Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.04.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/781/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Рогатинської міської ради
до відповідача: Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області
про визнання незаконним та скасування пункту 3 рішення від 29.06.2021 № 111/2021
Представники сторін:
від позивача: Шинкар Микола Григорович,
від відповідача: Дудорова Ольга Олегівна
встановив: Рогатинська міська рада звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області про визнання незаконним та скасування пункту 3 рішення Івано-Франківської районної ради від 29 червня 2021 року №111/2021 "Про затвердження переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району".
Вирішення процесуальних питань.
30.08.2021 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 21.09.2021.
21.09.2021 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 20.10.2021. 20.10.21 суд продовжив підготовче провадження на 30 днів та оголосив перерву до 11.11.2021.
11.11.2021 суд задоволив клопотання відповідача про відкладення розгляду справи вх.№17821/21 від 10.11.21 на відклав розгляд справи на 29.11.2021 (ухвала від 11.11.2021).
29.11.2021 суд враховуючи неявку сторін та клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв"язку із тимчасовою непрацездатністю відклав підготовче засідання на 20.12.2021 (ухвала від 29.11.2021).
20.12.2021 суд постановив закрити підготовче провадження у справі та призначити розгляд справи по суті на 17.01.2022 з подальшим його відкладенням на 07.02.2022 (ухвала від 17.01.2022).
17.01.2022 та 07.02.2022 судові засідання не відбулися, у зв`язку із неявкою сторін та високим рівнем епідемічної небезпеки на території Івано-Франківської області та стрімким збільшенням кількості хворих працівників суду, тому суд відклав розгляд справи на 28.02.2022 (ухвала від 07.02.2022).
28.02.2022 судове засідання не відбулося у зв"язку із військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану в Україні, відповідно до указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Відповідно до ухвали від 04.04.2022 судове засідання призначене на 11.04.2022.
В судовому засіданні 11.04.2022 суд проголосив вступну та резолютивну частину рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані, тим що Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області прийняла 29.06.2021 року незаконне рішення №111/2021, пункт 3 якого належить скасувати, оскільки він суперечить п.10 ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" та ст.86 Бюджетного кодексу України. Крім того, спірний пункт рішення прийнятий без відповідного обґрунтування, обговорення та схвалення відповідною профільною комісією, що суперечить п.2.3.6 Регламенту Івано-Франківської районної ради. Позивач зазначив, що у відповідача відсутнє бюджетне фінансування на утримання спірного майна. Також вказав, що у м.Рогатин, станом на день винесення рішення, перебувають 780 внутрішньо переміщених осіб, третина з яких є діти, що потребують реабілітації. Спірне приміщення необхідне міській раді для розширення школи естетичного виховання дітей та розміщення біженців, які постраждали від військової агресії російської федерації.
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечив та зазначив, що Івано-Франківська районна рада стала правонаступником тільки самих назв юридичних осіб без відповідного майна та майнових прав. Це спричинено тим, що районні ради, які передавали майно та сільські, селищні міські ради територіальних громад, що його приймали порушили вимоги Закону України №280/97-ВР із змінами внесеними згідно із Законом України №1009-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій", Закону України №147/98-ВР "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", постанови КМУ від 21.09.1998 №1482 "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності" в частині порядку та механізму передачі-приймання комунального майна між суб"єктами управління. Відповідач вважає, що Івано-Франківська районна рада діяла відповідно до закону та в межах повноважень.
Обставини справи. Оцінка доказів.
23.10.2020 Рогатинська районна рада ухвалила рішення №752-36/2020 "Про передачу об"єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Рогатинського району у комунальну власність Рогатинської міської ради". Згідно з п.21 додатку №1 до рішення від 23.10.2020 №752-36/2020 Рогатинській міській раді безоплатно передано із спільної власності територіальних громад сіл та міста району в комунальну власність громадський будинок за адресою: м.Рогатин, вул.Галицька,67 (Редакція газети "Голос Опілля").
01.12.2020 Рогатинська міська рада ухвалила рішення №2 "Про прийняте майно спільної власності територіальної громади".
20.11.2020 Івано-Франківська районна територіальна виборча комісія ухвалила постанову №52 "Про обрання депутатів Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області.
