Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2010 р. справа № 2а-4964/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Абдукадирової К.Е.
при секретаріОкрибелашвілі О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Дружківка
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донремсервіс», м. Дружківка
про зобовязання допустити головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до проведення планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Лєліна В.В. особисто
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у м. Дружківка заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донремсервіс» про зобовязання допустити головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до проведення планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів.
Правовою підставою допуску до перевірки позивач вважає норми пункту 1 статті 10, частини 1 статті 9, частини 1 статті 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ. В обґрунтування позову, позивач зазначає, що в день початку перевірки посадовим особам відповідача було надано направлення на перевірку із зазначенням дати його видачі, назви органу державної податкової служби, мети, виду перевірки, підстав, дати початку та дати закінчення перевірки, посад, звання та прізвищ посадових осіб органу державної податкової служби. Вважає дії відповідача щодо відмови в допуску до перевірки податкових ревізорів-інспекторів відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області неправомірними, оскільки частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», передбачено виконання державними податковими адміністраціями в областях функцій, передбачених пунктом 1 статті 8 цього закону як безпосередньо, так і організацію роботи, повязаної із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
Позивач у судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без участі його представника, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, зазначає, що обидва направлення на перевірку від 13 березня 2009 року № 105 складені з грубими порушеннями Конституції України, норм статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», з огляду на те, що в направленнях на перевірку не зазначено орган, в якому працюють ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Вважає, що працівники ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не мають законного права на проведення перевірки відповідача, оскільки ДПА у Донецькій області, згідно з пунктом 6 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» надає Державній податковій інспекції у м. Дружківка лише методичну та практичну допомогу в організації роботи. Крім того, зазначає, що ні Законом України «Про державну податкову службу в Україні", ні іншими нормативними актами, не визначено повноважень начальника ДПІ у м. Дружківка щодо формування складу перевіряючи з працівників інших податкових органів. Вважає, що акт недопуску, який складений з порушенням статті 10 Конституції України, статті 10 Закону України «Про державну службу», статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», статті 11 Закону України «Про мови в Українській РСР»не може бути доказом факту не допуску посадових осіб державної податкової служби до проведення перевірки.
Вислухавши у судовому засіданні представника відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донремсервіс», включене до ЄДРПОУ за номером 31131769.
Відповідно до плану графіку проведення комплексних документальних перевірок на 1 квартал 2009 року (арк. справи 99) та направлення № 105 від 19 березня 2009 року для здійснення планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства та іншого законодавства за період з 1 жовтня 2007 року по 31 грудня 2008 року (арк. справи 7, 8) посадовим особам органів державної податкової служби доручено провести планову документальну перевірку ТОВ «Донремсервіс». До складу перевіряючих, окрім посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Дружківка (далі ДПІ у м. Дружківка) було включено посадових осіб Державної податкової адміністрації у Донецькій області (далі ДПА у Донецькій області) головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_1 та головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_2
Посадові особи ДПА у Донецькій області були залучені до перевірки на підставі наказу ДПА у Донецькій області № 73/ДСК від 27 лютого 2009 року.
6 березня 2009 року відповідачем було отримано під розписку повідомлення від 2 березня 2009 року про проведення планової виїзної перевірки (арк. справи 10).
19 березня 2009 року перевіряючи зявилися за місцезнаходженням відповідача для проведення перевірки. Генеральному директору ТОВ «Донремсервіс» Лєліну Віктору Вікторовичу було вручено під розписку направлення на перевірку № 105 від 19 березня 2009 року (арк. справи 7, 8), проте Лєліним В.В. було допущено до перевірки лише посадових осіб ДПІ у м. Дружківка. У звязку з цим посадовими особами ДПІ у м. Дружківка та ДПА у Донецькій області було складено акт № 24/2300/31131796 від 19 березня 2006 року про недопуск до перевірки. Як зазначено в акті, свою відмову від допуску Лєлін В.В. аргументував тим, що посадові особи ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не підпорядковані керівнику ДПІ у м. Дружківка.
