Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-941/10/2370 03.06.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Чалої А.С.,
при секретарі Журавлі В.В.,
за участю: адвоката ОСОБА_1, представника позивача Бершадської Т.А. згідно наказу, представника відповідача Романець О.І. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Аптека № 127 смт. Єрки»до державної податкової інспекції у Катеринопільському районі Черкаської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Аптека № 127 смт. Єрки»звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення державної податкової інспекції в Катеринопільському районі Черкаської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000332301 від 04.12.2009 року на суму 8687 грн. 15 коп.
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області 12.11.2009 року проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Дана перевірка не може вважатися законною, оскільки порушений механізм проведення перевірок, визначений нормами Закону України «Про державну податкову службу України».
Виявлені в ході перевірки порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»місця не мали, оскільки, по-перше факт роздрукування відповідного розрахункового документа відбувся, а по-друге позивач не може нести відповідальність за невідповідність розрахункового документа певним реквізитам, так як позивач не створював умов для виникнення порушень, а дане порушення сформоване безпосередньо діями відповідача шляхом недотримання ним норм правового поля наданого законом.
В судовому засіданні представники позивача Бершадська Т.А. та ОСОБА_1, уточнивши позовні вимоги, просили скасувати рішення державної податкової інспекції в Катеринопільському районі Черкаської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000332301 від 04.12.2009 року в частині визначення в сумі санкцій в розмірі 8655 грн. 90 коп., в частині визначення суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 31 грн. 25 коп. просили залишити дане рішення без змін.
Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог на підставах, викладених у письмових запереченнях та зазначила, що фіскальні касові чеки, які видавалися господарською одиницею позивача споживачам, всупереч вимогам п. .3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, не містять обовязкового реквізиту - назви господарської одиниці «аптека»; за період з 09-12 листопада 2009 року, а саме згідно Z-звітів, було видано невідповідних розрахункових документів на загальну суму 1731 грн. 18 коп., у звязку з чим на підставі п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контролюючим органом застосовано штрафну санкцію у пятикратному розмірі вартості наданих послуг.
Вислухавши доводи представників сторін, пояснення свідків допитаних у судовому засіданні, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Згідно із статтями 15 та 16 Закону України № 265/95, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідач згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи зареєстрований Катеринопільською районною державною адміністрацією Черкаської області 09 жовтня 2001 року, номер запису 1008120 0000 000059, ідентифікаційний код 25205364, а також перебуває на обліку як платник податків в державній податковій інспекції Катеринопільського району Черкаської області.
Згідно плану проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на листопад 2009 року працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області Калюжним В.М. та Тарасенком О.А. 12 листопада 2009 року, за участю касира ОСОБА_6, проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в аптеці, розташованій за адресою: Черкаська область, Катеринопільській район, смт. Єрки, вул. Свердлова, 2, де здійснює свою господарську діяльність позивач.
Перевіркою встановлено факт реалізації товару на загальну суму 6 грн. 25 коп., а саме касир отримала готівку, видала товар (1 пакет «Фервекс»(для дорослих) вартістю 5 грн. 25 коп. та один шприц вартістю 1 грн.) та здачу, проте розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій не провела та не видала відповідний розрахунковий документ (чек).
Також, проведеною перевіркою встановлено порушення вимог пп. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, який визначає обовязкові реквізити розрахункових документів, а саме не вказано назву господарської одиниці, яка зазначена в договорі на закріплення майна. За період з 09 -12 листопада 2009 року проведені операції за продані товари через РРО на суму 1731 грн. 18 коп.
За результатами перевірки складено акт № 1511/23/23/23/25205364 від 12.11.2009 року, в якому зафіксовані зазначені порушення.
На підставі вказаного акта перевірки, відповідачем 04 грудня 2009 року прийнято рішення № 000033230 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 3687 грн. 15 коп.
Суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3687 грн. 15 коп. відповідач визначив наступним чином: 6 грн. 25 коп. х 5 = 31 грн. 25 коп.( де 6 грн. 25 коп. вартість проданого товару, операція з придбання якого 12 листопада 2009 року не проведена через РРО) та 1731 грн. 18 коп. х 5 = 8655 грн. 90 коп. (де 1731 грн. 18 коп. сума, зазначена у денних звітах за 09.11.2009 року, 10.11.2009 року, 11.11.2009 року та 12.11.2009 року, на яку було видано розрахункові документи, які не відповідають вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, а саме не зазначена назва господарської одиниці слово «аптека»).
Факт реалізації товару на загальну суму 6 грн. 25 коп. без проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та не видачу відповідного розрахункового документу (чека) позивачем не заперечується, а рішення, з урахуванням зміни позовних вимог, в частині визначення суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 31 грн. 25 коп. не оскаржується.
Суд вважає визначення відповідачем суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8655 грн. 90 коп. помилковим, з огляду на наступне.
Згідно вимог статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 (далі - Закон України № 265/95), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідальність за порушення Закону України № 265/95 встановлюється статтею 17, зокрема, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Згідно статті 2 Закону України № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Статтею 8 Закону України № 265 визначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Вимоги до форми і змісту розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків субєктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296, (далі - Положення № 614).
Пунктами 3.1 та 3.2 статті 3 Положення № 614 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).
Касовий чек повинен містити певні обов'язкові реквізити, зокрема: назву господарської одиниці.
Згідно з пунктом 2.1 статті 2 Положення № 614 у разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що відповідальність за нероздрукування відповідного розрахункового документу настає за нероздрукування саме фіскальних касових чеків.
Однак, як встановлено судом, при визначенні суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8655 грн. 90 коп. відповідач виходив з пятикратного розміру суми зазначеної у денних звітах (Z-звітах) за 09.11.2009 року, 10.11.2009 року, 11.11.2009 року та 12.11.2009 року, які були оглянуті перевіряючими при проведенні перевірки. Дані обставини підтверджуються поясненнями допитаного в якості свідка головного державного податкового ревізора-інспектора Калюжного В.М., який проводив перевірку позивача 12 листопада 2009 року.
Відповідно до статті 2 Закону України № 265 фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Згідно Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.
Тобто, фактично відповідачем застосовано штрафну санкцію за видачу невідповідних розрахункових документів на вказану суму тільки на підставі Zзвітів із фіскальної памяті РРО, які не є розрахунковими документами, а є лише надрукованими на РРО денними звітами, що містять лише інформацію про обсяг виконаних розрахункових операцій.
При перевірці мав місце факт покупки товару на суму 6 грн. 25 коп. та непроведення розрахункової операції через РРО та нероздукування відповідного розрахункового документа на вказану суму, проте відповідачем за дане порушення застосовано штрафну санкцію у відповідності пункту 1 статті 17 Закону України в розмірі 31 грн. 25 коп.
Окрім того, суд зазначає, що в Положенні № 614 термін «назва господарської одиниці»вживається у такому значенні: назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачу на підставі договору на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ району на праві господарського відання від 26.02.2007 року, передано приміщення аптеки, яке знаходиться за адресою: смт. Єрки, вул. Свердлова, 2.
Як вбачається з пояснень сторін та допитаного в якості свідка директора ЦСО ОСОБА_7 реквізити, зазначені в першій графі та які запрограмовані в РРО позивача мають наступний вигляд: КП. Аптека 127.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований та здійснює свою діяльність лише за адресою: Черкаська область, смт. Єрки, вул. Свердлова, 2. Інших господарських одиниць, філій, відокремлених підрозділів позивач не має.
Дані обставини дозволяють суду зробити висновок про наявність у споживачів, в разі необхідності, змоги ідентифікувати господарську одиницю позивача, яка здійснює продаж товарів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про неправомірність рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000332301 від 04.12.2009 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 8655 грн. 90 коп., в звязку з чим рішення державної податкової інспекції в Катеринопільському районі Черкаської області підлягає частковому скасуванню, а позов задоволенню в повному обємі.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення державної податкової інспекції у Катеринопільському районі Черкаської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000332301 від 04.12.2009 року в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8655 грн. 90 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяА.С. Чала