Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №949/187/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2022 року м.Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Отупор К.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з ВП №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Права та обов`язки, передбачені ст. 268 КУпАП, ОСОБА_1 роз`яснені.
в с т а н о в и в:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №036299 від 29 січня 2022 року, ОСОБА_1 29 січня 2022 року о 13 год., на а/д Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів, керуючи транспортним засобом FORD SCORPIO, д.н.з. НОМЕР_1 , порушив вимогу дорожнього знаку 2.5 Знаки пріоритету та під час об`їзду перешкоди допустив зіткнення з транспортним засобом PORSHE CAYEN, д.н.з. НОМЕР_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Знаки пріоритету Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
На розгляді справи в суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав повністю. Пояснив, що 29 січня 2022 року біля 13 год. він рухався на своєму автомобілі FORD SCORPIO, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом на якому були завантажені дрова, по автодорозі Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів в с. Лютинськ, де проходять ремонтні роботи на мосту. Наблизившись до дорожнього знаку 2.5 "Перевага зустрічного руху" Знаки пріоритету, які встановлюються перед вузькими ділянками дороги, а також дорожнього знаку Ремонтні роботи та Об`їзд перешкоди зліва, він переконався, що зустрічний транспортний засіб перебував на відстані 200 метрів, а тому вирішив об`їхати перешкоду. Коли він майже перетнув міст, то зустрічний транспортний засіб PORSHE CAYEN, д.н.з. НОМЕР_2 рухався на зустріч йому не зупиняючись, а тому він різко почав гальмувати, але зіткнення із зустрічним автомобілем уникнути не вдалося. У результаті зіткнення транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Потерпілий ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що 29 січня 2022 року біля 13 год. він рухався на своєму автомобілі PORSHE CAYEN, д.н.з. НОМЕР_2 з м. Дубровиця в напрямку с. Городище. В с. Лютинськ, рухаючись по своїй смузі, перед мостом, де проводиться ремонт, він побачив знак, який надає йому перевагу в русі, тому він поїхав далі по своїй правій стороні через міст, де проводяться ремонтні роботи. На зустріч йому рухався автомобіль FORD SCORPIO, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом. Коли він під`їхав на міст, то зупинився, бо зустрічний транспортний засіб перевищив швидкість і хотів проїхати швидше через міст. Однак, не встигаючи проїхати, він почав гальмувати і вдарив його автомобіль.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, свідка, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно з ч. 5 ст. 14 Закону України "Про дорожній рух", учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно дотримувати вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно п. 1.3. Правил дорожнього руху України, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих правил. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством (п. 1.9).
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, дорожня обстановка це сукупність факторів, що характеризуються дорожніми умовами, наявністю перешкод на певній ділянці дороги, інтенсивністю і рівнем організації дорожнього руху (наявність дорожньої розмітки, дорожніх знаків, дорожнього обладнання, світлофорів та їх стан), які повинен ураховувати водій під час вибору швидкості, смуги руху та прийомів керування транспортним засобом.
Відповідно до диспозиції ст. 124 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження, в тому числі, транспортних засобів.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №036299 від 29 січня 2022 року, саме порушення вимог дорожнього знаку 2.5 "Перевага зустрічного руху" Знаків пріоритету Правил дорожнього руху призвело до пошкодження транспортних засобів марки PORSHE CAYEN, д.н.з. НОМЕР_2 та марки FORD SCORPIO, д.н.з. НОМЕР_1 .
Пунктом 8.4. Правил дорожнього руху визначено, що дорожні знаки поділяються на групи:
а) попереджувальні знаки. Інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги і характер небезпеки. Під час руху по цій ділянці необхідно вжити заходів для безпечного проїзду;
б) знаки пріоритету. Встановлюють черговість проїзду перехресть, перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги;
в) заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі;
г) наказові знаки. Показують обов`язкові напрямки руху або дозволяють деяким категоріям учасників рух по проїзній частині чи окремих її ділянках, а також запроваджують або скасовують деякі обмеження;
ґ) інформаційно-вказівні знаки. Запроваджують або скасовують певний режим руху, а також інформують учасників дорожнього руху про розташування населених пунктів, різних об`єктів, територій, де діють спеціальні правила;
д) знаки сервісу. Інформують учасників дорожнього руху про розташування об`єктів обслуговування;
е) таблички до дорожніх знаків. Уточнюють або обмежують дію знаків, разом з якими вони встановлені.