25.11.2020 Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області ухвалила рішення №01/2020 "Про підсумки виборів депутатів Івано-Франківської районної ради восьмого демократичного скликання та визнання їх повноважень".
10.12.2020 Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області ухвалила рішення №15/2020 "Про створення Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області шляхом злиття Богородчанської, Галицької, Рогатинської, Тисменицької та Тлумацької районних рад".
24.12.2020 Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області ухвалила рішення №25/2020 "Про внесення змін до рішення тридцять шостої сесії Рогатинської районної ради сьомого скликання від 23 жовтня 2020 року №752-36/2020 "Про передачу об"єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Рогатинського району у комунальну власність Рогатинської міської ради", підпунктом 1.1 п.1 якого скасовано та виключено пункт 1 вказаного рішення.
26.01.2021 Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області ухвалила рішення №42/2020 "Про безоплатну передачу майна із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Богородчанського, Рогатинського районів Івано-Франківської області, ліквідованих Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідація районів" .
29.06.2021 Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області ухвалила рішення №111/2021 від 29.06.2021 "Про затвердження переліку об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району", відповідно до п.3 якого майно спільної власності територіальної громади міста Рогатинського району - нежитлову будівлю загальною площею 504,1 кв.м., частка власності 56/100, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, Рогатинський район, м.Рогатин, вул.Галицька,67, включила до об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району.
З метою врегулювання питання щодо передачі спірного майна та обґрунтування прийняття спірного рішення позивач 30.06.2021 звернувся до відповідача з листом №02-08/1494, відповідно до якого просив відповідача, зокрема надати документи, які підтверджують використання майна у суспільних інтересах територіальних громад Івано-Франківського району та документи, які підтверджують те, що об"єкти спільної власності територіальних громад району розподілено відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України. Однак відповідач обґрунтування прийняття спірного рішення та документів, зазначених у листі, не надав.
Позивач ствердив, що всупереч вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідач до 01 липня 2021 року об`єкт спільної власності Рогатинської територіальної громади не передав, а прийняв рішення про віднесення об"єкта нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст ліквідованого Рогатинського району до об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району, у зв`язку з чим позбавив Рогатинську міську територіальну громаду відповідного майна. Вказані обставини стали підставою для звернення позивача за захистом порушеного права до суду.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" змінений адміністративно-територіальний устрій країни та утворені нові райони.
На підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування районних державних адміністрацій", постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" № 807-ІХ від 17 липня 2020 року, розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 714-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області" утворена Івано-Франківська районна рада Івано-Франківської області.
10.12.2020 Івано-Франківська районна рада прийняла рішення №15/2020 "Про створення Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області шляхом злиття Богородчанської, Галицької, Рогатинської, Тисменицької та Тлумацької районних рад".
Згідно з підпунктом 4 пункту 6-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зі змінами, внесеними Законом України № 1009-ІХ від 17 листопада 2020 року, районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов`язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом.
Таким чином, Івано-Франківська районна рада є правонаступником прав та обов`язків Рогатинської районної ради.
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зі змінами, внесеними Законом України № 1009-ІХ від 17 листопада 2020 року, правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 01 липня 2021 року, зобов`язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об`єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.
Відтак, з моменту прийняття рішення про припинення Рогатинської районної ради внаслідок її реорганізації шляхом приєднання до Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області в останньої виник обов`язок передати у комунальну власність Рогатинської міської територіальної громади в особі Рогатинської міської ради майно спільної власності територіальних громад району.
Так, відповідно до рішення Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області від 26.01.2021 №42/2020 "Про безоплатну передачу майна із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Богородчанського, Рогатинського районів Івано-Франківської області, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", Івано-Франківська районна рада передала із спільної власності територіальних громад сіл та міста Рогатинського району Івано-Франківської області у комунальну власність Рогатинської міської територіальної громади в особі Рогатинської міської ради приміщення, громадські будинки, майнові комплекси, а також майно, закріплене за комунальними закладами, установами, підприємствами у галузях освіти, культури, охорони здоров"я, соціального захисту та соціального забезпечення, фізичної культури і спорту.
