ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-1677/10/1770
17 травня 2010 року 15год. 41хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Синюк Інна Валентинівна
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції в Рівненській області
доГородищенської виправної колонії № 96 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Рівненській області
про відшкодування шкоди, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач - Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про відшкодування шкоди до відповідача - Городищенської виправної колонії № 96 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Рівненській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить позов задовольнити. Пояснила, що 11.11. 2009р. позивачем було виявлено факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме факт незаконного забору води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування. У зв'язку з вказаним порушенням позивачем було складено акт та надіслано відповідачу претензію з пропозицією сплатити збитки в розмірі 1517,50 грн. Оскільки відповідач вказану претензію залишив без уваги, просить стягнути з нього зазначену суму збитків.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 11 листопада 2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області ОСОБА_2 у присутності головного інженера Городищенської виправної колонії № 96 ОСОБА_3 виявлено порушення відповідачем вимог ст.ст.48-50 Водного кодексу України, ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" N1264-XII від 25.06.1991р. (далі Закон N1264-XII), а саме незаконний забір та використання води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування за період з 16.07. по 11.11. 2009 року об'ємом 370 м. куб.
У зв'язку з цим, 11 листопада 2009 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області складено акт про порушення Городищенською виправною колонією №96 природоохоронного законодавства, один примірник якого було отримано головним інженером відповідача.
13 листопада 2009 року позивач звернувся до відповідача з претензією, в якій пропонував добровільно в десятиденний термін сплатити заподіяні збитки в сумі 1517,50 грн. Претензію відповідач залишив без уваги.
Ці обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами: копією акта про порушення природоохоронного законодавства від 11.11. 2009р. (а.с.10), копією розрахунку суми збитків (а.с.9), копією претензії від 13.11. 2009 р. № 2428/09 (а.с.6), копіями довідок про використання води (а.с.11,12), копією квитанції про надсилання претензії відповідачу (а.с.8).
Згідно з ст.49. Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Спеціальне водокористування є платним.
Таким чином спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу. Відповідно до ст.38 Закону N1264-XII в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів, як передбачено ч. 1 ст.69 Закону N 1264-XII
Згідно з п."з" ч.1 ст.20 Закону N1264-XII до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Державна екологічна інспекція в Рівненській області.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Державною екологічною інспекцією в Рівненській області правомірно було складено акт про порушення Городищенською виправною колонією №96 природоохоронного законодавства та надіслано відповідачу претензію про відшкодування збитків.
Сума збитків, завданих державі Городищенською виправною колонією №96 внаслідок незаконного забору та використання води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування, розрахована відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37, і становить 1517,50грн.
На день розгляду адміністративної справи відповідач доказів сплати вказаної суми збитків в добровільному порядку суду не надав.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно зі ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Городищенської виправної колонії № 96 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Рівненській області (с. Городище, Рівненського району, Рівненської області, 35341, код ЄДРПОУ 08680721) на користь Городищенської сільської ради р/р 31518921700116 в УДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586549, код платежу 24062100) збитки, заподіяні в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в сумі 1517 (одна тисячапятсот сімнадцять) грн. 50 коп.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
4. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 18.05.10р.