Рішення № 104054940, 21.04.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2022
Номер справи
380/11689/21
Номер документу
104054940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/11689/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-

в с т а н о в и в:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2020 року за №2152170/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної за №4 від 08.10.2020 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №4 від 08.10.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день подання такої накладної;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2020 року за №2152171/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної від 09.10.2020 року за №5;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №5 від 09.10.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день подання такої накладної;

- судові витрати покласти на Відповідачів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 08.10.2020 року та №5 від 09.10.2020 року, які прийнято, але реєстрацію зупинено. Повідомлено, що вказані податкові накладні відповідають вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено на адресу Головного управління ДПС у Львівській області повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 19.11.2020 року за № 2152170/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 08.10.2020 року та від 19.11.2020 року за №2152171/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 09.10.2020 року, яким відмовлено у реєстрації вказаної податкової накладної з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Позивач вважає оскаржувані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ним подано усі підтверджуючі документи. Первинні документи подані на розгляд Комісії засвідчують факт реального постачання товару. Просив позов задоволити.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року у задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду відмовлено, позовну заяву ТзОВ "Агрофірма Бізнес-Вектор" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення повернуто позивачу.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просив судове рішення скасувати та ухвалити нове про направлення справи на продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" задоволено - ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року про повернення позовної заяви у справі № 380/11689/21 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 17.01.2022 року справу передано для розгляду судді Кухар Н.А.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін відмовлено.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року поновлено позивачу строк звернення до суду; у задоволенні клопотання представника відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідачів подав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Долучений позивачем до матеріалів справи перелік копій документів не відповідає переліку документів, наданих контролюючому органу разом із поясненнями на підтвердження господарських операцій та є значно розширеним. З аналізу наданих позивачем документів до повідомлення про надання пояснень не надано документів, які б свідчили про достатню наявність трудових ресурсів та основних засобів, необхідних для виконання робіт, а саме надання сільськогосподарських послуг, поставки ТМЦ, документів про те, що у власності Позивача перебуває техніка , транспортні засоби надано не було, також не було долучено специфікації за умовами договору, жодної ТТН чи видаткових накладних, платіжних доручень, що відповідали сумі зазначеній в ПН на загальну суму долучено не було, також не було долучено звіти про посівні площі с/г культур, доказів вирощування, зберігання, транспортування не було представлено.

Стосовно виписки по рахунках не є належним доказом проведених розрахунків в розумінні Порядку №1165. Відповідно до п.6 Порядку №1165 передбачено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, зокрема такими документами є розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків. Відповідно до ст.1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» №2346 від 05.04.2011 розрахунковий документ - документ на переказ коштів, що використовується для ініціювання переказу з рахунку платника на рахунок отримувача.

Таким чином, на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації накладної.

Відтак, у Головного управління ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, а тому такі є правомірними.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" зареєстроване як юридична особа з 09.10.2014 року; основним видом діяльності згідно КВЕД є 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

13 квітня 2020 року між ТзОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» з однієї сторони та Львівською філією Державної установи «Український науково-дослідний інститут прогнозування та випробовування техніки і технології для сільськогосподарського виробництва імені Леоніда Погорілого» з другої сторони, було укладено договір №7/04/2020 про закупівлю послуг, відповідно до п. 1.1. якого, виконавець зобов`язується у 2020 році надати Замовнику, а Замовник - прийняти і оплатити: дискування. передпосівний обробіток ґрунту, обприскування. ДК 021:2015:77110000-4- послуги. пов`язані з виробництвом сільськогосподарської продукції, що підтверджується копією відповідного договору.

Згідно п. 1.4. Договору, місце надання послуг: поля Замовника в смт. Магерів, Жовківський район. Львівської області.

17.04.2020 року між Позивачем та Львівською філією було підписано Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) за №4. відповідно до якого. Виконавцем були виконані роботи по дискуванню ґрунту на площі 245 га на суму 120540,00 грн. із ПДВ.

29.04.2020 року Львівською філією проведено оплату Позивачу на суму 120540.00 грн. за послуги по дискуванню ґрунту згідно Акту №4 від 17.04.2020 року, що підтверджується копією виписки за рахунками за 29.04.2020 року.

19.10.2020 року між Позивачем та Львівською філією було підписано Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) за № 39. відповідно до якого, Виконавцем були виконані роботи по дискуванні ґрунту на площі 205 га., на суму 100860,00 грн. із ПДВ.

19.10.2020 року Львівською філією проведено оплату Позивачу на суму 100 860,00 грн. за послуги по дискуванню ґрунту згідно Акту №39 від 19.10.2020 року, що підтверджується копією виписки по особовим рахункам за 20.10.2020 року.