Поряд з цим, майно спільної власності територіальної громади міста Рогатинського району - нежитлову будівлю загальною площею 504,1 кв.м., частка власності 56/100, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, Рогатинський район, м.Рогатин, вул.Галицька,67, відповідно до п.3 рішення №111/2021 від 29.06.2021 "Про затвердження переліку об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району" включила до об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 24 ЗУ "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Пунктом 32 частини першої статті 43 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання, зокрема, надання згоди на передачу об`єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об`єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності.
Частиною першою статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.4 ст. 11 ЦК України, у випадках, установлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Отже, рішення суб`єктів владних повноважень, до яких належать, зокрема, органи місцевого самоврядування, можуть бути підставами виникнення цивільних прав та обов`язків.
Враховуючи вищенаведене, законодавством встановлена обов`язковість для районної ради здійснювати передачу майна із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у комунальну власність територіальних громад при наявності двох неодмінних умов: знаходження майна на території територіальної громади та відповідно розмежування видатків (тобто фінансування об`єкта тією територіальною громадою, на території якої знаходиться певний об`єкт).
Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.06.2021, місцезнаходження спірного майна є м.Рогатин, вул.Галицька,67.
Відповідно до п. 39 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність сільських, селищних, міських територіальних громад установ та закладів, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.
Згідно з ст.86 БК України розмежування видів видатків, визначених пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу, між місцевими бюджетами здійснюється на основі принципу субсидіарності з урахуванням критеріїв повноти надання публічних послуг та наближення їх до безпосереднього споживача. Відповідно до цих критеріїв види видатків поділяються на такі групи:
1) перша група - видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують необхідне першочергове надання публічних послуг і які розташовані найближче до споживачів;
2) друга група - видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують надання основних публічних послуг для всіх громадян України;
3) третя група - видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують публічні послуги для окремих категорій громадян, або реалізацію програм, потреба в яких існує в усіх регіонах України.
2. Видатки першої групи здійснюються з бюджетів місцевого самоврядування.
3. Видатки другої групи здійснюються з бюджетів місцевого самоврядування, а також районних бюджетів.
4. Видатки третьої групи здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів.
Частиною 2 ст. 16 ЦК України встановлено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до п.3 ч.4 ст.238 ГПК України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Суд встановив, що місцезнаходження спірного майна - територія Рогатинської міської територіальної громади, яке необхідне для задоволення її потреб (особливо в умовах воєнного стану).
У матеріалах справи відсутні докази використання цього майна відповідачем для надання публічних послуг та наближення їх до безпосереднього споживача, а також відсутнє документальне підтвердження виділених у районному бюджеті Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області коштів для його утримання. Відтак твердження відповідача про те, що він є законним власником спірної адмінбудівлі, оскільки він став правонаступником районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, суд оцінює критично.
Щодо інших аргументів сторін суд зазначає, що вони були досліджені та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).
Висновок суду.
З таких обставин, суд зазначає, що приймаючи оспорюване рішення, Івано-Франківська районна рада порушила вимоги пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зі змінами, внесеними Законом України № 1009-ІХ від 17 листопада 2020 року та дійшов висновку, що вимога позивача про визнання незаконним та скасування пункту 3 рішення від 29.06.2021 № 111/2021 є обґрунтованою та належить до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 2270 грн 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням №1756 від 04 серпня 2021 року.
Суд враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 2270 грн 00 коп. покладає на відповідача.
Керуючись ст.8,124,129 Конституції України, статтями 2,74, 86,129, 233, 236-238, 240, 241,256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Рогатинської міської ради до Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області про визнання незаконним та скасування пункту 3 рішення від 29.06.2021 № 111/2021 задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати пункт 3 рішення Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області від 29.06.2021 № 111/2021 "Про затвердження переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району" - "Затвердити перелік об"єктів нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківського району, які розташовані на території та знаходилися в спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст ліквідованого Рогатинського району: - нежитлова будівля загальною площею 504,1 кв.м., частка власності 56/100 за адресою: Івано-Франківська область, Рогатинський район, м.Рогатин, вул.Галицька, 67".
Стягнути з Івано-Франківської районної ради Івано-Франківської області, пл. Міцкевича, буд. 4, м. Івано-Франківськ, 76000 (код 44153116) на користь Рогатинської міської ради, вул.Галицька, буд. 65, м. Рогатин, Івано-Франківська область, 77001(код 04054323) - 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 27.04.2022
Суддя Т. В. Максимів