Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 709/139/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2022 року смт Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романова О.Г., за участю прокурора Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури Черкаської області Степанок О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (протоколи № 60/2022, № 61/2022), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України, ідентифікаційний номер у матеріалах справи відсутній,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
в с т а н о в и в:
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 60/2022, № 61/2022 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З матеріалів вбачається, що протоколи про адміністративне правопорушення складені щодо порушень, суміжних в часі, надійшли на адресу суду майже одночасно та постанова по жодній із справ ще не приймалась.
Виходячи з вказаної правової норми, вважаю, що вищезазначені справи повинні бути об`єднані в одне провадження, та за результатами їх розгляду прийняте одне рішення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією 60/2022 від 09 лютого 2022 року ОСОБА_1 , припинивши діяльність депутата Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 61/2022 від 09 лютого 2022 року ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала у повному обсязі. Суду повідомила, що дійсно її повноваження депутата Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області припинилися 24 листопада 2020 року, однак вона невчасно подала декларації перед та після звільнення у зв"язку із особистими обставинами. Просила застосувати мінімальний розмір покарання передбачений положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Степанок О.В. у судовому засіданні вважала, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому остання підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до роздруківки з офіційного сайту ЦВК, на чергових місцевих виборах від 25 жовтня 2015 року було обрано депутатом до Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.
Таким чином, ОСОБА_1 , як депутат Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на яку поширюється дія цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 п.п. 23 п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17 липня 2020 року утворено у Черкаській області Золотоніський район (з адміністративним центром у місті Золотоноша) у складі територій Великохутірської сільської, Вознесенської сільської, Гельмязівської сільської, Драбівської селищної, Золотоніської міської, Зорівської сільської, Іркліївської сільської, Новодмитрівської сільської, Піщанської сільської, Чорнобаївської селищної, Шрамківської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2 п. 4 Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17 липня 2020 року повноваження депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно допункту 3цієї Постанови, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно допункту 1цієї Постанови.
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України № 728-р від
12 червня 2020 р. «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Черкаської області» до складу Чорнобаївської територіальної громади включено Чорнобаївську, Богодухівську, Великобурімську, Великоканівецьку, Веселохутірську, Красенівську, Лукашівську, Малобурімську, Мохнацьку, Новожиттівську, Новоукраїнську, Привітненську, Франківську, Хрестителівську сільські ради.
Відповідно до п. 5 рішення Чорнобаївської селищної ради «Про початок реорганізації Богодухівської, Красенівської, Привітненської, Новожиттівської, Великоканівецької, Франківської, Хрестителівської, Веселохутірської, Лукашівської, Великобурімської, Малобурімської, Мохнацької, Новоукраїнської сільських рад шляхом приєднання до Чорнобаївської селищної ради» № 1-11/VIII від 24 листопада 2020 року розпочато процедуру реорганізації Великоканівецької сільської ради шляхом приєднання до Чорнобаївської селищної ради.
Згідно з рішенням Чорнобаївської селищної ради «Про початок повноважень Чорнобаївської селищної ради» № 1-2/ VIII від 24 листопада 2020 року взяти до відома інформацію голови Чорнобаївської селищної територіальної виборчої комісії та визнати повноваження новообраних депутатів, серед яких відсутня ОСОБА_1 .
Таким чином, повноваження ОСОБА_1 як депутата Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області припинилися в день відкриття першої сесії Чорнобаївської селищної ради 24 листопада 2020 року.
Отже, враховуючи вищевикладене, та відповідно до вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , як особа яка припиняєдіяльність,пов`язану звиконанням функційдержави абомісцевого самоврядування, зобов`язана була подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції наступні декларації:
- декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію перед звільненням);
- декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік в установленому частиною першою ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку, тобто до 01 квітня 2021 року (декларацію після звільнення).
Подання декларацій здійснюється згідно зЗаконом України «Про запобігання корупції»шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 ч. 1 ст. З Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень, відповідно до пункту 5 частини першоїстатті 12 Закону України «Про запобігання корупції», має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до абз. 1 п.п. 2 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який затверджено Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10 червня
2016 року № 3 передбачає, що декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Відповідно до відомостей протоколу про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією № 60/2021 від 09 лютого 2022 року, ОСОБА_1 інкримінується діяння передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням).
Крім цього, відповідно до відомостей протоколу про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією № 61/2022 від 09 лютого 2022 року, ОСОБА_1 інкримінується діяння передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення).
Згідно з відомостями витягу з Єдиного державного реєстру декларацій, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) за період з 01 січня 2020 року до 24 листопада 2020 року та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2020 рік подано ОСОБА_1 11 червня 2021 року. Тобто, зазначені вище декларації подано ОСОБА_1 з пропущенням строку, встановленого законодавством України.
Об`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Суб`єктивна сторона діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає лише у формі умислу, коли особа, яка вчинила правопорушення, усвідомлювала противоправний характер своєї дії чи бажала їх або свідомо допустила настання цих наслідків (ст. 10 КУпАП).
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. N 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАІІ, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту НАЗК, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.
Про умисел ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАПсвідчить те, що остання була повідомлена про обов`язок подавати декларацію у строк встановленийЗУ «Про запобігання корупції», вказаний факт підтверджується тим, що вона неодноразово подавала декларації за 2016, 2017, 2018,
2019 роки, а отже ознайомлена з умовами їх заповнення та подачі.
Крім того, остання, у своїх поясненнях, наданих суду, не наводить жодних непереборних обставин, які б перешкоджали їй своєчасно подати Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед та після звільнення, як наприклад неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з перебуванням особи на лікуванні, унаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення до декларації, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Отже, дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) та декларації особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення).
Її вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме:
- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 60/2022 від 09 лютого 2022 року;
- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 61/2022 від 09 лютого 2022 року;
- відомостями витягу з Єдиного державного реєстру декларацій, в якому зазначено дату публікації декларацій 11 червня 2021 року;
- роздруківкою з офіційного сайту ЦВК, про результати чергових місцевих виборів від 25 жовтня 2015 року, відповідно до якої ОСОБА_1 було обрано депутатом до Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області;
- копією рішення Чорнобаївської селищної ради «Про початок реорганізації Богодухівської, Красенівської, Привітненської, Новожиттівської, Великоканівецької, Франківської, Хрестителівської, Веселохутірської, Лукашівської, Великобурімської, Малобурімської, Мохнацької, Новоукраїнської сільських рад шляхом приєднання до Чорнобаївської селищної ради» № 1-11/VIII від 24 листопада 2020 року, відповідно до якої розпочато процедуру реорганізації Великоканівецької сільської ради шляхом приєднання до Чорнобаївської селищної ради;
- копією рішення Чорнобаївської селищної ради «Про початок повноважень Чорнобаївської селищної ради» № 1-2/ VIII від 24 листопада 2020 року, відповідно до якого взято до відома інформацію голови Чорнобаївської селищної територіальної виборчої комісії та визнано повноваження новообраних депутатів, середи яких відсутня ОСОБА_1 ;
- поясненнями ОСОБА_1 наданими у судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції»
№ 1700-VII від 14 жовтня 2014 року, за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першійстатті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) та декларацію особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), що є порушенням вимог абзацу 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, згідно з вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом`якшують відповідальність є щире розкаяння винної.
Обставин, що обтяжують відповідальність - судом не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП- якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, ОСОБА_1 визнається винуватою, а її дії необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв`язку з чим, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, передбаченому положеннями ч. 1ст. 172-6 КУпАП, а саме у вигляді накладення штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
У зв`язку з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення та на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»), що становить 496,20 (чотириста дев`яносто шість гривень 20 копійок) гривень.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 280, 283, 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в:
Об`єднати в одне провадження справи № 709/139/22 та № 709/140/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Об`єднаній справі присвоїти номер № 709/139/22.
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят гривень 00 копійок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 (чотириста дев`яносто шість гривень 20 копійок) гривень.
Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя О.Г. Романова