Ухвала суду № 103871812, 24.03.2022, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
24.03.2022
Номер справи
227/354/21
Номер документу
103871812
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

24.03.2022 227/354/21

У Х В А Л А

Іменем України

24 березня 2022 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Здоровиці О.В.

за участю

секретаря с/з Сисенко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Добропілля подання т.в.о. начальника Краматорського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Донецькій області відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засудженої 20.12.2021 р. Добропільським міськрайонним судом за ч.2 ст.110 КК України до 5 років позбавлення волі, відповідно до ст.75,76 КК України звільненої від відбування покарання з випробуванням терміном на 1 рік, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

про вирішення питання про приведення вироку до відповідності з діючим законодавством,

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшло подання т.в.о. начальника Краматорського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Донецькій області, в якому порушено питання про приведення вироку Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 20.12.2021 р. стосовно ОСОБА_1 до відповідності з діючим законодавством. В обгрунтування подання зазначено, що вироком Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 20.12.2021 року ОСОБА_1 було засуджено за ч.2 ст.110 КК України до 5 років позбавлення волі та відповідно до ст.75,76 КК України звільненої від відбування покарання з випробуванням терміном на 1 рік. В поданні зазначається, що суд, покладаючи на засуджену обов"язки, які вона повинна виконувати в період іспитового строку, не дотримався вимог ч.1 ст.76 КК України і не поклав на ОСОБА_1 обов"язковий обов"язок у вигляді повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання. Посилаючись на вказане просив привести вирок у відповідність з діючим законодавством.

В судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду подання повідомлялися належним чином.

Представник органу пробації надав заяву про розгляд подання без участі їх представника, просили задовольнити подання.

Прокурор надав заяву про розгляд подання без його участі.

Від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд подання без її участі, рішення щодо даного питання просила винести на розсуд суду.

Дослідивши матеріали подання судом встановлено таке.

Вироком Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 20.12.2021 року ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.110 КК України та призначено їй у покарання у вигляді 5 (п`яти) років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України її звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням, із встановленням іспитового строку тривалістю 1 (один) рік. Відповідно до ст.76 КК України покладено на неї, на період іспитового строку, наступні обов`язки:

1) періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

2) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Вказаний вирок набрав чинності 20.01.2022 року і був направлений для виконання до Краматорського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» в Донецькій області.

Відповідно до повідомлення №23/17/121-22 від 28.01.2022 р. вирок Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 20.12.2021 року щодо ОСОБА_1 28.01.2022 р. був прийнятий до виконання.

11.02.2022 р. на адресу суду надійшло подання Краматорського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» в Донецькій області про вирішення питання про приведення вироку до відповідності з діючим законодавством. А саме, звертаючись до суду з вказаним поданням, представник фактично просить, щоб суд змінив вирок в частині покладенних на засудженого обов`язків і просить привести вирок у відповідність до вимог законодавства шляхом покладення на засуджену обов`язків, передбачених ч.1 ст.76 КК України, які були покладені судом на засуджену при винесені вироку не в повному обсязі, а саме обов`язок повідомляти орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання. При цьому представник органу з питань пробації мотивував таке подання тим, що орган з питань пробації без покладення на засудженого обов`язків, передбачених ч.1 ст.76 КК України не розуміє яким чином він повинен контролювати засудженого при виконанні даного вироку.

Діючим КПК України передбачено, які питання можуть вирішуватися судом під час виконання вироків.

Відповідно до п.14 ч.1 ст.537 КПК України, під час виконання вироку, суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.

При цьому, суд зазначає, що в порядку, передбаченому п.14 ч.1 ст.537 КПК України, суд може вирішувати лише ті питання, які не стосуються суті вироку і не тягнуть погіршення становища засудженого.

Відповідно до положень ч.1 ст.76 КК України, у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням суд покладає на засудженого такі обов`язки:

1) періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.

Враховуючи наведене, а також те, що судом при винесені вироку, не в повній мірі були покладені на засудженого обов`язки, передбачені ч.1 ст.76 КК України, суд вважає, що подання задоволенню не підлягає, оскільки в разі, якщо суд задовольнить це подання, він фактично вирішить питання, яке стосується суті вироку, що потягне погіршення становища засудженого, що не є можливим.

Суд вважає, що вказане питання не може вирішуватись шляхом покладення на засудженого обов`язків, які не були зазначені у вироку суду, в порядку виконання вироку суду, бо при цьому зачіпається суть судового рішення.

Що стосується доводів представника органу з питань пробації щодо не зрозумілості порядку виконання вироку суду в частині контролю за виконанням обов`язків, покладених на засуджену вироком суду, а саме щодо відсутності обов`язку повідомляти орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, який передбачений ч.1 ст.76 КК України, то з цього приводу суд зазначає таке.

Порядок здійснення організації уповноваженим органом з питань пробації наглядових та соціально-виховних заходів до засуджених осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням визначений наказом Міністерства юстиції України № 272/5 від 29.01.2019 року (далі Порядок № 272/5).

Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку № 272/5, під час здійснення нагляду при виконанні судових рішень, що набрали законної сили, законів про амністію, актів про помилування уповноважений орган з питань пробації здійснює такі функції:

веде облік засуджених осіб;

викликає засуджених осіб до уповноваженого органу з питань пробації;

роз`яснює засудженим особам порядок та умови відбування покарання;

здійснює контроль за виконанням засудженою особою обов`язків, встановлених законом та покладених на неї судом;

здійснює профілактичні та виховні бесіди із засудженою особою;

відвідує засуджену особу за місцем проживання (у разі необхідності) з метою забезпечення контролю за поведінкою та способом життя;

здійснює збір інформації, необхідної для оцінки ризиків вчинення повторних кримінальних правопорушень (далі - оцінка ризиків);

здійснює оцінку ризиків;

здійснює ознайомлювальні, профілактичні бесіди з батьками неповнолітніх, їх законними представниками, членами сім`ї з метою усунення причин і умов, які спонукали до вчинення кримінального правопорушення;

уживає заходів щодо недопущення, а в разі настання - до негайного припинення порушень вимог судових рішень;

організовує першочергові заходи з виявлення засуджених осіб, місцезнаходження яких невідоме;

звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених осіб, місцезнаходження яких невідоме;

щокварталу надсилає до підрозділів інформаційно-аналітичної підтримки територіальних органів Національної поліції України запити з метою з`ясування випадків учинення засудженими особами нових кримінальних правопорушень, а також з`ясування випадків учинення засудженими особами адміністративних правопорушень;

у разі отримання інформації про вчинення засудженими особами нових кримінальних правопорушень надсилає запити до компетентних органів, які здійснюють досудове розслідування відповідно до статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, з метою отримання інформації про внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та копії ухвали слідчого судді про застосування запобіжного заходу стосовно засудженої особи або повідомлення слідчого, що такий захід не застосовувався;

за зверненням слідчого, який здійснює досудове розслідування стосовно засудженої особи, що перебуває на обліку в уповноваженому органі з питань пробації, надає інформаційну довідку на таку особу, а також відомості щодо невідбутої частини як основного, так і додаткового покарання на час вчинення злочину;

погоджує засудженим особам виїзд за межі України;

у разі необхідності, але не менше одного разу на квартал, надсилає запити до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України із зазначенням номера особової справи для встановлення факту перетину засудженими особами державного кордону. Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України у місячний строк після отримання таких запитів за наявності відомостей для однозначної ідентифікації осіб надає інформацію про перетинання засудженими особами державного кордону на виїзд з України та їх повернення в Україну без погодження уповноваженого органу з питань пробації.

Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку № 272/5, під час проведення соціально-виховної роботи уповноважений орган з питань пробації забезпечує:

складання індивідуального плану роботи із засудженими особами з урахуванням оцінки ризиків;

аналіз виконання індивідуального плану роботи із засудженими особами;

аналіз виконання засудженою особою обов`язків, покладених на неї судом та відповідно до закону;

застосування диференційованого підходу під час надання консультативної, психологічної та інших видів допомоги засудженим особам;

сприяння працевлаштуванню, залученню до навчання, участі у виховних заходах та соціально корисній діяльності засуджених осіб;

сприяння у вирішенні соціальних проблем неповнолітнього, у тому числі конфліктних ситуацій у сім`ї, зокрема інформування соціальних служб, служби у справах дітей, правоохоронних органів щодо батьків, законних представників, які не займаються вихованням дітей чи вчиняють стосовно них домашнє насильство;

сприяння у залученні неповнолітніх засуджених осіб до навчання та здобутті ними повної загальної середньої освіти;

ініціює перед службами у справах дітей, структурними підрозділами з питань охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій питання щодо направлення неповнолітнього до відповідного закладу для надання необхідної медичної, психологічної допомоги.

Уповноважений орган з питань пробації проводить соціально-виховну роботу з усіма категоріями суб`єктів пробації, крім осіб, засуджених до ОВ, які направляються для відбування покарання до виправних центрів(п.2 розділу ІІ Порядку № 272/5).

Враховуючи наведене вбачається, що порядок виконання уповноваженим органом з питань пробації судового рішення викладений в розділі VI Порядку № 272/5 відповідно до якого орган пробації отримавши судове рішення повинен поставити засудженого на облік, викликати засуджену особу до уповноваженого органу з питань пробації для роз`яснення порядку та умов відбування покарання, відповідальністі за їх невиконання, прав й обов`язків засудженої особи.

За результатами проведення першої бесіди, звільнені з випробуванням заповнюють підписку за формою, наведеною в додатку 20 до Порядку № 272/5.

Порядок здійснення нагляду за особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням та порядок організації контролю за дотримання засудженим, звільненим з випробуванням, визначений Порядком № 272/5.

Виходячи з викладеного вбачається, що Порядок № 272/5 чітко визначає дії органу з питань пробації при здійсненні нагляду та контролю за особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, яким встановлені обов`язки передбачені ст.76 КК України. Тому, суд вважає, що подання задоволенню не підлягає, оскільки в разі, якщо суд задовольнить це подання, він фактично вирішить питання, яке стосується суті вироку, що потягне погіршення становища засудженого, що не є можливим.

Керуючись ст. ст. 537, 539 КПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

В задоволенні подання начальника Краматорського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Донецькій області про вирішення питання про приведення вироку до відповідності з діючим законодавством - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 7 днів з дня її оголошення.

Суддя О.В.Здоровиця