Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 681/221/22
УХВАЛА
про залишення адміністративного позову без руху
"22" березня 2022 р. м. Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,
розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, інспектора відділу поліцейської діяльності № 3 (м. Полонне) Шепетівського районного управління поліції в Хмельницькій області Забужко Максима Володимировича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
18.03.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, котрий не в повній мірі відповідає вимогам КАС України.
З матеріалів позову вбачається, що оскаржувана позивачем постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАО № 5233419 винесена 16.01.2022 інспектором відділу поліцейської діяльності № 3 (м. Полонне) Шепетівського районного управління поліції в Хмельницькій області Забужко М.В., в якій міститься підпис особи щодо якої її винесено, однак ОСОБА_1 заперечує належність йому даного підпису. Натомість зазначає, що про наявність згаданої постанови дізнався 17.03.2022 у Полонському відділі державної виконавчої служби.
Згідно ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В той же час ОСОБА_1 не вказав та не надав відповідних доказів про дату отримання ним оскаржуваної постанови, що унеможливлює перевірити дотримання строку подачі позовної заяви.
Також за положеннями ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч.8 ст.160 цього Кодексу, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Так, позивачем вказано, що він, як особа, яка оскаржує постанову в справі про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст.288 КУпАП, звільняється від сплати судового збору.
Однак, Велика Палата Верховного Судуу своїй постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, відступивши від висновку Верховного Суду України в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16) щодо звільнення позивачів від сплати судового збору у даних категоріях справ, вказала, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення, а також зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративні правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статі 2 -5 Закону № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, ВП ВС у цій постанові зазначила, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначені розміру судового збору, який підлягає застосуванню у правах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За положеннями КАС України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Отже, на підставі ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою адміністративного позову ставка судового збору становить
0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01 січня 2022 року складає 496 грн. 20 коп.
Вичерпний перелік пільг щодо сплати судового збору визначено у статті 5 названого Закону, серед яких, зокрема, від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп; громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відтак, позивачем має бути сплачено судовий збір у вказаному вище розмірі та надано до суду відповідний документ, який підтверджує його сплату, та копію цього документу (для вручення відповідачу), або зазначити підстави звільнення від сплати судового збору у відповідності до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Згідно ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.123, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, -
постановив:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 , надавши позивачу строк, протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки заяви шляхом:
зазначення та надання доказів того, що доказів копію оскаржуваної постанови він отримав саме 17.03.2022;
сплати судового збору в розмірі 496грн. 20 коп. на реквізити: отримувач -УК у Полонському районі/Полонський район/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993254, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA848999980313121206000022362, код класифікації доходів бюджету - 22030101, найменуваннякоду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050);
надання суду відповідного документу про сплату судового збору,
або зазначення підстав звільнення від сплати судового збору у відповідності до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Ухвала суду щодо визначення розміру судових витрат набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Полонський районний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя А.Г.Горщар