Постанова № 10395085, 15.07.2010, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
15.07.2010
Номер справи
19/70-10
Номер документу
10395085
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.10           Справа №19/70-10. Господарський суд Сумської області у складі: судді Спиридонової Н.О.,

при секретарі Щербак С.В.,

за участю представників сторін:          

кредитора – Гриценко Б.М. (довіреність №1734 від 06.11.2009р.)

боржника - Пономаренко О.В. (довіреність б/н від 01.06.2010р.)

арбітражний керуючий – Нагорнєва Т.В. (ліцензія АВ №158303 від 19.10.2006р.)

Сектор з питань банкрутства у Сумській області – Костюк С.А. (довіреність №360 від 21.04.2010р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №19/70-10

за заявою кредитора – Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Сумської обласної дирекції

до боржника – Приватного підприємства «Гедеон» (м.Суми, вул.Перемоги, 1, ід. код 31651590)

про визнання банкрутом, -

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» в особі Сумської обласної дирекції звернулося до господарського суду з заявою про визнання боржника - Приватного підприємства «Гедеон» банкрутом, мотивуючи свої вимоги тим, що боржник має заборгованість перед кредитором у сумі 35486761,14 грн., та припинив свою підприємницьку діяльність.

06.07.2010р. від боржника надійшло заперечення на заяву про порушення справи про банкрутство, яке боржник мотивує тим, що боржник знаходиться на стадії припинення господарської діяльності за рішенням власника шляхом ліквідації і справа про його банкрутство може бути порушена лише в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за заявою ліквідатора (ліквідаційної комісії). Крім того, боржник вказує на те, що вимоги ініціюючого кредитора повністю забезпечені заставою та безпідставність тверджень кредитора щодо відсутності його господарської діяльності. Також посилається на інші обставини викладені в запереченнях. (т.1, а.с.82-86).

12.07.2010р. від боржника надійшли додаткові заперечення на заяву про порушення справи про банкрутство, в яких боржник зазначає, що провадження у справі підлягає припиненню на підставі статей 40 і 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ". Також посилається на інші обставини викладені в запереченнях. (т.2, а.с.1- 4).

На виконання вимог ухвали господарського суду Сектор з питань банкрутства у Сумській області листом №604 від 09.07.2010р. пропонує призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Чижика Олексія Васильовича (Ліцензія серії АВ №470407 від 29.04.2010р.) від якого до суду надійшла заява щодо участі у справі про банкрутство в якості ліквідатора.

На виконання ухвали суду від 05.07.2010р. від кредитора надійшли витребувані документи, а саме: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (т.2, а.с. 19-22).

14.07.2010р. від арбітражного керуючого Кривенка Б.Г. надійшла заява про надання згоди на призначення ліквідатором боржника.

14.07.2010р. від арбітражного керуючого Корнілова Є.О. надійшла заява про надання згоди на призначення ліквідатором боржника.

В судовому засіданні представник кредитора підтримав заяву про визнання боржника банкрутом та клопотання про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Нагорнєву Т.В., яка подала заяву про участь у справі (т.1, а.с.78).

Арбітражний керуючий Нагорнєва Т.В. підримала клопотання кредитора про її призначення ліквідатором боржника та просить суд призначити її ліквідатором ПП «Гедеон».

Представник боржника заперечує проти визнання боржника банкрутом.

Представник Сектору з питань банкрутства у Сумській області просить суд призначити ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чижика О.В.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Заборгованість боржника перед кредитором складає 35486761,14 грн., яка підтверджується копіями рішень господарського суду Сумської області (т.1, а.с.16-18, 20-24).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців юридична особа боржника знаходиться у стані припинення підприємницької діяльності. (а.с.20).

Згідно статті 51 Господарського кодексу України підприємницька діяльність припиняється:

з власної ініціативи підприємця;

у разі закінчення строку дії ліцензії;

у разі припинення існування підприємця;

на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Порядок припинення діяльності підприємця встановлюється законом відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно ч.1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Згідно статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Згідно ч.1 статті 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що згідно протоколу зборів учасників боржника від 12.08.2009р., який додано боржником до своїх заперечень (т.1,а.с.102-103) було вирішено ліквідувати ПП «Гедеон» та призначено головою ліквідкомісії Пономаренка В.П.

За частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Частиною 1 статті 111 Цивільного кодексу України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

Натомість ліквідаційною комісією боржника не було виконано всіх зазначених вимог по ліквідацію боржника.

Що стосується аргументів боржника щодо повного покриття вимог кредитора заставою, то суд вважає їх необгрунтованими, оскільки звіт про оцінку майна боржника на замовлення ліквідаційної комісії (майно боржника оцінено в 101552805 грн.) було складено 30.10.2009р., а оцінку на замовлення ініціюючого кредитора (оцінено в 30390366 грн.) проведено 01.06.2010р. що значно пізніше в часі.

Крім того, згідно договорів іпотеки наданих боржником, вартість заставного майна боржника не покриває розміру вимог ініціюючого кредитора.

У витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зазначено, що юридична особа боржника знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності. (т.2, а.с. 19-22).

У відповідності до статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " господарським судом справа про банкрутство відсутнього боржника порушується, якщо керівні органи боржника -юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.

Враховуючи доведеність того, що боржник не здійснює підприємницької діяльності, суд вважає за необхідне згідно п. 2 статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визнати боржника банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.

В матеріалах справи знаходиться клопотання ініціюючого кредитора про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Нагорнєвої Т.В. (т.1, а.с.11), а також заява арбітражного керуючого Нагорнєвої Т.В. про участь у справі (т.1, а.с.78).

Також в матеріалах справи є заяви щодо участі у справі в якості ліквідатора арбітражних керуючих Кривенка Б.Г., Корнілова Є.О., Чижика О.В., а також пропозиція Сектору з питань банкрутства у Сумській області щодо призначеня ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чижика О.В.

У відповідності до п.61 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009р. №15 «Про судову практику у справах про банкрутство» правом запропонувати господарському суду кандидатуру розпорядника майна наділений кредитор, а стосовно державних підприємств і підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує 25 відсотків, та у випадках, передбачених статтею 52 Закону, яка регулює особливості банкрутства відсутнього боржника, - державний орган з питань банкрутства, за участю представника органу, уповноваженого управляти державним майном, у порядку розгляду та подання до господарського суду пропозицій щодо кандидатур арбітражних керуючих.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чижика О.В., оскільки саме його кандидатуру запропонував державний орган з питань банкрутства, з цієї ж підстави суд відхиляє інші кандидатури ліквідаторів.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає самовисунення арбітражним керуючим своєї кандидатури для призначення ліквідатором банкрута.

Керуючись статтями 22-34, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд -

постановив:

У задоволенні клопотання кредитора про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Нагорнєвої Т.В. – відмовити.

У задоволенні клопотання арбітражного керуючого Нагорнєвої Т.В. про призначення її ліквідатором банкрута – відмовити.

У задоволенні клопотання арбітражного керуючого Кривенка Б.Г. про призначення його ліквідатором банкрута – відмовити.

У задоволенні клопотання арбітражного керуючого Корнілова Є.О. про призначення його ліквідатором банкрута – відмовити.

Визнати юридичну особу - Приватне підприємство «Гедеон» (м.Суми, вул.Перемоги, 1, ід. код 31651590) - банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.

Тривалість ліквідаційної процедури не повинна перевищувати дванадцяти місяців.

Встановити, що розмір кредиторських вимог Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Сумської обласної дирекції до Приватного підприємства «Гедеон» складає 35486761,14 грн.

З дня прийняття постанови підприємницька діяльність банкрута припиняється, строк виконання всіх грошових зобов'язань, та зобов'язань щодо сплати податків і обов'язкових платежів вважається таким, що настав, припиняється нарахування неустойки, процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості, вимоги за зобов'язаннями банкрута, що виникли під час проведення процедур банкрутства, пред'являються в межах ліквідаційної процедури. Припиняються повноваження органів управління банкрута і повноваження власників майна. З дня прийняття даної постанови скасовуються арешти, що накладені на майно боржника, і інші обмеження щодо розпорядження майном боржника, в тому числі податкова застава. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається. Призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Чижика Олексія Васильовича (Ліцензія серії АВ №470407 від 29.04.2010р., адреса: м.Суми, пр-т. М.Лушпи, 23, кв.264). Зобов'язати ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру, надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі, докази розшуку майна, що належить банкруту та яке знаходиться у спільній власності членів господарства, акти інвентаризації майна, акти оцінки майна, звіт про виплачені кредиторам кошти, договори купівлі-продажу майна банкрута, довідки установ банку про закриття рахунків банкрута, докази повідомлення органів державної податкової служби, пенсійного фонду і центру зайнятості про закінчення ліквідаційної процедури, довідку органів внутрішніх справ про прийняття печаток і штампів банкрута, оригінали установчих документів і свідоцтва про державну реєстрацію, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів, докази, що свідчать про стягнення дебіторської заборгованості, або докази що свідчать про неможливість стягнення дебіторської заборгованості, довідку банку про рух грошових коштів по поточному рахунку за весь час роботи ліквідаційної процедури, баланси підприємства за весь час роботи ліквідатора та ліквідаційний баланс, відшкодування витрат ліквідатора, інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботу по ліквідації банкрута. Зобов'язати ліквідатора вжити заходів щодо з'ясування питання, чи порушувалася кримінальна справа у відношенні посадових осіб боржника, а також з'ясувати питання чи порушувалося виконавче провадження органами державної виконавчої служби у відношенні боржника за його місцезнаходженням. Крім того, вжити заходів щодо розшуку печатки, штампу, оригіналів установчих документів та свідоцтва про державну реєстрацію банкрута. Докази вжиття зазначених заходів надати суду. Копію даної постанови направити кредитору, ліквідатору, банкруту, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору, органу ДВС. Суддя (підпис) Н.О.Спиридонова