Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 323/514/22
Провадження № 3/323/397/22
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.04.2022 р.м. Оріхів
Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Мінаєв М.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Запорізької військової прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, молодшого сержанта, головного сержанта 3-го взводу оперативного призначення 1-го батальйону оперативного призначення військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, який проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
11.04.2022 року до Оріхівського районного суду Запорізької області в електронному виді надійшли матеріали справи за протоколом про адміністративне правопорушення № 7 від 11.04.2022, складеним заступником керівника Запорізької військової прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону Чиніним Д.Ю. відносно ОСОБА_2 за ознаками військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Відповідно до вказаного протоколу та доданих до нього матеріалів, молодший сержант ОСОБА_2 , який з 26.02.2022 проходить військову службу по мобілізації на посаді головного сержанта 3-го взводу оперативного призначення 1-го батальйону оперативного призначення військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в умовах особливого періоду, пов`язаного з воєнним станом, запровадженим Указом Президента України від 24.02.2022, умисно, з метою тимчасово ухилитися від проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , діючи всупереч інтересам служби, в порушення вимог ст. 17, 65, 68 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 3, 4, 11, 16 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, отримавши від свого безпосереднього командира наказ здійснювати охорону військових транспортних засобів поблизу с. Мала Токмачка Пологівського (до 17.07.2020 - Оріхівського) району Запорізької області, 05.04.2022 близько 09 год. 00 хв. самовільно вирішив вказану охорону не здійснювати, залишив місце служби без поважних причин та приїхав до місця розташування військової частини НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_2 , для ремонту власного автомобіля, і повернувся до місця несення служби лише о 20-ї годині 05.04.2022. Таким чином, ОСОБА_2 самовільно залишив місце служби і незаконно перебував поза розташуванням військової частини НОМЕР_1 без поважних причин протягом часу тривалістю до десяти діб.
Вказаними діями солдат ОСОБА_2 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
ОСОБА_2 участі у розгляді справи не брав, подавши заяву про розгляд справи без його участі, в якій також просив призначити мінімальне стягнення.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог статей 9, 11, 16, 17, 303, 304 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України військовослужбовець зобов`язаний свято та непорушно додержуватись Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, постійно вивчати військову справу, вдосконалювати свою майстерність, постійно підвищувати свої професійні навички, зразково виконувати свої службові обов`язки, чітко та в зазначений строк виконувати накази командира, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 КУпАП за вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбаченуглавою 13-БКУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Частиною четвертою статті 172-11 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез`явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез`явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису тощо.
Факт вчинення ОСОБА_2 інкримінованого йому правопорушення підтверджується протоколом, власними поясненнями правопорушника, доданими до протоколу.
Щодо наявності в діянні ОСОБА_2 кваліфікуючої ознаки «в умовах особливого періоду» суд виходить з такого.
Визначення «особливого періоду» наведено у Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII, відповідно до статті 1 якого особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1932-ХІІ «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 64 Конституції Українипередбачена можливість введення в Україні воєнного або надзвичайного стану. При цьому можуть встановлюватися певні обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно зіст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
24.02.2022 року відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Таким чином, станом на 05.04.2022 в Україні існував особливий період.
Вирішуючи питання про міру відповідальності правопорушника суд бере до уваги, що він вину у вчиненні інкримінованого правопорушення визнав, до відповідальності раніше не притягався, істотних шкідливих наслідків діяння не потягло.
Відтак, суд вважає за можливе обмежитись мінімальним стягненням, передбаченим ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста сорока п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 2465,00грн.(двітисячі чотиристашістдесят п`ятьгрн.00коп.) (отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА118999980313090106000026007; код класифікації доходів бюджету: 21081100).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, а саме 4930,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 496,20 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп. (номер рахунку: UA908999980313111256000026001; отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 місяці з часу набрання нею законної сили.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області М.М. Мінаєв