Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/9900/21
04 квітня 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач) у якій просить із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 22.02.2022:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11 листопада 2021 року № 192050002163 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, періоди роботи з 17.01.1996 по 10.10.1996, з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 10.10.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він неодноразово звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Проте, відповідач відмовив у призначенні пенсії, у зв`язку із відсутністю необхідного стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. А саме, до пільгового стажу не зараховано період згідно пільгової довідки від 13.04.2021 №13/04/2 з 17.01.1996 по 10.10.1996, оскільки в даній довідці зазначена посада «обробник видувних виробів», що не відповідає з посадою, яка зазначена в атестації робочих місць «обробник видувних скловиробів», з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000, оскільки наявні перерви в атестації робочих місць. Вважає таку відмову протиправною, оскільки пільговий стаж підтверджується записами трудової книжки, а не проведення підприємством атестації робочих місць не може позбавити особу її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах. Відтак, вважає, він набув право на отримання пільгової пенсії.
Ухвалою суду від 31.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 17.02.2022.
Від відповідача надійшов 27.01.2022 відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначає, що у пільговій довідці №13/04/2 від 13.04.2021, виданій ВАТ «Бережанський склозавод», посада позивача у період роботи з 17.01.1996 по 10.10.1996 зазначена як «обробник видувних виробів», хоча у висновку щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці Державної експертизи умов праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах, зокрема, обробнику видувних скловиробів, у зв`язку з чим зазначений період роботи не враховано до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того, Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, посада «набирач скломаси» не передбачена, в зв`язку з чим до пільгового стажу не враховано період роботи з 01.03.2002 по 31.03.2003 згідно пільгової довідки від 11.08.2021 №11/08/01, виданої ВАТ «Бережанський склозавод».
Також до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах праці, не враховано період роботи з 09.07.1998 по 14.07.1998, оскільки вперше результати атестації робочих місць по ВАТ «Бережанський склозавод» затверджено наказом по підприємству №252 від 09 липня 1993 року, результати наступної атестації робочих місць затверджено наказом № 210 від 15 липня 1998 року.
Отже, пільговий стаж позивача на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, підтверджений належними документами, становить 7 років 9 місяців 11 днів, а, отже, відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (за Списком №1).
Протокольною ухвалою суду від 17.02.2022 відкладено розгляд справи на 01.03.2022.
Позивач подав до суду 22.02.2022 заяву про збільшення позовних вимог, які зазначені вище.
Ухвалою суду від 01.03.2022 залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та призначено розгляд справи на 04.04.2022.
Позивач та її представник в судове засідання 04.04.2022 не прибув, подали 01.04.2022 клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять задовольнити.
Представники відповідачів в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, клопотань до суду не надходило.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що згідно паспортних даних, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 , 18.10.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1900-0204-8/34181 від 28.10.2021 позивача повідомлено про рішення про відмову у призначенні пенсії та конкретизовано причини такої відмови.
Повторно позивач звернувся 11.11.2021 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (за Списком №1) у Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1900-0204-8/32098 від 17.11.2021 позивача повідомлено про рішення про відмову у призначенні пенсії та конкретизовано причини такої відмови.
Зокрема, у відмові від 16.11.2021 зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період згідно пільгової довідки від 13.04.2021 №13/04/2 з 17.01.1996 по 10.10.1996, оскільки в даній довідці зазначена посада "обробник видувних виробів", що не відповідає з посадою, яка зазначена в атестації робочих місць "обробник видувних скловиробів", з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000, оскільки наявні перерви в атестації робочих місць.
Отже, пільговий стаж позивача на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, підтверджений належними документами, становить 7 років 9 місяців 11 днів, а, отже, відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (за Списком №1).
Не погодившись із відмовою пенсійного органу, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
За приписами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 (надалі - Порядок), встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та уточнюючу довідку, передбачену Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності повинні бути підписані посадовими особами підприємства (керівником, бухгалтером та начальником відділу кадрів) і засвідчені печаткою. У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
При призначенні пенсій на пільгових умовах особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, для зарахування до пільгового стажу певного 5-річного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідне право упродовж цього періоду повинно бути підтверджено за результатами атестації робочих місць на підприємствах, установах, організаціях, згідно Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць) та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Спірним при призначенні позивачу пільгової пенсії стало те, що до пільгового стажу не зараховано період згідно пільгової довідки від 13.04.2021 №13/04/2 з 17.01.1996 по 10.10.1996, оскільки в даній довідці зазначена посада «обробник видувних виробів», що не відповідає з посадою, яка зазначена в атестації робочих місць «обробник видувних скловиробів», з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000, оскільки наявні перерви в атестації робочих місць.
Проте, суд не погоджується із такими висновками відповідача, виходячи із наступного.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 у розділі XV, підрозділі 1а, під кодом КП 1150101а-16348 передбачена посада «обробники видувних виробів», під кодом КП 1150101а-14820 - «набирачі скломаси», під кодом КП 1150101а-11548 - «видувальники скловиробів».
Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, у розділі XV, підрозділі 1а, під кодом КП 15.1а передбачена посада «видувальники скловиробів».
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку та підпунктом 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць, відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій, передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 442 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у справі № 520/15025/16-а (постанова Великої Палати від 19.02.2020) вказав на те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо (пункт 48).
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць (пункт 49).
