Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 697/369/22
Провадження № 3/697/230/2022
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2022 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Скирди Б.К.,
за участю секретаря с/з Васянович Ю.В.,
прокурора Лук`ященка Ю.І.,
особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Сушки, Канівського району, Черкаської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП -
ВСТАНОВИВ:
До Канівського міськрайонного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 23.02.2022 надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі протоколів від 16.02.2022 № 78/2022 та № 79/2022 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.
В порядку автоматизованого розподілу справ вказані матеріали надійшли в провадження судді Сивухіна Г.С. (Справа № 697/369/22, провадження № 3/697/230/2022 та № 697/370/22, провадження № 3/697/231/2022).
Відповідно до п. 2.3 підпункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, відповідно до рішення зборів суддів Канівського міськрайонного суду № 1 від 11.03.2022, у зв`язку з недопущенням порушення строку розгляду справ, 14.03.2022 було проведено повторний автоматичний розподіл справи.
Згідно протоколів повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 14.03.2022 справи передано для подальшого розгляду судді Скирді Б.К.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне об`єднати зазначені адміністративні матеріали в одне провадження та за результатами їх розгляду прийняти одне рішення, оскільки правопорушення вчинені однією особою та справи одночасно розглядаються одним і тим же суддею Канівського міськрайонного суду Черкаської області.
ОСОБА_1 , припиняючи повноваження депутата Прохорівської сільської ради Канівського (на даний час Черкаського) району Черкаської області та відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), оскільки граничний термін подачі було 17.12.2020, а декларація фактично подана лише 17.01.2022, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що оперуповноваженим Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лейтенантом поліції В. Хоменко складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 16.02.2022 № 78/2022.
Також, ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Прохорівської сільської ради Канівського (на даний час Черкаського) району Черкаської області та відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію відповідного типу з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення), оскільки граничний термін подачі було 31.03.2021, а декларація фактично подана лише 17.01.2022, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що оперуповноваженим Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лейтенантом поліції В. Хоменко складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 16.02.2022 № 79/2022.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що несвоєчасно подав вказані декларації, оскільки не був обізнаним щодо необхідності їх подання, щиро кається, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався за неподання декларації, просив суворо не карати.
Прокурор Лук`ященко Ю.І. в судовому засіданні обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Вважає за необхідне притягнути його до адміністративної відповідальності з накладенням стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Суд, заслухавши думку прокурора, особи щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до рішення № 2 сесії VIII скликання Ліплявської сільської ради Канівського району Черкаської області від 11.12.2020 № 2-1/VIII «Про початок реорганізації Прохорівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом приєднання до Ліплявської сільської ради та її виконавчого комітету», на підставі рішення Ліплявської сільської ради від 19.11.2020 № 1-1/VIII «Про початок повноважень депутатів Ліплявської сільської ради», сільська рада вирішила почати процедуру реорганізації Прохорівської сільської ради шляхом приєднання до Ліплявської сільської ради. Визначено, що Ліплявська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Прохорівської сільської ради, а виконавчий комітет Ліплявської сільської ради є правонаступником всього майна, прав та обов`язків виконавчого комітету Прохорівської сільської ради.
Згідно рішення 1 сесії VІІІ скликання від 19.11.2020 № 1-1/VІІІ «Про початок повноважень депутатів Ліплявської сільської ради». Сільська рада вирішила прийняти до відома факт початку повноважень депутатів Ліплявської сільської ради Черкаського району Черкаської області VІІІ скликання по 7 округах, серед яких відсутній ОСОБА_1 , який автоматично припиняє повноваження депутатів VІІ скликання.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата місцевої ради починається з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчується в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім цього, згідно абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутатів місцевих рад віднесено до суб`єктів на яких поширюється дія вказаного Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування, відповідальний за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією і зобов`язаний подавати відповідні декларації.
Слід врахувати, що положення наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/2021, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та Порядку заповнення декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого змінений тип декларації, а саме: «декларація перед звільненням» змінена на «декларацію при звільненні», а також змінений термін подання декларації при звільненні «протягом двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності» змінений на термін «не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності».
Згідно з п. 2 ч. 2 Розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація при звільнені декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» подається не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданим суб`єктом, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, який є останній день здійснення діяльності.
ОСОБА_1 , припинив повноваження депутата Прохорівської сільської ради Канівського (на даний час Черкаського) району Черкаської області 19.11.2020.
За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 лише 17.01.2022, тобто в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подав декларацію суб`єкта, який припиняє діяльність особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та декларацію суб`єкта, який припинив діяльність особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 251 КУпАП проведено заходи з метою встановлення фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, ОСОБА_1 , припиняючи та припинивши повноваження депутата Прохорівської сільської ради Канівського району (на даний час Черкаського) Черкаської області, не виконав вимоги розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо, - із долученням підтверджуючих документів для їх належної оцінки та аналізу.
Судом встановлено, що вищевказаних поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 не було.
На підставі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
ОСОБА_1 зобов`язаний був подати до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію перед звільненням до 17.12.2020, а декларацію після звільнення до 31.03.2021, однак вказані декларації фактично подані 17.01.2022.
Розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена повністю.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи, ступеня її вини, майнового стану, щирого каяття, як обставини, що пом`якшує відповідальність за правопорушення, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення її постанови про накладення штрафу.
Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна у встановленому порядку. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст. 40-1 КУпАП на ОСОБА_1 необхідно покласти сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283-285 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Справи № 697/369/22 та № 697/370/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об`єднати та розглядати в одному провадженні, присвоївши спільній справі № 697/369/22.
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За вчинені правопорушення піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Сушки, Канівського району, Черкаської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , адміністративному стягненню у виді накладення штрафу в розмірі п`ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Розрахункові рахунки для сплати штрафу (по справах про адмінправопорушення): ЄДРПОУ: 38048557, одержувач: Канівське УК/Канів/21081100, розрахунковий рахунок: UA408999980313040106000023717, МФО: 899998, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.
На підставі частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати громадянином штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Сушки, Канівського району, Черкаської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір на користь держави за винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, в сумі 496,20 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп., який необхідно сплатити на наступні реквізити: стягувач: ДСА України отримувач коштів: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Б. К. Скирда