Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-3109/10/2370 13.07.2010 р. м. Черкаси
10 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кульчицького С.О.,
при секретарі Руденко Ю.В.,
за участю:
відповідача ОСОБА_3 (особисто),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення простроченої заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ФОП ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду України на загальну суму 6060 грн. 72 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058 та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. за № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 невчасно та не в повному обсязі сплачував страхові внески, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків та штрафної санкції в сумі 6060 грн. 72 коп.
12.07.2010 року на адресу суду від позивача надійшло клопотання, згідно якого управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області просить розглянути справу по суті без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами, позов підтримує повністю і просить задовольнити на його користь в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач надав суду квитанцію №21 від 08.07.2010 року про сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 1959 грн. 80 коп. Проти стягнення фінансових санкцій на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області в сумі 4100 грн. 92 коп. заперечував повністю.
Заслухавши пояснення відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд встановив.
ОСОБА_3 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності 02.07.2007 року Тальнівською районною державною адміністрацією Черкаської області та зареєстрований платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а тому відповідно до підпункту 6 пункту 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
15.04.2010 року позивачем проведено перевірку правильності обчислення, повноти нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з доходу фізичних осіб субєктів господарської діяльності за період з 01.04.2009 року по 31.12.2009 року відповідачем, за результатами якої складено акт перевірки фінансово-господарської діяльності щодо достовірності, повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №1 від 15.04.2010 року.
Згідно зазначеного акту, в результаті проведеної перевірки виявлено, що відповідачем приховано суму чистого доходу за 2009 рік в сумі 3708 грн. 96 коп., на яку нараховуються страхові внески, чим порушено ч.1 ст. 19 Закону № 1058-IV. Також перевіркою встановлено, що відповідачем не нараховано страхові внески в сумі 1959 грн. 80 коп., чим порушено ч.6 ст.20 та п.п.2 п.8 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.
Внаслідок виявлених порушень, позивачем донараховано позивачу страхові внески в сумі 1959 грн. 80 коп.
У зв'язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни позивачем, на підставі частини 3 статті 106 Закону № 1058-IV, направлялась вимога про сплату боргу N Ф-318 від 15.04.2010 року. Вказану вимогу відповідач одержав 17.04.2009 року, що підтверджується копією корінця вимоги (а. с. 12).
Зазначена вимога оплачена відповідачем 08.07.2010 року, що підтверджується квитанцією, наданою відповідачем в судовому засіданні.
Також на підставі матеріалів документальної перевірки, оформленої актом №1 від 15.04.2010 року позивач відповідно до п.3 ч.9 ст.106 Закону № 1058-IV вирішив застосувати до відповідача фінансові санкції в розмірі 3708 грн. 96 коп., про що управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області винесено рішення про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески № 149 від 06.05.2010 року, яке згідно копії поштового повідомлення було вручено відповідачу 08.05.2010 року.
Вказане рішення відповідачем не оплачено, у передбаченому законодавством порядку оскаржено не було.
Згідно акту №1/4 від 15.04.2010 року про неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування судом встановлено, що відповідачем не подано до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області розрахунок сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за підсумками 2009 року, термін подачі якого відповідно до п.11.12. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України встановлено до 1 квітня 2010 року, чим порушено п.4 ч.2 ст.17 Закону № 1058-IV.
На підставі п.5 ч.9 ст. 106 Закону № 1058-IV за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством позивач застосував до відповідача фінансові санкції в розмірі 195 грн. 98 коп., про що управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області винесено рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством №82 від 15.04.2010 року.
Перевіркою своєчасності подання відомостей, що використовуються у системі персоніфікованого обліку за 2009 звітний рік встановлено, що відповідач в порушення п.п.1 п.1.3 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування, п.4 ч.2 ст. 17 та ч.6 ст.21 Закону № 1058-IV не подав в установлений строк (до 1 квітня) комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за 2009 звітний рік, про що складено акт №22 від 16.04.2010 року.
На підставі п. 5 ч.9 ст. 106 та ч.6 ст.21 Закону № 1058-IV за неподання відомостей, що використовується у системі персоніфікованого обліку у строки, визначені законодавством управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області застосовано до відповідача фінансові санкції в розмірі 195 грн. 98 коп., про що винесено рішення №83 від 16.04.2010 року.
Рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством №82 від 15.04.2010 року та рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством №83 від 16.04.2010 року були одержані відповідачем 17.04.2010 року, що підтверджується копією поштового повідомлення №427531, не оплачені та у передбаченому законодавством порядку оскаржені не були.
Таким чином, загальна сума боргу відповідача перед Пенсійним фондом становить 4100 грн. 92 коп. (3708 грн. 96 коп. + 195 грн. 98 коп. + 195 грн. 98 коп.).
Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті третьої Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97 р. № 400/97-ВР (надалі за текстом «Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.
Частиною 1 статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, їх помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом «Закон № 1058-IV»).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
З огляду на викладені вище норми Закону № 1058-IV відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та платником страхових внесків.
Відповідно до п. 4, 6 ч. 2 статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом та нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону № 1058-IV страхові внески до солідарної системи нараховуються для осіб, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Згідно п. 2 ч. 8 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV субєкти підприємницької діяльності, які знаходяться на загальній системі оподаткування сплачують страхові внески, що перераховуються до солідарної системи на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених для платників збору (юридичних і фізичних осіб) Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", але не менше мінімального страхового внеску.
Стаття 20 Закону № 1058-IV визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Частиною 4 ст. 18 Закону № 1058-IV визначено, що страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Правила формування та подання звітності до системи персоніфікованого обліку встановлюються Порядком формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції 10.08.2004 року № 1000/9599.
За порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органами Пенсійного фонду до страхувальників застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону № 1058-IV.
Так, згідно п.3 ч.9 ст.106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, застосовують до страхувальників штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу).
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 зазначеного Закону за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду на страхувальника накладається штраф у розмірі 10 відсотків від суми страхових внесків, які були сплачені або підлягають сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону № 1058-IV визначено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 15, ідентифікаційний код 21366691) штрафні санкції в розмірі 4100 (чотири тисячі сто) грн. 92 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 15 липня 2010 року.
Головуючий С.О. Кульчицький