Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/2562/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді ВалюхаВ.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Виконуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №140/10816/21, відповідач на підставі довідки від 04.08.2021 №ХА16668 провів з 01.04.2019 перерахунок пенсії та протиправно зменшив її розмір до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Листом від 02.02.2022 №1757-855/З-02/8-0300/22, у відповідь на заяву щодо перерахунку пенсії у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 89% відповідного грошового забезпечення немає.
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 89 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону №2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії.
Позивач просить визнати протиправним рішення ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням 89% від суми грошового забезпечення, та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 89% від сум грошового забезпечення, з 01.04.2019, здійснити виплату виниклої заборгованості з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.24).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 18.03.2022 №0300-0902-8/9661 (а.с.35-38) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону №2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а положення цієї статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII, яка призначена з 11.12.2004 у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.5), розрахунком пенсії за вислугу років у пенсійній справі №ХА16668 (а.с. 6).
ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103), провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення; вказані дії відповідача були оскаржені в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №140/347/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позов задоволено повністю, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018, та зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 у розмірі процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 27-29).
Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №140/10816/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії позов задоволено повністю, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 04.08.2021 №ХА16668 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення (а.с. 30-33). Виконуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №140/10816/21, відповідач провів з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача, виходячи із розміру 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом з автоматизованої системи розрахунку пенсій у пенсійній справі № ХА16668 (а.с.19).
19.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 20).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 02.02.2022 №1757-855/З-02/8-0300/22, у відповідь на вказану заяву, повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 89 % відповідного грошового забезпечення (а.с. 21-22).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №140/10816/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та з лютого 2022 року здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 04.08.2021 № ХА16668, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 02.02.2022 №1757-855/З-02/8-0300/22 (а.с. 21-22).
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №140/10816/21, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 89 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом №2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, внесених Законом №1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону №2262-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №140/347/20 такі дії відповідача були визнані протиправними та було зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с.27-29).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про наявність правових та фактичних підстав для задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.04.2019 у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 992,40грн., сплачений квитанцією від 22.02.2022 №ПН19481 (а.с.4, 34).
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року у розмірі 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 01 квітня 2019 року у розмірі 89 (вісімдесят дев`ять) процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх