ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-2561/10/2370 05.07.2010 р. м. Черкаси
09 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чалої А.С.,
при секретарі Журавлі В.В.,
за участю: представника позивача Рябокінь З.Р. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області, в якій просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 89457 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник податків та платежів до бюджету. Однак, всупереч вимог чинного законодавства, відповідач не проводить своєчасної сплати податкових зобовязань, а саме: з податку на додану вартість у сумі 89457 грн. 00 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, проте на адресу суду повернувся конверт з відміткою, що за зазначеною адресою не проживає. Згідно свідоцтва та довідки за відомостями адресно-довідкового сектору відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, на яку і направлялася кореспонденція.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець, згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії НОМЕР_2, виданого Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 25.02.2008 року № 2017000 0000 010690, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та перебуває на обліку як платник податків з 25.02.2008 року № 823 в державній податковій інспекції у Черкаському районі Черкаської області, про що свідчить довідка про взяття на облік.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181-ІІІ), податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Спеціальним законом, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку на додану вартість до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (у подальшому Закон № 168/97-ВР).
Платником податку на додану вартість згідно статті 1 цього Закону є особа-суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій, інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, а також фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), що здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
На підставі направлення державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області від 05.06.2009 року № 53/01-044 у відповідності до ч. 1 ст. 11 1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІ та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання проведена планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання платником податків ОСОБА_2 вимог податкового та валютного законодавства за період з 25.02.2008 року по 31.03.2009 року відповідно до затвердженого плану.
Направлення на перевірку було вручено відповідачу 11.06.2009 року під розписку.
У відповідності до Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства” №727/98 від 03.07.1998 року та згідно поданої заяви до державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області, відповідачу надано право здійснювати господарську діяльність із застосуванням спрощеної системи оподаткування.
Відповідно до ст. 1 Указу № 727/98, фізичні осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 000 грн.
В ході перевірки було встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 здійснював підприємницьку діяльність на умовах спрощеної системи оподаткування (єдиний податок) відповідно до Указу № 727/98.
З матеріалів справи вбачаться, що відповідачем було укладено договори про поставку продукції, а саме з ВАТ „Городищенський маслозавод”, ВАТ „Полянський молокозавод” та ЗАТ „Гадячсир”. В наслідок виконання даних договорів ОСОБА_2 здійснено оподатковуваних операцій на суму, що перевищує 500000 грн. 00 коп.
Згідно п.п 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі: коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Пункт 9.4 ст. 9 Закону № 168/97-ВР передбачає, якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом.
Якщо в порушення ст. 9 Закону № 168/97-ВР платник за двадцять днів з моменту перевищення суми в 500000 грн. 00 коп., в якого виникло таке перевищення не надсилає заяву про реєстрацію його як платником податку на додану вартість, такий платник несе відповідальність за не нарахування або не сплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Таким чином, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 у грудні 2008 року повинен був зареєструватись платником податку на додану вартість. Станом на 17.06.2009 року відповідач заяви про реєстрацію до державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області не надав, а так не зареєструвався як платник з податку на додану вартість, чим порушив вимоги п. 2.3 ст. 2 Закону № 168/97-ВР.
У відповідності до п. 9.4 ст. 9 Закону № 168/97-ВР починаючи з 1 січня 2009 року відповідач несе відповідальність за ненарахування або несплату податку на додану вартість на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Отже, в порушення вимог Закону № 168/97-ВР від 03.04.1997 року, відповідач не зареєструвався платником податку на додану вартість та не включив до зобовязань з податку на додану вартість за І квартал 2009 року 59638 грн. 20 коп.
В результаті проведення перевірки податковим органом був складений акт № 14/2933008234/17-014 від 19.06.2009 року.
На підставі вказаного акту державною податковою інспекцією у Черкаському районі Черкаської області прийнято податкове-повідомлення рішення від 10.07.2009 року № 0006281700/0, яким визначено суму податкового зобовязання за основним платежем в сумі 59638 грн. 00 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 29819 грн. 00 коп., загальна сума складає 89457 грн. 00 коп. Дане податкове повідомлення-рішення було вручено ОСОБА_2 особисто 13.07.2009 року.
Відповідно до абзацу 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом 10 днів від дня отримання податкового повідомлення. Вказані податкові повідомлення-рішення не були оскарженні відповідачем в апеляційному чи судовому порядку, а отже відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.
Відповідно до п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Відповідачу направлялись податкові вимоги про сплату суми податкового боргу: перша від 09.02.2010 року № 1/120 та друга від 11.05.2010 року № 2/390, які не були отримані відповідачем.
Державною податковою інспекцією у Черкаському районі Черкаської області вирішено розмістити податкові вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень), про що складені акти: № 19 від 06.04.2010 року та № 22 від 11.05.2010 року.
Відповідно до підпункту 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п. п 8.2.1. п. 8.2 ст. 8 Закону № 2181-ІІІ, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, суми податкового зобовязання, визначеної контролюючим органом, з дня, наступного за останнім днем граничного строку погашення, визначеного у податковому повідомленні.
23.03.2010 року позивачем в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Таким чином, станом на 19.05.2010 року за відповідачем обліковується податковий борг по податку на додану вартість в сумі 89457 грн. 00 коп., про що свідчить зворотній бік облікової картки платника.
Отже, беручи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки, не оскаржив податкові повідомлення-рішення, не сплатив суму податкового боргу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Черкаському районі Черкаської області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний номер 34503239) податковий борг у сумі 89457 (вісімдесят девять тисяч чотириста пятдесят сім) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяА.С. Чала