Постанова № 10393895, 05.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2010
Номер справи
2а-1887/10/0570
Номер документу
10393895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2010 р. справа № 2а-1887/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Ушенка С. В.

при секретаріКутафіній К.Ю.

за участю

представника позивача не з”явився,

представника відповідача Павлюк Г.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства „Шахтарськантрацит” до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішеня про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 16.09.2009р. № 319, -

ВСТАНОВИВ:

Державного підприємства „Шахтарськантрацит” звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішеня про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 16.09.2009р. № 319.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідач прийняв спірне рішення не грунтуючись на діючому законодавстві, оскільки позивач не сплачував зазначені відповідачем у розрахунку суми страхових внесків. Крім того, рішенням відповідача від 27.08.2009р. № 288 вже застосовувалися штрафні (фінансові) санкції та нараховувалася пеня за аналогічний період часу, зазначений в спірному рішенні № 319 від 16.09.2009р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні обставинам викладеним в позовній заяві та просить визнати недійсним Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області № 319 від 16.09.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України на суму штрафу в розмірі 55346,04 грн. і пені в розмірі 59800, 40 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала, надала пояснення про те, що відповідачем дійсно застосовані штрафні (фінансові) санкції та нарахована пеня на суми, які фактично позивачем не сплачувалися, просить вирішити справу на розсуд суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи, при цьому, з матеріалів справи, пояснень представників сторін, досліджених в судовому засіданні доказів.

Позивач, Державне підприємство „Шахтарськантрацит”, зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 30.04.2003р. виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 36525715, у відповідності до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і зареєстровано в УПФУ м. Шахтарська Донецької області.

Відокремлений підрозділ „Управління допоміжного виробництва” є відокремленим підрозділом ДП „Шахтарськантрацит” без права юридичної особи і є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Таким чином, позивачем за даним позовом є саме ДП „Шахтарськантрацит”, яке є юридичною особою.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області, є суб”єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст.12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Шахтарську Донецької області за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків були застосовані до ВП „Управління допоміжного виробництва” ДП „Шахтарськантрацит” фінансові санкції та нарахована пеня на підставі Рішення № 319 від 16.09.2009р. (штраф 55346,04 грн., пеня 59800.40 грн.).

У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20, а з вересня 2008 року для гірничих підприємств, яким є позивач, - 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для ДП «Шахтарськантрацит», з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, є календарний місяць.

Відповідно до п. 9 ст. 20 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, сплата (перерахування) страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням коштів на оплату праці. Днем сплати страхових внесків вважається день списання установою банку безготівкових коштів з рахунку страхувальника незалежно від часу їх зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум страхових внесків. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що страхові внески за період з 30.03.2009р. по 16.09.2009р. ВП „Управління допоміжного виробництва” ДП „Шахтарськантрацит” не сплачувались в дні і сумах, зазначених відповідачем в надісланому позивачу розрахунку штрафних санкцій і пені, а отже, штрафні санкції і пеня відповідачем нараховані необгрунтовано і не на підставі вимог діючого законодавства.

Таким чином, на думку суду, у відповідача були відсутні правові підстави для застосування фінансових санкцій та нарахування пені на підставі спірного рішення від 16.09.2009р. № 319.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Пенсійному фонду України призначено списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. На суму списаної заборгованості цих підприємств списати заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Період, за який списано недоїмку із страхових внесків, обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області № 319 від 16.09.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України на суму штрафу в розмірі 55346,04 грн. і пені в розмірі 59800, 40 грн. підлягає задоволенню.

У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати.

Керуючись ст. ст. 2-11, 14, 17, 18, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 182, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства „Шахтарськантрацит” до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області № 319 від 16.09.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України на суму штрафу в розмірі 55346,04 грн. і пені в розмірі 59800, 40 грн. - задовольнити повністю.

Визнати недійсним Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області № 319 від 16.09.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України на суму штрафу в розмірі 55346,04 грн. і пені в розмірі 59800, 40 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства „Шахтарськантрацит” судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 12 липня 2010р., її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 05.07.2010р.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ушенко С. В.