Рішення № 103867182, 05.04.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2022
Номер справи
160/725/22
Номер документу
103867182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2022 року Справа № 160/725/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.01.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РЕНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при здійсненні розрахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії за віком, призначеної з 01.10.2017 року, щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% страхового стажу для розрахунку коефіцієнту страхового стажу 39 років 11 місяців 27 днів та індивідуального коефіцієнту заробітку після оптимізації 3,32805;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, величини оцінки страхового стажу в розмірі 1,35% відповідно до пп. 4-4 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, страхового стажу 44 роки 11 місяців 27 днів, індивідуального коефіцієнту заробітку після оптимізації 3,919375, індексацій пенсій після перерахунку у порядку, передбаченому законодавством України у 2018-2021роках, починаючи з 01 жовтня 2017 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року позовну заяву ОСОБА_2 залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п`яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 992,40 грн. за позовні вимоги немайнового характеру.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 року, після усунення недоліків позовної заяви, відкрито провадження у справі № 160/725/22 та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що при обчисленні пенсії позивача з 01.10.2017 року відповідачем застосовано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% з посиланням на пункт 4-3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону 1058, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При розрахунку пенсії позивача з жовтня 2017 року відповідачем не враховано, що з 02.12.2003 року ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Хіі. З 01.10.2017 року позивачу призначено пенсію за віком на підставі іншого закону, а саме Закону № 1058. Таким чином, у даному випадку відбулось переведення ОСОБА_2 з одного виду пенсії на інший, шляхом призначення пенсії за віком на підставі іншого закону (Закону № 1058). Отже, положення п. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії при переведенні позивача на інший вид пенсії, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Факт призначення позивачу пенсії відповідно до Закону № 1058 підтверджується протоколом відповідача від 09.11.2017 року № ОР 193087 (для виплати), що знаходиться у пенсійній справі ОСОБА_2

01.04.2022 року судом отримано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_2 , в якому відповідач зазначає про необгрунтованість позовних вимог та вказує, що з 02.12.2003 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ за наявності стажу державної служби 13 років 0 місяців 4 дні при загальному стажі 39 років 11 місяців 26 днів (зарахованого по 01.12.2003 включно). З 01.10.2017 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ. Пунктом 4-7 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-ІV визначено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. Перехід з пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ на пенсію за віком відповідно до статті 45 положень Закону № 1058-ІV є переведенням з одного виду пенсії на інший. Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. З огляду на викладене, відповідач, без особистого звернення ОСОБА_2 за наявними матеріалами пенсійної справи, з 01.10.2017 автоматично перевів її з пенсії за віком державного службовця на пенсію за віком на умовах, передбачених цим Законом.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що з 02.12.2003 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ за наявності стажу державної служби 13 років 0 місяців 4 дні при загальному стажі 39 років 11 місяців 26 днів (зарахованого по 01.12.2003 включно).

01.10.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначило позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.

На заяву позивача щодо розрахунку пенсії, яка була призначена з 01.10.2017 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало позивачу відповідь листом № 5996/К-09 від 16.08.2019 року, в якому зазначило, що за даними електронної пенсійної справи позивача, розмір пенсії ОСОБА_2 обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 01.12.2003, що складав 39 років 11 місяців 27 днів, заробітної плати за період роботи з 01.12.2001 по 30.11.2003 (24 місяці). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,39917 ((479/100х12)х1). Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації 3,32805. Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки складає 12528,11 (3764,40 грн. х 3,32805). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.10.2017 складає 5275,73 грн., з яких: 5000,85 грн. розмір пенсії за віком (3764,40 х 0,39917 х 3,32805); 275,88 грн. доплата за понаднормативний стаж роботи 19 років (1452,00 грн. х 19%) згідно зі ст. 28 Закону № 1058. На підставі особистої заяви від 22.11.2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2017 року, згідно статті 42 Закону № 1058, з дорахуванням стажу роботи. За даними електронної пенсійної справи, розмір пенсії обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 30.11.2015, що складає 44 роки 11 місяців 27 днів, заробітної плати за період роботи з 01.12.2001 по 30.11.2003 (24 місяці). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%складає 0,44917 ((539/100 х 12) х 1). Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації 3,32805.Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки складає 12528,11 ((3764,40 грн. х 3,32805). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.12.2017 складає 5975,73 грн., з яких: 5627,25 грн. розмір пенсії за віком (3764,40 х 0,44917 х 3,32805); 348,48 грн. доплата за понаднормативний стаж роботи 24 роки (1452,00 грн. х 24%) згідно зі ст. 28 Закону № 1058.

Позивач, вважаючи, що розмір його пенсії розраховано з порушенням вимог чинного законодавства, звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються положеннями Конституції України та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

За умовами п. 4-3 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій , 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. А при здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень .

Відповідно до п. 4-4 розділу XV Закону №1058-IV з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % .

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Нормами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява".

Позивач наполягає на застосуванні до спірних правовідносин пункту 4-4 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV, оскільки 01 жовтня 2017 року їй було вперше призначено пенсію відповідно до Закону №1058-ІV, а тому це не є переведення з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на інший у тій же системі.

Водночас, згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV визначено порядок перерахунку призначеної пенсії.

З аналізу вище наведеного випливає, що пенсії в Україні, при настанні певних юридичних фактів (вік, стаж, пільги тощо), призначаються лише в одноразовому порядку.

У разі виникнення необхідності у зміні певних складових пенсії або зміни її виду в цілому, законодавством передбачено лише два механізми - переведення з одного виду пенсії на інший перерахунок пенсії.

Окрім того, п. 4-7 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-ІV передбачено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України, серед яких і Закон України «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматично, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Отже, зміст вище наведених норм свідчить про те, що застосуванню пунктів 4-3, 4-7 або 4-4 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV передує встановлення судами чи буде більший розмір пенсії позивача у разі перерахунку відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV.

Так, за наявності підстав для автоматичного перерахунку пенсії відповідно до пунктів 4-3 та 4-7 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV відсутні підстави для застосування пункту 4-4 «Прикінцевих положень» зазначеного Закону.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивача з 01 жовтня 2017 року було автоматично переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, після чого розмір пенсії ОСОБА_2 збільшився.

Суд зауважує, що у даному випадку мало місце не переведення позивача з одного виду пенсії на інший, а переведення на пенсію, розраховану за іншим законом, при цьому вид пенсії (за віком) залишився той самий. За своєю суттю це є перерахунком пенсії, оскільки вид пенсії не змінюється, а змінюється її розмір.

Таким чином, оскільки позивачу пенсію призначено відповідно до положень «Про державну службу» до набрання чинності Законом №2148-VIII, така пенсія підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року з урахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, тому до спірних правовідносин норми пункту 4-4 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV застосуванню не підлягають.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 25 листопада 2020 року справі №826/7508/18, від 27 квітня 2021 року у справі №200/2266/19-а, від 05 лютого 2020 року у справі №822/3781/17.

Перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01 жовтня 2017 року, тобто з дати набрання чинності п. 4-3 «Прикінцевих положень» Закону №1058 та ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв`язку з тим, що протягом судового розгляду справи відповідач довів правомірність своїх дій та рішень, а позивачем не доведено протиправності дій та бездіяльності відповідача, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового забору при зверненні до суду, не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна