харківською районною державною адміністрацією Харківської області. За наявності зазначеного розпорядження, договір оренди земельною ділянки площею 23,5129 га від імені відповідної державної адміністрації повинна була укласти вповноважена посадова.

При цьому, з врахуванням різного правового режиму стосовно двох частин земельної ділянки площею 23,5129 га., укладання договору оренди на зазначену земельну ділянку було б можливим тільки після закінчення строку дії договору тимчасового користування від 17.10.2001 р. №3, його дострокового розірвання за згодою сторін або зміни за згодою сторін строку його дії.

Разом з цим суд дійшов висновку про те, що вимоги Позивача щодо зобов’язання Відповідача видати розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки за межами населеного пункту та укласти відповідний договір оренди не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Згідно з п. 2 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації розпоряджаються землями державної власності відповідно до закону. Відповідно до ст.ст.13,16,17 та п. 12 Перехідних положень ЗК України розпорядження землями державної власності відноситься до повноважень відповідних органів виконавчої влади. Статтею 122 цього Кодексу надання земельних ділянок із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами 3, 7 цієї статті, віднесено до повноважень обласних державних адміністрацій. Порядок реалізації зазначених повноважень передбачений статтями 124, 123 ЗК України.

Зі змісту ч. 3 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України не вбачається, що суд вправі зобов’язати суб’єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії в інший спосіб, ніж той, який передбачено чинним законодавством України для прийняття таких рішень. В даному випадку йдеться про положення Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що вимоги Позивача щодо зобов’язання Відповідача видати розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки за межами населеного пункту та укласти відповідний договір оренди не підлягають задоволенню, оскільки це означає, що суд має розглянути відповідну технічну документацію із землеустрою, перевірити її відповідність вимогам чинного законодавства із земельних питань та прийняти рішення щодо розпорядження землями державної власності, яке законом віднесено до компетенції іншого органу державної влади.

Крім цього, позовні вимоги позивача щодо зобов’язання Харківської обласної державної адміністрації видати розпорядження про передачу в оренду ВАТ «Харківське кар’єроуправління» земельної ділянки загальною площею 23,5129 га та укласти договір оренди є безпідставними, оскільки земельна ділянки вже була передана в оренду відповідно до постанови №460/95 від 23.11.1995 р., а укладення договору оренди повноважними особами можливо тільки після видання відповідного розпорядження про його укладення.

З метою реалізації постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р., ч. 3 ст. 125, ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р., п. 2 розпорядження від 26.07.2006 р. №1286, 31.07.2006 р., позивач звернувся з листом №7518/18 (доповненим листом від 09.08.2006 р. №149) до голови Харківської обласної державної адміністрації з проханням розглянути та затвердити розпорядження Харківської районної державної адміністрації №1286 від 26.07.2006 р. про затвердження технічної документації і надання дозволу на укладення договору оренди земельної ділянки площею 23,159 га, розташованої за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Натомість, в порушення вимог ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. Харківська обласна державна адміністрація не розглянула питання щодо надання земельної ділянки площею 23,5129 га в користування ВАТ «Харківське кар’єроуправління». Вказані обставини свідчать про незаконність бездіяльності Харківської обласної державної адміністрації в частині розгляду питання про укладення договору оренди земельної ділянки площею 23,5129 га.

Не можна визнати законним розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 08.06.2007 р. №341 щодо скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 26.07.2006 р. №1286 «Про затвердження висновку про погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ВАТ «Харківське кар’єроуправління». Як вбачається з тексту розпорядження від 08.06.2007 р. №341, розпорядження від 26.07.2006 р. №1286 було скасовано внаслідок того, що останнє суперечить положенням Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про оренду землі», Порядку розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. №677, в частині затвердження висновку про погодження технічної документації без обов’язкової розробки проекту відведення земельної ділянки. Як зазначається, в розпорядженні від 08.06.2007 р. №341, проекти відведення земельних ділянок не розробляються тільки в випадку надання земельних ділянок в оренду без зміни їх цільового призначення. В даному випадку, як зазначено в розпорядженні від 08.06.2007 р. №341, земельна ділянка надається в користування зі зміною її цільового призначення, тому в обов’язковому порядку повинен був розроблений проект її відведення.

З зазначеною позицією відповідача погодитись не можна, оскільки, як було зазначено вище, земельна ділянка площею 23,5129 га є складовою частиною земельної ділянки 37,2 га, яка була надана ВАТ «Харківське кар’єроуправління» відповідно до постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р. Проект відведення земельної ділянки, площею 37,2 було складено та затверджено відповідно до рішенням 2 сесії 22 скликання Харківської обласної ради народних депутатів від 29.11.1994 р. Як вбачається з п. 2 постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 р., повноважним на той момент державним органом було змінено цільове призначення земельної ділянки 37,2 га та визначено напрям її використання під кар’єр піску. Діюче законодавство України не вимагає підтвердження зміни цільового призначення земельної ділянки в випадку оформлення користування її частиною.

За таких обставин суд вважає обгрунтованими твердження Позивача про те, що рішення про надання земельної ділянки у користування Позивачу було прийнято Верховною Радою України 23.11.1995 р., на цей час є чинним, а відтак Позивач є не особою, яка зацікавлена в одержанні земельної ділянки в користування і вимагає прийняття такого рішення від органу державної виконавчої влади, а є особою, яка вже наділена таким правом.

Пунктом 1 Перехідних положень ЗК України в редакції від 25.10.2001 р. встановлено, що рішення про надання в користування земельних ділянок, а також про вилучення (викуп) земель, прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення у дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу. Зважаючи на це, суд вважає обґрунтованими доводи Позивача про те, що станом на день звернення Позивача з клопотанням про укладення договору оренди земельної ділянки Відповідачу належало в межах своїх повноважень виконати зазначене рішення, прийняте раніше уповноваженим на те органом державної влади, відповідно до порядку, зміненого з введенням в дію нової редакції ЗК України. Суд також дійшов висновку про те, що Відповідач в даному правовідношенні є органом виконавчої влади, який повинен здійснити виконання рішення Верховної Ради України про надання у користування Позивачу земельної ділянки в порядку, передбаченому чинним Земельним Кодексом України.

Порядок передачі земельних ділянок у користування, в тому числі в оренду, встановлений статтями 118, 123, 124 ЗК України. А зі змісту статті 122 цього Кодексу вбачається, що вирішення вищевказаного питання віднесено до повноважень обласної державної адміністрації.

З матеріалів справи і пояснень учасників процесу вбачається, що Позивач, як юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у постійне користування (оренду), належним чином виконав приписи ч. 3 ст. 123, ч. 15 ст. 151 ЗК України і ст. 16 Закону України «Про оренду землі». До того ж, як було встановлено судом вище, на момент подачі звернення зазначені земельні ділянки вже були надані Позивачу у користування рішенням Верховної Ради України від 23.11.1995 р., яке підлягало виконанню відповідними органами виконавчої влади.

В порушення встановленого порядку і строків розгляду таких клопотань Харківською обласною державною адміністрацією не було вирішено питання про передачу зазначеної земельної ділянки в користування Позивачу. При цьому суд вважає необгрунтованими заперечення Відповідача про те, що Позивачем не виконано вимоги статей 123, 124 ЗК України, ст. 16 ЗУ «Про оренду землі», статті 50 ЗУ «Про землеустрій» щодо необхідності розробки і погодження проекту відведення земельної ділянки. Незважаючи на те, що в ч. 6 статті 123 ЗК України зазначено, що проект відведення земельної ділянки є підставою для прийняття рішення про надання земельної ділянки у користування, суд вважає, що її приписи не можуть бути застосовані при оцінці даного правовідношення, оскільки рішення про надання Позивачу земельної ділянки вже було прийняте у встановленому порядку уповноваженим на те органом влади - рішенням Верховної Ради України від 23.11.1995р. і на час вирішення спору чинності не втратило.

З огляду на наведене судом оцінюється як таке, що не має правового підгрунтя, не відповідає встановленим судом обставинам справи і підлягає скасуванню розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації №341 від 08.06.2007 р., яким розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 26.07.2006 р. №1286 «Про затвердження висновку про погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ВАТ «Харківське кар’єроуправління» було скасоване з посиланням на невідповідність його положенням ЗУ «Про землеустрій», ЗУ «Про оренду землі», Порядку розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. №677, в частині затвердження висновку про погодження технічної документації без обов’язкової розробки проекту відведення земельної ділянки.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що Відповідачем неправомірно залишено без розгляду клопотання Позивача про передачу в оренду земельної ділянки, наданої Позивачу у користування рішенням уповноваженого органу – Постановою Верховної Ради України від 23.11.1995 р.

В ході розгляду справи і вирішення спору судом встановлено, що порядок надання земель в користування було визначено розпорядженням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 05.06.1987 року. Згідно встановленого розпорядженням порядку підприємствам і організаціям (в тому числі - Позивачу), яким було відведено земельні ділянки для виробничих та інших потреб, кожну наступну частину з сукупного обсягу відведених земельних ділянок належало надавати по мірі освоєння за призначенням і рекультивації використовуваних раніше частин відведених земельних ділянок. Аналогічний принцип відведення земельних ділянок відтворено в ст. 66 нової редакції ЗК України.

На виконання цих положень 17.10.2001 року між Позивачем та Харківською районною державною адміністрацією було укладено договір на право тимчасового (довгострокового) користування земельною ділянкою, загальною площею 13,4157 га (яка є складовою частиною земельної ділянки загальною площею 23,5129 га, решта цієї ділянки площею 10,0972 га на момент звернення до суду Позивачем не освоєна).

Зі змісту згаданого договору, зокрема, з його пункту 1.3., вбачається, що земельна ділянка площею 13,4157 га передається Позивачу в тимчасове довгострокове користування на праві оренди в порядку, передбаченому Земельним кодексом України в редакції від 18.12.1990 року. Відповідно до статті 8 згаданого Кодексу оренда визначалася як одна із форм тимчасового користування. При цьому відповідно до положень цієї ж статті орендар мав переважне право на поновлення договору оренди землі після закінчення строку його дії. Аналогічна норма міститься в частині 1 статті 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 №161-ХІУ, згідно з якою після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

У зв’язку з цим, суд вважає обгрунтованим посилання Позивача на рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №1-17/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), як на правову підставу для надання Позивачу земельних ділянок в оренду, оскільки у цьому рішенні Конституційним Судом встановлено, що держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, їх рівність перед законом, соціальну спрямованість економіки (частина 4 статті 13 Конституції України), з огляду на що громадяни та юридичні особи, які отримали земельні ділянки в користування, не можуть втрачати наданого їм права користування земельною ділянкою при змінах законодавства, що погіршують їх правове становище. В згаданому рішенні Конституційного Суду говориться про те, що Основний Закон України гарантує кожному право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю відповідно до закону, а чинний Земельний кодекс є одним із таких законів, норми якого встановлюють підстави для набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність або надання їх у користування. Крім того, Конституційний Суд України дійшов висновку про відсутність необхідності у переоформленні права оренди на земельну ділянку, яке виникло до набрання чинності Земельним кодексом України в редакції від 25.10.2001 року, через відсутність встановленого порядку для такого переоформлення.

З огляду на викладене та з урахуванням змін у суб?`єктному складі правідношення, регламентованого договором на право тимчасового (довгострокового) користування Позивачем земельною ділянкою загальною площею 13,4157 га, суд доходить висновку про те, що договір на право тимчасового (довгострокового) користування земельною ділянкою від 18.10.2001 р. після закінчення строку його дії має бути поновлено на тих самих умовах на новий строк шляхом укладення на його основі договору оренди земельної ділянки, право користування якою було предметом попереднього договору при переважному праві Позивача на поновлення цього договору, як орендаря, який належно виконував обов'язки сторони угоди відповідно до умов договору.

