Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 163/437/22
Провадження № 3/163/430/22
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2022 року місто Любомль
Суддя Любомльськогорайонного судуВолинської областіПавлусь О.С., розглянувши направлений відділенням поліції № 1 (м.Любомль) Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області протокол серії ААБ №073792 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , найманого працівника ФОП « ОСОБА_2 » м.Любомль, РНОКПП НОМЕР_1 ,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 о 01:15 годині 12 квітня 2022 року по вулиці Незалежності в місті Любомль Волинської області в порушення п.2.9.а.Правил дорожнього руху керував автомобілем "ВАЗ 21063", номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення повністю доводиться його особистими поясненнями в суді та матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення, результатом тесту № 4119 з актом огляду, відеозаписом події, письмовими поясненнями порушника.
За вчинення водіями передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП правопорушення визначено стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Отже, на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до матеріалів справи автомобіль "ВАЗ 21063", номерний знак НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 , був затриманий, про що інспектором поліції складено Акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
Зі змістуцього актувбачається,що затриманнятранспортного засобуздійснено узв`язку ізскладанням протоколусерії ААБ№ 073792. Автомобіль для зберігання поміщено на спеціальний майданчик відділення поліції № 1 (м.Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області.
Із відеозапису подій встановлено, що тимчасове затримання транспортного засобу інспектор поліції також пов`язує із введенням на території України воєнного стану; тимчасове затримання здійснюється до прийняття судом рішення.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні з 24 лютого 2022 року введений воєнний стан, який Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022продовжений до 24 квітня 2022 року.
За змістом п.4 ч.1 ст.8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, примусово відчужувати майно, у тому числі, що перебуває у приватній власності, для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.
Статтею 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» визначено, що примусове відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. У місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без погодження з органами, зазначеними у частині першій цієї статті.
Вимоги до акта про примусове відчуження або вилучення майна зазначені у ст.7 цього ж Закону, а сам зразок такого акту затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 998 від 31 жовтня 2012 року «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».
Зі змісту зразка акта про примусове відчуження або вилучення майна вбачається, що у ньому зазначається рішення військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або найменування військового командування, чи органу, що прийняв таке рішення, дата прийняття рішення.
Виходячи із наведених нормативно-правових актів, примусове вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану має здійснюватися на підставі рішення уповноваженого органу та повинно бути належним чином задокументоване шляхом складання акту встановленого зразка.
Крім цього належить відмітити, що тимчасове затримання транспортного засобу та примусове вилучення майна є різними процесуальними рішеннями і мають відмінні правові наслідки.
26 березня 2022 року Волинська обласна військова адміністрація прийняла наказ № 66, відповідно до якого уповноважені підрозділи Головного управління Національної поліції в області спільно з обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки при виявленні у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння вправі приймати в установленому законодавством порядку рішення про вилучення (відчуження) транспортного засобу для потреб Збройних сил України та інших збройних формувань.
У цій справі рішення уповноважених органів про вилучення (відчуження) автомобіля "ВАЗ 21063", номерний знак НОМЕР_2 , для потреб Збройних сил України та інших збройних формувань, а також акт про примусове відчуження або вилучення майна, відсутні, тому вважати цей автомобіль вилученим в порядку вищенаведених нормативно-правовивих актів та наказу Волинської ОВА немає підстав.
При цьому,як зазначалосьвище,інспектор поліціїпроінформував ОСОБА_1 про те, що тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється до прийняття судом рішення за складеним протоколом.
Повноваженнями на вилучення майна для потреб Збройних сил України та інших збройних формувань в умовах воєнного стану суддя в межах розгляду справи про адміністративне правопорушення не наділений.
За викладених обставин долю тимчасово затриманого у даній справі автомобіля "ВАЗ 21063", номерний знак НОМЕР_2 , належить вирішувати у відповідності до вимог ст.2652 КУпАП.
Згідно із ч.4 ст.2652 КУпАП транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.
Враховуючи санкцію ч.1 ст.130 КУпАП, яка не передбачає стягнення у виді оплатного вилучення або конфіскації автомобіля, тимчасово затриманий автомобіль належить повернути ОСОБА_1 , як особі, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення.
Разом із цим належить відмітити, що повернення автомобіля в межах справи про адміністративне правопорушення не позбавляє права уповноважених органів на прийняття рішення згідно наказу Волинської ОВА № 66 від 26 березня.
У зв`язку з накладенням адміністративного стягнення з порушника згідно із ст.401 КУпАП підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Штраф в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень підлягає стягненню на рахунок UA58899980313050149000003001 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: ГУ ДКСУ у Волинській області, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу "адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху").
Тимчасово затриманийавтомобіль "ВАЗ21063",номерний знак НОМЕР_2 ,який зберігається на спеціальному майданчику відділення поліції № 1 (м.Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області, повернути ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 496 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації дохо-дів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь