Рішення № 103760677, 23.03.2022, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
23.03.2022
Номер справи
903/942/21
Номер документу
103760677
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 березня 2022 року Справа № 903/942/21

Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І. О., за участю секретаря судового засідання Королюка І. В., розглянувши в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження справу № 903/942/21

за позовом Волинського обласного центру зайнятості, м. Луцьк

до Державного підприємства Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська, с. Поромів, Іваничівського району, Волинської області

про стягнення 43 476,62 грн.,

за участю представників:

від позивача: Захарчук Н.В.,

від відповідача: Сулімов М.Л.,

в с т а н о в и в:

17.11.2021 Волинський обласний центр зайнятості звернувся з позовною заявою №1589/26/6 від 15.11.2021 до Господарського суду Волинської області, в якій просить стягнути з Державного підприємства Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська 43 476,62 грн. виплаченої допомоги по безробіттю.

Ухвалою суду від 22.11.2021 було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

10.12.2021 від відповідача до суду надійшов відзив №1.1/436 від 08.12.2021 на позов, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві.

15.12.2021 позивач надіслав до суду відповідь №1735/26/6 від 13.12.2021 на відзив відповідача, в якій доводи, наведені відповідачем у відзиві, вважав безпідставними та необґрунтованими; просив задовольнити позов.

Ухвалою суду від 17.01.2022 постановлено перейти від спрощеного позовного провадження до розгляду справи №903/942/21 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 02.02.2022; явку повноважного представника позивача в судове засідання визнати обов`язковою.

Ухвалою суду від 02.02.2022 відкладено підготовче засідання на 16.02.2022.

14.02.2022 позивач надіслав до суду пояснення № 181/26/6 від 10.02.2022, в якому просить позов задовільнити повністю з врахуванням обставин, викладених у поясненні.

В судовому засіданні 16.02.2022 оголошено перерву до 02.03.2022 для надання можливості представнику позивача ознайомитись з додатковими поясненнями відповідача від 14.02.2022.

02.03.2022 позивач надіслав до суду пояснення № 541/04 від 01.03.2022, в якому позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

Станом на 02.03.2022 інших заяв та клопотань від представників сторін не надходило.

У визначений судом день та час сторони в засідання суду своїх представників не направили.

Верховною Радою України 24 лютого 2022 року на своєму позачерговому засіданні на всій території України було запроваджено воєнний стан.

Статтею 8 Конституції України, закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Крім того, згідно п. 7 ч. 1 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства, зокрема, є розумні строки розгляду справи судом.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Верховною Радою України, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У рішенні Європейського Суду з прав людини Савенков проти України від 02.05.2013 Папазов проти України від 15.03.2012 зазначено, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника.

Отже, строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема, складність справи, поведінка заявників та об`єктивна необхідність вчинення процесуальних дій.

Враховуючи фактичні обставини, які склалися станом на час розгляду справи, виникла необхідність вийти за межі строку призначення справи до розгляду по суті, встановленого ст. 195 ГПК України.

Ухвалою від 02.03.2022 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 23.03.2022.

Вимога позивача про стягнення з відповідача виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 43476 грн. 62 коп. обгрунтована і підлягає до задоволення.

21.04.2016 року ОСОБА_1 вперше звернулася до Нововолинського міського центру зайнятості в пошуках роботи. Згідно з поданими реєстраційними даними ОСОБА_1 наказом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» звільнено з посади в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління з 06 квітня 2016 року.

Відповідно до частини 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 наказом від 27.04.2016 року НТ 160427 було надано статус безробітної на підставі поданої заяви від 21.04.2016 року та 28.04.2016 року призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до пунктів 1,3,4 статті 22 та пункту 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття строком на 360 к.д. з 28.04.2016 до 22.04.2017 та відкладено виплату допомоги по безробіттю з 28.04.2016 по 06.05.2016 у зв`язку з наданням компенсаційних виплат при звільненні.

З 07.05.2016 року розпочато виплату допомоги по безробіттю.

03.05.2017 року ОСОБА_1 припинено реєстрацію як безробітної відповідно до абз.17, п.п.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 № 198 у зв`язку з поданням нею письмової заяви про зняття з реєстрації.

Процедуру, умови надання допомоги по безробіттю та механізм обчислення страхового стажу державною службою зайнятості визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі - Закон № 1533-ІІІ), Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613, чинним станом на травень 2016 року (надалі - Порядок №613)

Частиною першою статті 22 Закону № 1533-ПІ визначено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше, ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 21 Закону № 1533- III страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження - у порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Згідно з ч.4 ст. 21 Закону № 1533 до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності цим Законом, а також періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню згідно З цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Згідно з поясненнями позивача, страховий стаж ОСОБА_1 для призначення виплати допомоги по безробіттю на момент звернення до Центру зайнятості становив 19 років та 4,45 місяців, був визначений на підставі записів трудової книжки та відомостей з Державного реєстру.

При обчисленні страхового стажу включено наступні періоди зайнятості: з 15.08.1987 по 02.10.1992 - вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста); з 23.12.1997 по 03.09.1998 економіст; з 19.10.1999 по 19.04.2000 - інженер з охорони навколишнього середовища; з 17.04.2003 по 31.12.2010 - інженер з охорони навколишнього середовища; з 01.01.2011 по 20.03.2012 - начальник сектору ДП "Антрацит"; з 17.04.2012 по 06.04.2016 - ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська».

Частиною 1 статті 23 Закону № 1533-ІІІ визначено, що застрахованим особам, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів -100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням визначено, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі єдиний внесок та/або страхові внески), на. кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).

Згідно з поясненнями представника позивача, ОСОБА_1 за 12 календарних місяців з квітня 2015 по березень 2016 року, що передують місяцю реєстрації в Центрі зайнятості, перебувала у трудових відносинах з ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська»; середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 обчислювалась шляхом ділення нарахованого доходу за розрахунковий період: квітень 2015 - березень 2016 року з доходу на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді (розрахунок наведено у письмових поясненнях позивача №181/26/6 від 10.02.2022 (а.с.135 139).Враховуючи наведене, 28.04.2016 Нововолинський міський центр зайнятості призначив ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю відповідно пунктів 1,3,4 статті 22 та пункту 1 статті 23 Закону № 1533-ІІІ як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття строком на 360 к.д. з 28.04.2016 по 22.04.2017.

04.12.2020 фахівцями Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості встановлено, що на виконання рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 10.05.2017 року у справі № 165/899/16-ц, яке залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 26.06.2017 року та постановою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 06.11.2019, ОСОБА_1 поновлено на роботі на посаді в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління з 06 квітня 2016 року, що підтверджується наказом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 16.05.2017 № 73/к та записом в трудовій книжці ОСОБА_1 .

Вказаний період поновлення на роботі співпадає з періодом перебування ОСОБА_1 на обліку в Нововолинському міському центрі зайнятості як безробітної з 21.04.2016 по 03.05.2017 з виплатою їй допомоги по безробіттю.

Згідно з розрахунком нарахованої та виплаченої допомоги за період з 07.05.2016 по 01.05.2017 за період перебування на обліку в Нововолинському міському центрі зайнятості ОСОБА_1 виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 32 659,89 грн.

04.12.2020 року до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості вдруге звернулася ОСОБА_1 в пошуках роботи. Згідно з поданими документами під час реєстрації встановлено, що ОСОБА_1 працювала на ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська» на посаді завідуючої архівом та була звільнена на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП з 21 жовтня 2020 року.

За даними Державного реєстру страховий стаж ОСОБА_1 за останні 12 місяців, (розрахунковий період грудень 2019 - листопад 2020 років), які передували реєстрації в Центрі зайнятості, становив 3 місяці: грудень 2019 - березень 2020 року. Дані про сплату ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська» впродовж квітня - жовтня 2020 року відсутні.

Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру, які мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (ч.2 ст. 22 Закону № 1533-ПІ та п.3 розділу 2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року N 624, чинного станом на грудень 2020 року.

З огляду на викладене, Нововолинська міська філія ВОЦЗ призначила ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю відповідно ч.2,4 ст.22, ч.3 ст.23 Закону № 153З-III як застрахованій особі без урахування страхового стажу строком на 360 к.д. з 14.12.2020 по 08.12.2021 в мінімальному розмірі у розмірі 1000 грн. Мінімальний розмір допомоги по безробіттю призначено відповідно до постанови правління Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину» від 08.04.2020 року №217.

16.06.2021 року після надходження відомостей з Державного реєстру про сплату страхових внесків ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська» впродовж квітня - жовтня 2020 року Центр зайнятості прийняв наказ про призначення ОСОБА_1 допомоги по безробіттю відповідно пунктів 1,3,4 статті 22 та пункту 1 статті 23 Закону № 1533-ПІ як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття строком на 360 к.д. з 14.12.2020 по 08.12.2021 та провів перерахунок виплаченої допомоги по безробіттю.

Згідно з розрахунком за період з 14.12.2020 року по 24.05.2021 ОСОБА_1 виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 10816,73 грн.

Відповідно до Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України та наказу Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 18 жовтня 2016 року № 166 Про реорганізацію базових центрів зайнятості Волинської області Нововолинський міський центр зайнятості реорганізовано шляхом приєднання до Волинського обласного центру зайнятості.

Наказом Волинського обласного центру зайнятості від 02.02.2018 № 42 «Про створення Нововолинської міської, Іваничівської, Камінь-Каширської, Ківерцівської, Любешівської районних філій Волинського обласного центру зайнятості» створено Нововолинську міську філію Волинського обласного центру зайнятості, без статусу юридичної особи. Правонаступником майна, прав та обов`язків Нововолинського міського центру зайнятості є Волинський обласний центр зайнятості.

05.01.2021 року Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості було прийнято рішення про повернення Державним підприємством «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» допомоги по безробіттю в розмірі 32659 грн. 89 коп., що були виплачені з Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття ОСОБА_1 в період перебування її на обліку як безробітної.

Рішення було прийняте відповідно до ч.1 ст. 34 та ч.4 ст.35 Закону на підставі рішень судів та наказу Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 16.05.2017 № 73/к.

Нововолинська міська філія Волинського обласного центру зайнятості неодноразово зверталася до Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська», що підтверджується копіями листів від 15.01.2021 року № 83/26/2, від 15.02.2021 року №255/26/2, від 07.04.2021 року № 512/26/2, від 08.09.2021 року №1251/26/6, в яких пропонувалось відповідачу в добровільному порядку повернути кошти в розмірі 32659 грн. 89 коп.

На адресу Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості надійшли листи-відповіді від Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 29.01.2021 року №1.8/99; від 04 березня 2021 року №1.8/188; від 30.04.2021 року № 18.302; від 23.09.2021 року №1.1/387, у яких відповідач повідомив, що підстави для відшкодування коштів відсутні.

14.06.2021 ОСОБА_1 надала фахівцям Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 25 травня 2021 року у справі № 165/3339/20, яке залишене без змін рішенням Волинського апеляційного суду від 15.09.2021 року, яким її поновлено на роботі на посаді завідуючої архівом АУП Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» з 21 жовтня 2020 року та наказ Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 25 травня 2021 року № 29/к про поновлення на роботі ОСОБА_1 .

Наказом від 14.06.2021 року НТ 210614 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості було прийнято рішення припинити виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 з 25.05.2021 року, відповідно до п.2 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», п. 2 ч. 1 ст.31 Закону та згідно з абзацом 10 п.п. 1 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792, з 25.05.2021 року припинено її реєстрацію як безробітної.

Вказаний період поновлення на роботі співпадає з періодом перебування ОСОБА_1 на обліку в Нововолинській міській філії Волинського обласного центру зайнятості як безробітної з 14.12.2020 по 24.05.2021 з виплатою їй допомоги по безробіттю.

За період перебування на обліку в Нововолинській міській філії Волинського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю на загальну суму 10816 грн. 73 коп.

Наказом від 22.09.2021 року № 29 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості було прийнято рішення про повернення Державним підприємством «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» допомоги по безробіттю у сумі 10816 грн. 73 коп., що були виплачені з Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, ОСОБА_1 в період перебуванні її на обліку як безробітної.

Рішення було прийняте відповідно до ч.1 ст. 34 та ч.4 ст.35 Закону на підставі рішень судів та наказу Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 25.05.2021 № 29/к.

Нововолинська міська філія Волинського обласного центру зайнятості зверталася листом-повідомленням від 22 вересня 2021 року № 1318/26/6 до Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська», в якому пропонувала добровільно повернути кошти на суму 10816 грн. 73 коп.

04.10.2021 року на адресу Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості надійшов лист-відповідь від ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 04.10.2021 № 1.1/396 з інформацією про відмову повертати кошти.

У зв`язку з тим, що відповідач добровільно не повернув Волинському обласному центру зайнятості суми виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення, Волинський обласний центр зайнятості звернувся з позовом до суду.

Частиною 1 ст. 34 Закону № 1533-ІІІ передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до ч.4 ст.35 Закону № 1533-ІІІ із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Оскільки відповідач у добровільному порядку не повернув Волинському обласному центру зайнятості суми виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення, підлягає до задоволення вимога позивача про стягнення з відповідача як роботодавця на користь Волинського обласного центру зайнятості виплачену ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в загальному розмірі 43476 грн. 62 коп.

Доводи відповідача, наведені ним у відзиві на позов, не спростовують висновків суду.

Щодо тверджень відповідача про відмову у відшкодуванні коштів у зв`язку з пропущенням позивачем строку звернення з вимогою до підприємства

18.05.2011 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» щодо посилення платіжної дисципліни страхувальників та використання страхових коштів», яким внесено зміни до ст. 38 Закону, відповідно до яких частину 4 цієї статті викладено в такій редакції: «Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується».

Отже, з 18.05.2011 не застосовується строк давності у випадку стягнення заборгованості перед Фондом без визначення характеру такої заборгованості.

Це узгоджується із правилами про позовну давність, установленими Цивільним Кодексом України, які передбачають, що законом можуть бути встановлені також інші вимоги, окрім зазначених у ст. 268 цього Кодексу, на які не поширюється позовна давність.

Отже, Волинський обласний центр зайнятості не пропустив строк звернення з вимогою до відповідача про відшкодування коштів.

Щодо тверджень відповідача про пред`явлення кредиторських вимог до підприємства згідно з вимогами Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 39 Закону № 1533-ІІІ спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Враховуючи те, що норми Закону № 1533-ІІІ є спеціальними, саме вони підлягають застосуванню до правовідносин, які виникли між сторонами у справі. А тому твердження відповідача про те, що вимоги Центру зайнятості вважаються погашеними, оскільки ним не подано кредиторських вимог, є помилковими. Центр зайнятості не позбавлений права на звернення до суду з позовом про стягнення з роботодавця суми страхових коштів та вартості соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду на підставі Закону № 1533-ІІІ.

Щодо тверджень відповідача про подвійне притягнення його до відповідальності.

Стягнення грошових коштів з роботодавця на користь особи за вимушений прогул, спричинений незаконним звільненням, та стягнення з нього на користь органів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України виплаченого забезпечення на випадок безробіття в порядку, передбаченому Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, виникає з різних підстав та не є одним і тим самим видом юридичної відповідальності.

Стаття 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття встановлює чіткий порядок повернення суми виплаченого забезпечення у разі поновлення особи на роботі за рішенням суду. В рішеннях суду про поновлення на роботі ОСОБА_1 визначено розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Ці суми коштів мають різну правову природу та сферу регулювання.

Частина 4 ст.35 Закону № 1533-ІІІ не передбачає права зменшити суму виплаченого безробітному забезпечення та вартості наданих йому соціальних послуг, які підлягають відшкодуванню роботодавцем у разі поновлення його на роботі за рішенням суду, в тому числі, й на суму коштів, стягнутих як оплата за час вимушеного прогулу. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.07.2018 у справі №914/1975/17.

Щодо тверджень про відсутність заборгованості відповідача зі страхових коштів.

05.10.2021 ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» зверталась до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості із запитом щодо видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів у зв`язку з реорганізацією підприємства.

Відповідно до ст.ст. 36-38, 47,49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця органи ПФУ надають юридичній або фізичній особі, що ліквідується довідку про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та страхових внесків до ПФУ і фондів соціального страхування.

Для цього базові центри зайнятості надають органу ПФУ довідку про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів (додаток 6 до постанови правління ПФУ від 26.12.2011 №39-2).

Відповідно до п.14 ст.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхові внески - кошти відрахувань на страхування на випадок безробіття, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, кошти єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, спрямовані на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття відповідно до пропорцій, визначених законом. Кошти, що надходять на страхування на випадок безробіття від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, контролюються органами ПФУ та податковими органами.

Згідно з п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ( в редакції до 01.01.2011 року) роботодавець зобов`язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в розмірі, визначеному Законом України «Про розмір внесків та деякі види загальнообов`язкового державного соціального страхування».

Отже, до запровадження єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування 01.01.2011 року роботодавці зобов`язані були сплачувати страхові внески у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття окремо до кожного з фондів з цих видів страхування.

Згідно з поясненнями позивача, з 27.12.2007 року Державне підприємство «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» перебуває на обліку в службі зайнятості як роботодавець, що використовує найману працю, та як платник страхових внесків до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Центр зайнятості здійснював контроль за надходженням страхових внесків до Фонду до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", тобто до 01.01.2011.

Довідкою Нововолинської міської філії Волинського центру зайнятості від 04.11.2021 року підтверджується відсутність заборгованості Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, що підлягали сплаті роботодавцем до 01.01.2011.

А тому твердження відповідача, що ця довідка свідчить про відсутність зобов`язань з відшкодування роботодавцем суми виплаченої допомоги по безробіттю безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду, є помилковим.

Щодо неподання ОСОБА_2 наказів, на підставі яких вона перебувала на тимчасових посадах.

Відповідно до абз.4 п.3 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 № 198, чинною станом на травень 2016 року, реєстрація безробітного проводиться за умови пред`явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

Отже, законодавством не передбачено подання безробітним наказів про переведення на тимчасові роботи для реєстрації в центрі зайнятості, а тому твердження відповідача про те, що ОСОБА_1 подала недостовірні відомості, а тому кошти мають бути стягнуті з неї, не заслуговують на увагу.

Щодо тверджень відповідача про наявність підходящої роботи для ОСОБА_1 ..

У відзиві на позов відповідач стверджує, що позивач не надав жодних доказів, які б свідчили про відсутність підходящої для ОСОБА_1 (вакансій начальника відділу кадрів, інспектора з кадрів, завідувача архіву, інспектора з контролю за виконанням доручень).

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення» підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії з (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

21.04.2016 ОСОБА_1 звернулась до Нововолинського міського центру зайнятості в пошуках роботи. Згідно з поданими документами ОСОБА_1 наказом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» була звільнена з посади в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління з 06 квітня 2016.

Згідно з поясненнями представника позивача, за період з 21.04.2016 року по 01.05.2017 ОСОБА_1 було видано направлення з метою працевлаштування на ТЗОВ "СКАЙ" на посаду начальника відділу кадрів, але роботодавець відмовив у працевлаштуванні у зв`язку з невідповідністю кандидата заявленим вимогам .

Також була розглянута можливість працевлаштування ОСОБА_1 до підприємця Яремчук О.О. на посаду вчителя з початкової освіти, але роботодавець відмовив, оскільки особа не працювала за вказаною спеціальністю понад 23 роки.

У поясненнях від 01.03.2022 позивач зазначає, що впродовж перебування на обліку в центрі зайнятості особа отримала повний комплекс профінформаційних та профконсультаційних послуг, взяла участь у 9 семінарах: семінар із загальних питань зайнятості населення та стану ринку праці; у майстер-класі "Сучасні джерела пошуку роботи"; профінформаційному семінарі "Легальна зайнятість", інформаційному семінарі "Генеруй бізнес-ідею та розпочни свій бізнес» (отримала інформацію про можливість започаткування власної справи); тренінгу "Підготовка до співбесіди з роботодавцем"; профінформаційному семінарі для осіб старше 45 років; профорієнтаційному семінарі для безробітних "Оволодій новою професією"; презентації курсів навчання; семінарі "Жінка на ринку праці".

Також позивач пояснював, що за період з 21.04.2016 року по 01.05.2017 року перебування на обліку в центрі зайнятості інших підходящих вакансій для ОСОБА_1 не було.

04.12.2020 року до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості вдруге звернулася ОСОБА_1 в пошуках роботи. Згідно з поданими документами під час реєстрації було встановлено, що ОСОБА_1 працювала на ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» на посаді завідуючою архівом та була звільнена відповідно до п.1 ст. 40 КЗпП з 21 жовтня 2020 року.

14.12.2020 року на підставі поданої нею заяви у зв`язку з відсутністю підходящої роботи їй було надано статус безробітної відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення».

Згідно з поясненнями позивача, 26.10.2020 до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості була подана вакансія спеціаліста державної служби (місцевого самоврядування), до обов`язків якого входила кадрова робота в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради. Однак, 02.12.2020 року вакансія була укомлектована, а тому не була запропонована ОСОБА_1 14.12.2020 року. 22.01.2021 року Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради була заявлена вакансія головного спеціаліста відділу організаційно-виконавчої роботи. Прийом на цю посаду передбачав проведення конкурсу. Згідно з вимогами роботодавця до участі у конкурсі допускалися особи, які відповідають основним кваліфікаційним вимогам головного спеціаліста відділу організаційно-виконавчої роботи (громадяни України, які мають повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, бакалавра). Також перевага надавалась кандидатам, які вільно володіють комп`ютером, мають навички створення презентацій та оголошень в інтернет-мережі, а також знають Інструкцію з діловодства та Закон України «Про звернення громадян». Вакансія не була запропонована ОСОБА_1 , оскільки не була підходящою для неї роботою.

У зв?язку із задоволенням позову на підставі ст. 129 ГПК України витрати позивача, пов?язані і оплатою судового збору в розмірі 2270 грн., слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 13, 86, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства Передпускова дирекція шахти № 10 Нововолинська (45311, Волинська область, Іваничівський район, село Поромів, код ЄДРПОУ 35671961) на користь Волинського обласного центру зайнятості (р/р ГГА768201720355449300700706140 МФО - 820172, ЄДРПОУ - 05427482 банк отримувача - Держказначейська служба України, м. Київ) виплачену ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в розмірі 43476 грн. 62 коп.; 2270 грн. витрат, пов`язаних з оплатою судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено: 25.03.2022.

Суддя І. О. Якушева