Оцінюючи заперечення Відповідача стосовно того, що зазначена частина спірної земельної ділянки площею 13,4157 га вже знаходиться в користуванні Позивача на підставі розпорядження голови Харківської РДА від 17.10.2001 року, що на думку Відповідача, є перешкодою для надання її в оренду іншим органом, суд вважає їх такими, що не можуть бути взяті до уваги з огляду на викладене нижче.

В ході розгляду справи і вирішення спору судом встановлено, що згідно встановленого розпорядженням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 05.06.1987 року і ст. 66 нової редакції ЗК України порядку Позивачу кожну наступну частину з сукупного обсягу відведених земельних ділянок належало надавати по мірі освоєння за призначенням і рекультивації використовуваних раніше частин відведених земельних ділянок. Як вбачається з матеріалів справи і пояснень Позивача, до цього часу ним не було освоєно частину земельної ділянки, наданої у тимчасове користування Постановою Верховної Ради від 23.11.1995 року, загальною площею 37,2 га. Площа неосвоєної земельної ділянки, яка не передавалась в оренду Позивачу, дорівнює 10,0972 га. З огляду на це суд вважає, що враховуючи виробничу необхідність і спираючись на нереалізоване до цього часу право на отримання в оренду цієї земельної ділянки, Позивач правомірно об’єднав у зверненні про передачу в оренду дві земельні ділянки (площею 10,0972 га та 13,4157 га відповідно) в одну земельну ділянку загальною площею 23,5129 га, стосовно якої і подав відповідне клопотання до Харківської державної обласної адміністрації.

Таким чином, судова колегія вважає, що Відповідачем неправомірно залишено без розгляду клопотання Позивача про передачу в оренду земельної ділянки, наданої Позивачу у користування рішенням уповноваженого органу – Постановою Верховної Ради України від 23.11.1995 р. і бездіяльність Відповідача суперечить вимогам чинного законодавства, яке регламентує порядок надання юридичним особам у користування земельних ділянок для здійснення підприємницької діяльності, порушує права і шкодить охоронюваним законом інтересам Позивача. Крім того, на думку суду розпорядження Харківської обласної державної адміністрації №341 від 08.06.2007 р. не відповідає положенням чинного законодавства з земельних питань і відновити порушене право Позивача за умови дійсності даного розпорядження неможливо.

Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 49, 71, 75, 82-84, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

Керуючись 163 Кодексу адміністративного судочинства України , колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати незаконною бездіяльність Харківської обласної державної адміністрації при розгляді питання про надання згоди на передачу в оренду Відкритому акціонерному товариству «Харківське кар’єроуправління» земельної ділянки загальною площею 23,5129 га та укладення договору оренди на дану земельну ділянку.

3. Зобов’язати Харківську обласну державну адміністрацію виконати вимоги Постанови Верховної Ради України №460/95 від 23.11.1995 року “Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб та попереднє погодження місця розташування об`єктів” та в межах своєї компетенції вирішити питання про передачу в оренду відкритому акціонерному товариству «Харківське кар’єроуправління» земельної ділянки загальною площею 23,5129 га в порядку, встановленому ст. 123, 124 Земельного Кодексу України ст. 16 Закону України «Про оренду землі».

4. Скасувати розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 08.06.2007 р. № 341 «Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 26.07.2006 р. № 1286».

5. В решті позовних вимог ВАТ «Харківське кар’єроуправління» відмовити.

6. Стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ «Харківське кар’єроуправління» (61031, смт. Безлюдівка Харківського району Харківської області, р/р № 220000137759 у ВАТ «Інпромбанк», МФО 351875, код ЄДРПОУ 01267751) судові витрати, сплачені при поданні позову в сумі 3,40 грн.

7. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили.

Дана постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07серпня 2007 року у 15:00 год..

Головуючий суддя Ільїн О.В.

суддя Черленяк М.І.

суддя Швидкін А.О.

справа № 46/213-07