У звязку з недопуском до перевірки, посадовими особами ДПІ у м. Дружківка у відношенні генерального директора Лєліна Віктора Вікторовича було складено протокол про адміністративне правопорушення № 27 на підставі статті 163-3 КУпАП. Постановою Дружківського міського суду від 30 червня 2009 року провадження у справі стосовно генерального директора Лєліна В.В. було закрито, у звязку з відсутністю в його діях складу правопорушення (арк. справи 100 - 102).
В червні 2009 року ТОВ «Донремсервіс» звернулося з позовом до ДПІ в м. Дружківка, головного державного податкового ревізора-інспектора ДПА в Донецькій області ОСОБА_9, головного державного податкового ревізора-інспектора ДПА в Донецькій області ОСОБА_2, начальника ДПІ в м. Дружківка, ДПА в Донецькій області про визнання неправомірним акту, визнання неправомірними дій. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 5 листопада 2009 року у справі № 2а-9253/09/0570 позовні вимоги ТОВ «Донремсервіс» були задоволені частково, а саме скасовано наказ ДПА у Донецькій області № 73/ДСК від 27 лютого 2009 року в частині щодо забезпечення начальником ДПІ у м. Дружківка залучення фахівців управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання та визнано недійсним направлення на перевірку ДПІ у м. Дружківка № 105 від 19 березня 2009 року (арк. справи 80-81). Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2010 року у справі № 2а-9253/09/0570 Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 5 листопада 2009 року було скасовано, у задоволенні позову ТОВ «Донремсервіс» відмовлено (арк. справи 82-86).
Отже, наказ ДПА у Донецькій області № 73/ДСК від 27 лютого 2009 року та направлення на перевірку ДПІ у м. Дружківка № 105 від 19 березня 2009 року є дійсними.
Таким чином, суть спору полягає в тому, що позивач вважає неправомірною відмову в допуску посадових осіб ДПА в Донецькій області до перевірки з тих підстав, що Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та іншими нормативними актами не визначено повноважень начальника податкової інспекції щодо формування складу перевіряючи з працівників інших податкових органів.
Як встановлено судом, ТОВ «Донремсервіс» є платником податків та взятий на облік ДПІ у м. Дружківка.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Пунктом 1 статті 11 цього Закону передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України здійснювати планові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи.
На підставу, яка підтверджує право включення начальником ДПІ у м. Дружківка до складу перевіряючих посадових осіб ДПА у Донецькій області для здійснення перевірки платника податків, який знаходиться на податковому обліку у ДПІ у м. Дружківка, позивач посилається на частину 1 статті 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та вказує, що ДПА у Донецькій області виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державних податкових інспекцій в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя). Так, Державні податкові адміністрації в областях виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.
У відповідності до пункту 1 статті 8 цього Закону, ДПА в Донецькій області виконує як безпосередньо роботу державних податкових інспекцій, так і організовує їх роботу.
Крім того, відповідно до пункту 6 статті 8 Закону, ДПА в Донецькій області подає органам державної податкової служби методичну і практичну допомогу в організації роботи, проводить обстеження та перевірки її стану.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2008 року № 355затверджені Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, які є обовязковими для виконання органами державної податкової служби.
Згідно преамбули цього наказу, Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків (далі - Методичні рекомендації) розроблено з метою налагодження дієвої взаємодії між підрозділами Державної податкової адміністрації України, державних податкових адміністрацій у АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім мм. Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, а також спеціалізованих державних податкових інспекцій (далі - органи державної податкової служби, органи ДПС) при організації та проведенні перевірок суб'єктів господарювання, а також реалізації матеріалів перевірок.
Пунктом 1.12. Методичних рекомендацій встановлено, що за рішенням голови ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, яке оформлюється наказом, до проведення виїзних планових та позапланових перевірок платників податків можуть залучатися працівники органів ДПС цього регіону.
За рішенням керівника органу ДПС, на обліку в якому перебуває платник податків, до проведення виїзних планових та позапланових перевірок платників податків можуть залучатися працівники цього органу ДПС, за умови відсутності рішень керівників органів ДПС вищого рівня щодо проведення перевірки такого платника податків з наведених питань.
В матеріалах справи міститься наказ ДПА у Донецькій області № 73/ДСК від 27 лютого 2009 року «Про організацію проведення перевірок», яким наказано начальникам ДПІ області забезпечити залучення фахівців управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області для проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання згідно з додатком: ТОВ «Донпромсервіс» - головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ОСОБА_1 та головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних ОСОБА_2 (арк. справи 44, 45).
На підставі цього наказу керівником ДПІ в м. Дружківка до проведення виїзної планової ТОВ «Донпромсервіс» залучені працівники ДПА в Донецькій області.
Відповідно до пункту 5 Положення про Державну податкову адміністрацію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 778,ДПА відповідно до покладених на неї завдань і повноважень має право проводити документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків, інших платежів, дотримання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, крім Національного банку і його установ, і фізичними особами, які мають статус суб'єктів господарювання чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори та обов'язкові платежі, а також дотримання законодавства з питань регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів
Відповідно до пункту 11 цього Положення, ДПА здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім мм. Києва і Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані державні податкові інспекції, а також спеціалізовані державні податкові інспекції.
З аналізу наведених норм вбачається, що проведення планових виїзних перевірок здійснюється як безпосередньо Державною податковою адміністрацією України так і через державні податкові адміністрації в областях, а також через державні податкові інспекції в містах.
Наведене спростовує доводи відповідача щодо відсутності повноважень начальника ДПІ у м. Дружківка щодо формування складу перевіряючи з працівників інших податкових органів, оскільки повноваження щодо безпосереднього проведення перевірок визначені пунктом 1 статті 8, частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а також пунктами 5, 11 Положення про Державну податкову адміністрацію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 778, а залучення фахівців ДПА у Донецькій області здійснено на підставі наказу ДПА у Донецькій області «Про організацію проведення перевірок» № 73/ДСК від 27 лютого 2009 року, який є дійсним на день розгляду справи.
Крім того, суд зазначає, що частиною 1 статті 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
До системи органів державної податкової служби, згідно статті 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби). Таким чином, посадові особи ДПА у Донецькій області відносяться до посадових осіб державних податкових органів, яких платники податків зобов'язані допускати для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Стаття 11-2 вказаного Закону визначає умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Згідно зазначеної норми посадові особи органів державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Таким чином, умовою допуску до проведення планової виїзної перевірки, згідно зазначеної норми, є направлення на перевірку, надане платнику податків під розписку.
Перевірка проведена на підставі направлення на перевірку від 19 березня 2009 року № 105, яке вручено платнику податків (арк. справи 7).
Інших умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до перевірки Законом України «Про державну податкову службу в Україні» не передбачено.
Доказів того, що на підприємстві відповідача у відповідності до пункту 7 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» від 23 липня 1998 року № 817/98 ведеться журнал відвідання представниками контролюючих органів і того, що перевіряючі відмовились від реєстрації в цьому журналі відповідачем не надано.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у відповідача відсутні встановлені чинним законодавством підстави для недопуску посадових осіб органів державної податкової служби, які зазначені в направленні № 105 від 19 березня 2009 року до проведення перевірки.
Стосовно доводів відповідача про те, що акт № 24/2300/31131796 від 19 березня 2009 року, складений не на державній мові, не може бути доказом факту не допуску посадових осіб державної податкової служби до проведення перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Статтею 70 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач визнає, що посадові особи ДПА в Донецькій області фактично не були допущені до проведення перевірки, про що, окрім акту про недопуск, був складений протокол про адміністративне правопорушення.
Отже, акт № 24/2300/31131796 від 19 березня 2009 року в даному спорі не є тим доказом, за яким встановлюється наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, оскільки суть даного спору полягає у встановленні правомірності недопуску до проведення перевірки, а не факту такого недопуску.
Крім того, суд зазначає, що сам по собі акт не містить ніяких правових наслідків, які спричиняють виникнення будь-яких прав або обовязків у відповідача, отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем, відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, доведені підстави залучення фахівців ДПА у Донецькій області до здійснення планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства та іншого законодавства відповідача, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у м. Дружківка до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донремсервіс» про зобовязання допустити головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до проведення планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів - задовольнити.
Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Донремсервіс» допустити головних державних податкових ревізорів-інспекторів відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до проведення планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 2 липня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 7 липня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Абдукадирова К.Е.