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
Суд зазначає, що цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 (пункт 58).
Отже, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник (пункт 60).
Отже, як випливає із матеріалів справи, згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , видану 26.08.1991, де вказано, що ОСОБА_1 з 17.01.1996 по 10.10.1996 працював обробником видувних виробів, з 11.10.1996 по 17.02.1998 працював набирачем скломаси, з 18.02.1998 по 07.11.1999 - видувальник III р. (баночник), 08.11.1999 - переведений уч. видувальника скловиробів, 21.02.2000 - присвоєно III р. видувальника скловиробів, 01.03.2002 - переведений набирачем скломаси (міститься виправлення), 01.04.2003 - переведений видувальником скловиробів по III р, 12.12.2005 - звільнений з роботи за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпПУ.
Згідно із довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.04.2021 № 13/04/2 у якій вказано, що Позивач з 17.01.1996 по 10.10.1996 працював на посаді обробника видувних виробів; від 11.08.2021 № 11/08/02, у якій вказано, що Позивач з 11.10.1996 по 17.02.1998 працював на посаді набирана скломаси; від 13.04.2021 № 13/04/2 у якій вказано, що Позивач з 18.02.1998 по 07.11.1999, з 21.02.2000 по 28.02.2002 працював видувальником скловиробів; від 11.08.2021 № 11/08/01 у якій вказано, що Позивач з 01.03.2002 по 31.03.2003 працював набирачем скломаси; від 13.04.2021 № 13/04/3 у якій вказано, що Позивач з 01.04.2003 по 12.12.2005 працював видувальником скловиробів. Вказані посади віднесені до списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до витягів із наказів від 09.07.1993 № 252 «Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад працівникам, яким підтверджується право на пільги та компенсації», у якому зазначено, що Позивачу підтверджено право на пільгову пенсію за списком № 1 як обробнику видувних виробів; від 15.07.1998 № 210 «Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад працівникам, яким підтверджується право на пільги та компенсації», у якому зазначено, що Позивачу підтверджено право на пільгову пенсію за списком № 1 як набирачу скломаси, видувальнику скловиробів; від 30.12.2000 № 490 «Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад працівникам, яким підтверджується право на пільги та компенсації», у якому зазначено, що Позивачу підтверджено право на пільгову пенсію за списком № 1 як набирачу скломаси, видувальнику скловиробів.
Також в матеріалах справи містяться висновки щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці від 02.10.2002 №138/05, від 19.12.2002 №172/05, від 06.03.2001 № 042/05, а також довідки ВАТ «Бережанський склозавод» 13.04.2021 № 13/04/5, №13/04/6, № 13/04/7, у яких зазначено, що умови праці обробника скловиробів після проведеної атестації робочих місць в 1993 році не змінилися; набирана скломаси та видувальника скловиробів після проведеної атестації робочих місць в 2000 році не змінились.
Отже, твердження відповідача, що до пільгового стажу позивача неможливо зарахувати періоди роботи з 17.01.1996 по 10.10.1996, оскільки в довідці від 13.04.2021 № 13/04/2 зазначена посада «обробник видувних виробів», що не відповідає посаді, яка зазначена в атестації робочих місць «обробник видувних скловиробів», з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000, оскільки наявні перерви в атестації робочих місць, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки у витязі із наказу від 09.07.1993 № 252 «Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад працівникам, яким підтверджується право на пільги та компенсації», зазначено, що Позивачу підтверджено право на пільгову пенсію за списком № 1 як обробнику видувних виробів; Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 у розділі XV, підрозділі 1а, під кодом КП 1150101а-16348 передбачена посада «обробники видувних виробів».
Суд зазначає, що допущення описки у висновку щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці від 02.10.2002 № 138/05 та несвоєчасне проведення атестації роботодавцем не може бути перешкодою для зарахування вищевказаних періодів його роботи до пільгового стажу та призначення йому пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку на 9 років.
Крім того, суд зазначає, що згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідачем не надано до суду доказів вчинення ним дій щодо перевірки записів у трудовій книжці позивача, обґрунтованості видачі позивачу довідок та документів, які підтверджували наявний трудовий стажу для призначення пенсії.
Тобто, органом пенсійного фонду не вчинено заходів, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для з`ясування обставин наявності у позивача пільгового стажу.
Таким чином, позивач має достатньо трудового стажу для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11 листопада 2021 року № 192050002163 є протиправним та підлягає скасуванню.
З метою забезпечення відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області зарахувати до пільгового трудового стажу позивача за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, періоди роботи з 17.01.1996 по 10.10.1996, з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000 та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до Закону Україну "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з дати виникнення права на таку пенсію - 10.10.2021, суд зазначає наступне.
Згідно п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи, що позивач досягнув віку необхідного для призначення пільгової пенсії 09.08.2021, а звернувся за призначенням пільгової пенсії 18.10.2021 (тобто не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку), вона має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - 10.10.2021.
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь ОСОБА_2 підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області судовий збір в сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11 листопада 2021 року №192050002163 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, періоди роботи з 17.01.1996 по 10.10.1996, з 09.07.1998 по 14.07.1998 та з 15.07.2000 по 29.12.2000.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 10.10.2021.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати, а саме: судовий збір за подання позову в сумі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 04 квітня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769);
Головуючий суддя Осташ А.В.