ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.07.10Справа №2а-3768/10/6/0170 (12 г. 55 хв.)
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіЛатиніна Ю.А. ,
при секретарі Усковій О. І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації
до ОСОБА_1
про стягнення
Суть спору: Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої держаної соціальної допомоги у сумі 668,40 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що у порушення п.49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, ст.22 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” відповідач не надала відомості стосовно рішення Кіровського районного суду АР Крим від 09.10.2008 року про встановленні факту батьківська ОСОБА_2, у звязку з чим позивачем була проведена переплата державної соціальної допомоги за період з 09.10.2008 року по 09.12.2008 року на суму 668,40 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи за його відсутністю, на позовних вимог наполягав.
Відповідач до суду не зявилася, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином. Будь-яких клопотань суду не направила, заперечень на позов не надала.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника позивача відповідно до заявленого ним клопотання та у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Одночасно приписами ст. 22 вищевказаного Закону передбачено, що органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги мають перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми. Суми державної допомоги, виплачені надмірно внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно з законом.
Відповідно типовому положенню про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.07 № 790 основним завданням управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації є забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про працю, зайнятість, трудову міграцію, загальнообов'язкове державне соціально страхування, пенсійне забезпечення, соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з ст. 5 вказаного Положення управління має право здійснювати контроль за наданням інвалідам, ветеранам війни та праці, сім'ям з дітьми, іншим громадянам пільг, установлених законодавством.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізував у спірних правовідносинах надані чинним йому законодавством владні управлінські функції. Вимоги пред'явлені Управлінням праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації АР Крим як суб'єктом владних повноважень і стосуються безпосередньо прав та обов'язків ОСОБА_1 як особи, що отримувала державну допомогу.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходилася на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації АР Крим та отримувала допомогу на дитину - ОСОБА_4, як одинака матір.
09.12.2008 року до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації надійшло повідомлення відділу реєстрації актів цивільного стану Кіровського районного управління юстиції АР Крим до актового запису № 12 від 17.05.2005 року про народження ОСОБА_4, 23.04.2005 року, що рішення Кіровського районного суду АР Крим від 09.10.2008 року встановлено факт батьківства ОСОБА_2.
Згідно з ч. 1 ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до статті 181 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини ( ч. 1 п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751).
Ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751, передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
На підставі ст. 1166 ЦК України, незаконно виплачена державна допомога підлягає стягненню з відповідача.
Матеріали справи свідчать про те, що в результаті відсутності інформації про встановлення факту батьківства ОСОБА_2 позивачем була здійснена переплата дерсоцдопомоги на дитину одинокій матері за період з 09.10.2008 року по 09.12.2008 року у розмірі 668,40 грн.
Судом встановлено, що 07.05.2009 р., 17.09.09р. та 02.12.09р. на адресу ОСОБА_3 позивачем були направлені листи з вимогою зявиться до Управління для зясування питання щодо повернення грошових коштів.
Згідно частини 2 статті 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідач не надала суду доказів підтверджуючих сплату суми витрат на професійне навчання у розмірі 668,40 грн., натомість позивач надав суду докази обґрунтованості стягнення з відповідача витрат незаконно отриманої державної соціальної допомоги на дитину одинокій матері за період з 09.10.2008 року по 09.12.2008 року .
Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрати по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 01.07.2010 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 07.07.10 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з ОСОБА_3 (97323, АР Крим, Кіровський район, с. Жемчужина Криму, вул. Гагаріна, 26) незаконно отриману державну соціальну допомогу на дитину, як одинака матір за період з 09.10.2008 року по 09.12.2008 року у розмірі 668,40 грн. на розрахунковий рахунок Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації (ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 03193927, п/р 35419025000720).
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.