Відповідно до п. 2.5 Знаків пріоритету Правил дорожнього руху, забороняється в`їзд на вузьку ділянку дороги, якщо це може утруднити зустрічний рух. Водій повинен дати дорогу зустрічним транспортним засобам, що розташовані на вузькій ділянці.
Як встановлено в ході розгляду справи, ДТП сталася саме на вузькій ділянці дороги у зв`язку з проведенням ремонтних робіт на мосту.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, як вбачається з наявної у матеріалах справи фототаблиці, схеми місця ДТП та фотографій з місця події, дорожній знак пріоритету "Перевага зустрічного руху" в ділянці моста в с. Лютинськ, встановлений безпосередньо перед звуженням ділянки дороги, пов`язаної із здійсненням ремонтних робіт на вказаному мості.
Окрім того, з пояснень свідка ОСОБА_3 , який є поліцейським та був присутній на місці події, вбачається, що водій транспортного засобу марки FORD SCORPIO, д.н.з. НОМЕР_1 не надав дорогу зустрічному транспортному засобу марки PORSHE CAYEN, д.н.з. НОМЕР_2 , чим порушив вимоги дорожнього знаку 2.5 "Перевага зустрічного руху" Знаків пріоритету Правил дорожнього руху, що в результаті призвело до пошкодження транспортних засобів саме по вині ОСОБА_1 .
З огляду на викладене, твердження ОСОБА_1 про те, що коли він наблизився до дорожнього знаку 2.5 "Перевага зустрічного руху", то автомобіль PORSHECAYEN,д.н.з. НОМЕР_2 був ще далеко, не можуть бути взяті до уваги, оскільки перебуваючи вже в дії дорожнього знаку, водій беззаперечно повинен його виконувати, незалежно від того наскільки далеко перебуває від нього зустрічний транспортний засіб.
Отже, дані протоколу про адміністративне правопорушення, схеми дорожньо-транспортної пригоди щодо розташування транспортних засобів після зіткнення, характер та локалізація пошкоджень, які мали автомобілі після дорожньо-транспортної пригоди та які зазначені в схемі дорожньо-транспортної пригоди, в сукупності з поясненнями водіїв, свідка, свідчать про недотримання водієм ОСОБА_1 вимог дорожнього знаку 2.5 "Перевага зустрічного руху" Знаків пріоритету Правил дорожнього руху.
Таким чином, підсумовуючи наведене вище, можна ствердити, що незважаючи на невизнання вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП, його вина підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №036299 від 29.01.2022 року, схемою місця ДТП, ілюстрованою фототаблицею, доданими в ході розгляду справи фотографіями та наданими у судовому засіданні поясненнями.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, тобто порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення у відношенні ОСОБА_1 , суд враховує характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34, 35 КУпАП обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Окрім того, при накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , суд керується поняттям судової дискреції (судового розсуду), що охоплює повноваження суду (права та обов`язки), надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, та інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, даних про особу винного, справедливості й достатності обраного стягнення тощо.
Дискреційні повноваження суду визнаються і Європейським судом з прав людини (зокрема справа "Довженко проти України"), який у своїх рішеннях зазначає лише про необхідність визначення законності, обсягу, способів і меж застосування свободи оцінювання представниками судових органів, виходячи із відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права. Це забезпечується, зокрема, відповідним обґрунтуванням обраного рішення в процесуальному документі суду тощо.
За перелічених фактичних обставин, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, є адміністративне стягнення, в межах санкції ст. 124 КУпАП саме у виді штрафу, оскільки таке стягнення повністю досягне мети його застосування.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283-285, 287, 289, 294, 307, 308 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (вісімсот п`ятдесят гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 судовий збір у розмірі 496,20 грн. (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, відділом державної виконавчої служби з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Дубровицького
районного суду Отупор К.М.