Рішення № 104087976, 27.04.2022, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.04.2022
Номер справи
702/183/22
Номер документу
104087976
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 702/183/22

Провадження № 2 - о/702/10/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.04.2022 м. Монастирище

Монастирищенськийрайонний суд Черкаськоїобласті в складі:

головуючої судді Жежер Ю.М.,

за участю секретаря судового засідання Кольц І.С.,

заявника ОСОБА_1 , представника заінтересованої особи Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Єгорової Н.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань м.Монастирище цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)про встановленняфакту смерті,

в с т а н о в и в :

Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті.

Підставою для звернення з заявою вважає те, що вона, ОСОБА_1 є тіткою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Племінник помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а 16.11.2021 відділом запису актів громадянського стану Слов`яносербського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської народної республіки зареєстровано актовий запис про смерть, та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

На день смерті племінника відкрилася спадщина, яка складається з земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державних актів на право на земельну ділянку ЯЕ 378872 від 31.08.2009 та ЯЖ № 882954 від 12.06.2009.

Вона звернулася до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини. Листом № 90 від 13.04.2022 її повідомлено, що свідоцтво про смерть ОСОБА_2 видане на території, яка на даний час знаходиться в окупації, а тому відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків, а тому не є правовим документом на підставі якого нотаріус заводить спадкову справу.

Свідоцтво про смерть племінника не відповідає вимогам законодавства України, оскільки воно було видане на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями".

Оскільки, племінник помер смт. Лозовський Слов`яносербського району Луганської області, що також визначається як тимчасово окупована територія, то справа має бути розглянута за місцем подання заяви.

Встановлення факту смерті племінника їй необхідно для оформлення спадкових прав.

Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозовський Слов`яносербського району Луганської області та зобов`язати Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Київ) поновити актовий запис про смерть на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селище Летичів Монастирищенського району Черкаської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозовський Слов`яносербського району Луганської області та видати свідоцтво про смерть.

27.04.2022 від представника заінтересованої особи Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшли пояснення, відповідно до яких згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану України при складанні актових записів цивільного стану, серед іншого, зазначаються повна офіційна назва держави та інші дані згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм. Згідно з Розпорядженням КМУ «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області» смт. Лозівський Слов`яносербського району увійшов до складу Зимогір`ївської міської територіальної громади, яка відповідно до постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» увійшла до складу Алчевського району Луганської області, а тому місцем смерті слід зазначити Україна, Луганська область, Алчевський район, смт. Лозівський. Відповідно до вимог про зобов`язання поновити актовий запис про смерть ОСОБА_2 зазначили, що актовий запис про смерть ОСОБА_3 не був втрачений, а складений на тимчасово окупованій території, а тому підстав для його поновлення немає.

27.04.2022 заявник уточнив свої вимог та просив суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно паспорту громадянина України в селище Монастирище, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозівський Алчевського району Луганської області, Україна та зобов`язати Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиці( м. Київ) поновити актовий запис про смерть на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Монастирище Монастирищенського району Черкаської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозівський Алчевського району Луганської області та видати свідоцтво про смерть.

Ухвалою суду від 27.04.2022 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.

В судовомузасіданнізаявник ОСОБА_1 заяву підтримала повністю, просить їїзадовольнити з підстав, які зазначені в заяві та уточнень до заяви.

В судовому засіданні представник заінтересованої особи Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Єгорова Н.В. не заперечувала проти задоволення заяви щодо встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України у тій редакції, яка міститься в уточненій заяві про встановлення факту та не погоджується з вимогами з приводу зобов`язання поновити актовий запис про смерть ОСОБА_2 , оскільки даний актовий запис не створювався органами реєстрації актів цивільного стану України та відповідно не був втрачений.

Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши викладені у заявах по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 293ч.2 п.5,ст. 315 ч.1п. 8 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану внести актовий запис по факту смерті особи.

Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК Українизаява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Рішенням Монастирищенського районного суду Черкаської області від 13.08.2008 встановлено юридичний факт, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною сестрою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 12 - 13).

ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Летичівка Монастирищенського району Черкаської області, в графі мати зазначено « ОСОБА_4 », актовий запис № 37, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 14.11.1956 Летичівським с/ЗАГС (а.с. 11).

Тобто ОСОБА_1 є рідною тіткою ОСОБА_2 та має право на звернення до суду із даною заявою.

Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018 (далі - Закон № 2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 2268-VIII цілями державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, зокрема, є: захист прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб.

Відповідно доп.2ч.1ст.17Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно свідоцтва про смерть, виданого 16.11.2021 відділом запису актів цивільного стану Славяносербського районного управління юстиції Міністерства юстиції так званої «Луганської Народної Республіки» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозовський Слов`яносербського району так званої «Луганської Народної Республіки» (а.с. 6).

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 37 від 15.11.2021 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозовський Слов`яносербського району так званої «Луганської Народної Республіки» (а.с. 7).

Згідно ст.1Закону № 2268-VIII тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: 1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; 2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; 3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.

Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Відповідно до Меж та Переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, затверджених Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019 Слов`яносербський район Луганської області відноситься до тимчасово окупованих територій Луганської області.

Згідно зч.3ст.2Закону № 2268-VIII діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Таким чином, видане так званими органами «Луганської НародноїРеспубліки» натериторіїсмт. Лозівський Слов`яносербського району Луганської області, свідоцтво про смерть не засвідчуєу встановленому законом порядку факту смерті ОСОБА_2 , що створює перешкоди та робить неможливим отримання в органах державної реєстрації актів цивільного станусвідоцтва про смерть.

Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно п. 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5), передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Таким чином, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті ОСОБА_2 відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятим відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VІ.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Так, ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Лоізіду проти Туреччини», «Кипр проти Туреччини»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Мозер проти Республіки Молдова та Росії», «Іласку та інші проти Молдови та Росії»), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. В контексті цього не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки, це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.

Застосовуючи зазначений висновок у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це ставило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Отже, встановлюючи наявність факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозівський Слов`яносербського району так званої «Луганської Народної Республіки», яка станом на дату смерті ОСОБА_2 та на даний час є тимчасово окупованою територією України, суд вважає за можливе прийняти в якості доказів інформацію, яка міститься в документах, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.

Відповідно до Правил державного реєстрації актів цивільного стану України при складанні актових записів цивільного стану зазначаються повна офіційна назва держави та інші дані згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм.

Згідно з Розпорядженням КМУ «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області» від 12.06.2020 № 717-р смт. Лозівський Слов`яносербського району увійшов до складу Зимогір`ївської міської територіальної громади, яка відповідно до постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 07.07.2020 № 807-ХІ увійшла до складу Алчевського району Луганської області.

З урахуванням наведеного, суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селище Монастирище Черкаської області, в смт. Лозівський Алчевського району Луганської області України 13.11.2021.

Оскільки реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася, дана обставина є підставоюдля встановлення такого фактув судовому порядку.

Відповідно до змісту заяви встановлення факту смерті необхідне заявнику для прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Наявність спадкового майна у спадкодавця ОСОБА_2 підтверджується: Державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 882954 від 12.06.2009, Державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 378872 від 31.08.2009 (а. с. 8 - 9).

На підставівикладеного,а такожвраховуючи те,що закономне передбаченоіншого порядкувстановлення цьогофакту,суд приходитьдо висновкупро задоволеннязаяви ОСОБА_1 в частиніпозовних вимогщодо встановленняфакту смерті,що надастьїй можливістьздійснити державнуреєстрацію смертіплемінника ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозівський Алчевського району Луганської області України.

Крім цього, суд вважає, що заява в частині зобов`язання Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Мінстерства юстиці (м. Київ) поновити актовий запис про смерть на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Монастирище Черкаської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозівський Алчевського району Луганської області України та видати свідоцтво про смерть не підлягає до задоволення, оскільки державна реєстрації смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час, крім цього суд не має повноважень покладати у своєму рішенні на учасників справи прямо обумовлені законом обов`язки, а тому заява в цій частині не підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК Україниухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір» заявник звільнений від сплати судового збору.

Відповідно до ч.7ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного та керуючись ст. 4, 7, 10, 12,13, 18, 81, 223, 247, 258-259, 263-265, 293, 294, 315-319, 355, п.8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особаМонастирищенський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану вУманському районіЧеркаської областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Київ)провстановленняфакту смерті задовольнити частково.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Монастирище Черкаської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Лозівський Алчевського району Луганської області України.

В задоволенні заяви в іншій частині відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване та фактичне місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Заінтересована особа:Монастирищенськийрайоннийвідділ державноїреєстраціїактівцивільного стануцентральногоміжрегіональногоуправління міністерстваюстиції(м.Київ), місцезнаходження: вул.Соборна,121, м. Монастирище Черкаської області, 19101,код ЄДРПОУ 04061145.

Суддя Ю.М.Жежер