Також, 13.04.2020 року між Позивачем з однієї сторони та Львівською філією з другої сторони, було укладено договір №8/04/2020 про закупівлю послуг, відповідно до п. 1.1. якого. Виконавець зобов`язується у 2020 році надати Замовнику, а Замовник - прийняти і оплатити збирання врожаю зерновими комбайнами. ДК 021:2015:77110000-4- послуги. пов`язані з виробництвом сільськогосподарської продукції. Згідно п. 1.4. Договору, місце надання послуг: поля Замовника в смт. Магерів Жовківський район. Львівської області.

21.09.2020 року між Позивачем та Львівською філією було підписано додаткову угоду №1 до договору №8/04/2020 про закупівлю послуг, відповідно до п. 1.1. якого, сторони дійшли згоди змінити ціну в бік зменшення.

01.10.2020 року між Позивачем з однієї сторони та ФОП ОСОБА_1 з другої сторони, було укладено договір оренди техніки № 01.10.2020, відповідно до п. 1.1. якого, орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування (оренду) наступну с/г техніку (комбайни): NEW HOLLAND СХ 8080, реєстраційний номер 23482 ВС. CLAAS LEXION 480. реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Згідно п. 1.2. Договору, с/г техніка, визначена у п. 1.1. передається Орендодавцем за адресою: с. Магерів, Львівська область, комбайни передаються в оренду з екіпажем (п. 1.3.).

01.10.2020 року між ФОП ОСОБА_1 та Позивачем було підписано Акт приймання - передачі с/г техніки в оренду до Договору оренди №01.10.2020 від 01.10.2020 року, за умовами якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у тимчасове платне користування (оренду) комбайни.

09.10.2020 року між ФОП ОСОБА_1 та Позивачем було підписано Акт здачі - приймання с/г техніки до Договору оренди № 01.10.2020 від 01.10.2020 року, за умовами якого Орендар передав (повернув), а Орендодавець прийняв з тимчасового платного користування (оренди) комбайни.

Крім цього, 09.10.2020 року між ТзОВ «Агрофірма Бізнес - Вектор» з однієї сторони та ФОП ОСОБА_1 з другої сторони, було підписано Акт прийому - передачі виконаних робіт за № 8/1, відповідно до умов якого. Виконавцем надані послуги у повному обсязі, а саме оренда с/г техніки з екіпажем.

02.11.2020 року Позивачем проведено оплату ФОП ОСОБА_1 за оренду с/г техніки гідно Акту № 8/1 на загальну суму 393119,00 грн.

У свою чергу. 08.10.2020 року між Позивачем та Львівською філією було підписано Акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №35 на виконання договору №8/04/2020 про закупівлю послуг, відповідно до якого, Виконавцем було надано Замовнику послуги по комбайнуванню сої на загальній площі 245 га., на суму 232 750,98 грн. із ПДВ.

09.10.2020 року між Позивачем та Львівською філією було підписано Акт здачі - Приймання робіт (надання послуг) №36 на виконання договору №8/04/2020 про закупівлю послуг відповідно до якого. Виконавцем було надано Замовнику послуги по комбайнуванню соняшника на загальній площі 205 га., на суму 19 750,82 грн. із ПДВ.

16.10.2020 року Львівською філією проведено оплату Позивачу згідно Акту №35 від 1'8.10.2020 року на суму 232 750.98 грн., а також згідно Акту №36 від 09.10.2020 року на суму -4 750.82 грн., що підтверджується випискою по особовим рахункам за 16.10.2020 року.

У зв`язку із настанням дати виникнення податкових зобов`язань (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг (комбайнування сої) та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Бізнес-Вектор» 08.10.2020 року складено податкову накладну №4 на суму 232750,98 грн. у т.ч. ПДВ 38791,83 грн.

У зв`язку із настанням дати виникнення податкових зобов`язань (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг (комбайнування соняшника) та відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Бізнес-Вектор» 09.10.2020 року складено податкову накладну №5 на суму 194750,82 грн. у т.ч. ПДВ 32458,82 грн.

Вище вказані податкові накладні 19 жовтня 2020 року були направлені на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів.

За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем надано пояснення наступного змісту: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" є виробником сільськогосподарської продукції з моменту реєстрації в 2014 році. Підприємством укладено Договори оренди сільськогосподарських угідь з пайовиками в Радехівському та Дрогобицькому районах Львівської області. ТОВ "Агрофірма Бізнес-Вектор" має в наявності трактори та с/г машини для вирощування с/г культур, крім того користується послугами сторонніх фірм та ФОПів, зокрема, щодо збирання врожаю, транспортування вирощеної продукції. Стосовно підтвердження реальності операцій по податкових накладних №4 від 08.10.2020 року та №5 від 09.10.2020 року, то підприємством 13.04.2020 року укладено договір з надання послуг зі збирання врожаю №08/04/20 із Львівською філією Державної установи «Український науково-дослідний інститут прогнозування та випробовування техніки і технології для сільськогосподарського виробництва імені Леоніда Погорілого». Відповідно до договору були надані послуги по збиранню врожаю на полях Інституту, що відображено в Актах наданих послуг №35 від 08.10.2020 року та №36 від 09.10.2020 року. На основі актів були виписані податкові накладні і подані на реєстрацію в ЄРПН, проте їх реєстрацію зупинено. За отримані послуги Інститутом здійснено плату на рахунок ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» 16.10.2020 року.

Для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: квитанція про зупинення реєстрації ПН № 4 від 08.10.2020 року та № 5 від 09.10.2020 року; Договір № 8/04/2020; квитанція про зупинення реєстрації ПН №4; виписка за рахунками від 16.10.2020 року; додаткова угода до договору №8/04/2020, Акт №36 від 09.10.2020, договір оренди техніки №01.10.2020 , ПН №5, Акт здачі с/г техніки, Акт №35 від 08.10.2020, довідка пояснення, акт приймання техніки №01.10.2020 року , ПН №4 від 08.10.2020 року та квитанція про зупинення ПН №5 від 09.10.2020року

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.11.2020 року за № 2152170/38759116 відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 08.10.2020 року з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.11.2020 року за №2152171/38759116 відмовлено у реєстрації податкової накладної № від 09.10.2020 року з підстав ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись із прийнятими рішенням відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду про їх скасування та зобов`язання провести реєстрацію податкових накладних.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165) та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом

Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Правовими положеннями пункту 201.1 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. (абзац 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Згідно з пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165.

У відповідності до пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пунктів 10-11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, прийняті у зв`язку із ненаданням платником податку копій документів.

Проте, яких саме документів контролюючий орган не зазначив.

Разом з тим, відповідачем визначені (хрестиком) 1 позиція в формі самого рішення, а саме: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Жоден з перелічених документів, що передбачений формою не підкреслений.

Суд зазначає, що відповідач не зазначив яких конкретно документів не надано, тобто, знову контролюючий орган обмежився загальною фразою, яка нічим не обґрунтована, не мотивована та не конкретизована. Висловлювання носить загальний характер, проте, підстав такого висловлювання не визначено.

Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

В той же час, суд зазначає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Більш того, суд зазначає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено, що підставою для зупинення стала відповідність податкових накладних пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Пункт 1 Критерії ризиковості здійснення операцій містить такі критерії: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Також, відповідно до пункту 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН у разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

При цьому, конкретний перелік документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Тобто, використання податковим органом загального пункту щодо різновидів оцінки за критеріями ризику є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

За таких підстав, суд приходить висновку, що відповідачем неправомірно зупинено реєстрацію податкових накладних позивача та протиправно винесено оскаржувані рішення про відмову у реєстрації вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки контролюючий орган обмежився лише загальною оцінкою наданих позивачем документів, при цьому, сукупність наданих первинних документів до матеріалів справи, не дають підстав для сумніву щодо здійснення господарської діяльності між позивачем та його контрагентом, на виконання вимог яких складено спірні податкові накладні.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №4 від 08.10.2020 року та №5 від 09.10.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, який є чинним на момент розгляду даної адміністративної справи, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, приписами чинного законодавства чітко зазначено про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у разі набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.

З огляду на протиправність рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2020 року №2152170/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 08.10.2020 року та від 19.11.2020 року №2152170/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 09.10.2020 року, а також враховуючи норми діючого законодавства України, суд вважає за необхідне зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №4 від 08.10.2020 року та №5 від 09.10.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задоволено повністю понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені платіжним дорученням №6 від 02.07.2021 року на суму 9080,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2020 року №2152170/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 08.10.2020 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 08.10.2020 року датою її подання.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2020 року №2152171/38759116 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 09.10.2020 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 09.10.2020 року датою її подання.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" (80222, Львівська область, Радехівський район, с. Синьків, вул. Центральна, 45; код ЄДРПОУ 38759116) 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ ВП 43968090).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Бізнес-Вектор" (80222, Львівська область, Радехівський район, с. Синьків, вул. Центральна, 45; код ЄДРПОУ 38759116) 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кухар Н.А.