Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 209/1051/21
Провадження № 2/209/100/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2022 року м. Кам`янське
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Замкової Я.В.,
за участі секретаря - Погрібної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Кам`янської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою, у якій просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки № 14132 від 01.12.2015 року, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 0,5132 га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0163, для розміщення виробничої бази по металопрокату, укладеного між Кам`янською міською радою (код ЄДРПОУ 24604168) та громадянином України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виклавши їх у наступній редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 06.04.2021 року становить 2274605 грн. 04 коп.
4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 90 984 грн. 20 коп./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 № 1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020".
На обґрунтування позовної заяви зазначено, що 05.01.2015 року між міською радою та відповідачем на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.08.2014р. №1092-54/VI, був укладений договір оренди земельної ділянки №13005, загальною площею 0,5132га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0163, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення виробничої бази по металопрокату. Державна реєстрація права оренди земельної ділянки №8829434 від 17.02.2015 року. Відповідно до п. 1.1., 2.1. Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для розміщення виробничої бази по металопрокату, загальною площею 0,5132га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0163, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .18.12.2020 року Кам`янською міською радою прийнято рішення № 41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 року, за яким впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам`янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн. та введено в дію з 01.01.2021 року. Відповідно до п.9.6.14 договору Орендар зобов`язаний у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати протягом місяця з моменту прийняття такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта звернутись до орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для підписання зі своєї сторони додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та подати нову декларацію до податкових органів у порядку, визначеному чинним законодавством. Згідно п. 4.1. договору в редакції додаткової угоди від 05.01.2015р. № 13005 «орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 35409,26 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013р. № 842-3 8/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», ст. 288 Податкового кодексу України. Враховуючи, що сторони не досягли домовленості, звернулись до суду із вказаним позовом щодо зміни умов договору у судовому порядку.
Ухвалою від 26.04.2021 року було прийнято до розгляду позовну заяву за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 06.10.2021 року провадження у цивільній справі було зупинено.
Ухвалою від 12.11.2021 року провадження у цивільній справі було відновлено.
Ухвалою від 09.12.2021 року було здійснено перехід з розгляду в порядку спрощеного провадження цивільної справи в розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим судовим засіданням.
Ухвалою від 23.02.2022 року підготовче судове засідання у справі було закрито та справу було призначено до судового розгляду по суті.
11.06.2021 року представник відповідача - адвокат Федорова О.М. подала відзив на позовну заяву, у якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог. На обґрунтування відзиву зазначено, що не погоджується з доводами позивача, що на відповідача був покладений обов`язок ініціювати внесення змін до договору оренди земельної ділянки, оскільки за загальним правилом діє свобода договору та зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати здійснюється за взаємною згодою сторін, тому саме позивач повинен був направити відповідачу пропозицію щодо внесення змін до договору, але не зробив цього. Також зазначила, що рішенням Кам`янської міської ради від 09.07.2020 року № 1975-44/VІІ затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 рік, але у судовому порядку це рішення оскаржується, тому буде заявляти клопотання про зупинення провадження у справі.
25.06.2021 року представник позивача - Жежель С.С. подав відповідь на відзив на позовну заяву, у якій просив задовольнити позовні вимоги та зазначив, що сторонами в договорі оренди передбачена зміна розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Щодо того, що позивачем не було надіслано пропозиції щодо внесення змін до договору оренди вказує, що це є їх правом, а не обов`язком.
23.06.2021 року представник відповідача подала до суду заперечення на відповідь на відзив, у яких просила відмовити у задоволенні позову. На обґрунтування заперечень вказала, що рішенням Кам`янської міської ради від 09.07.2020 року № 1975-44/VІІ затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 рік. Вказане рішення оскаржується у суді апеляційної інстанції, тому у випадку його скасування у задоволенні позову не буде підстав.
Представник позивача - Жежель С.С. у судове засідання не з`явився, надав суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача - адвокат Федорова О.М. у судове засідання не з`явилась, надала суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, просила відмовити у задоволенні позову.
В порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, з`ясувавши позиції сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що між сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки № 13005 від 05.01.2015 року (а.с. 7-11), відповідно до якого відповідач приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1210400000:01:022:0163 на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.08.2014 №1092-54/VІ, загальною площею 0,5132 га для розміщення виробничої бази по металопрокату. Пунктом 2.2 договору оренди земельної ділянки № 13005 від 05.01.2015 року встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 15.10.2014 року становить 1180308,68 грн., що підтверджується також витягом № 1/04-3266 від 15.10.2014 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, витягом з рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.08.2014 №1092-54/VІ (а.с. 12-16).
Рішенням Кам`янської міської ради № 816-19/VІІ від 29.09.2017 року «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» було затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста (а.с. 17-18).
Рішенням Кам`янської міської ради № 1105-25/VІІ від 22.06.2018 року «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» було затверджено ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста (а.с. 19-25).
Рішенням Кам`янської міської ради № 41-03/VІІІ від 18.12.2020 року «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» (а.с. 27-28) було впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам`янське із застосуванням базової вартості 1 м2 в розмірі 461,69 грн. та вводяться у дію з 01.01.2021 року.
Рішенням Кам`янської міської ради від 09.07.2020 року № 1975-44/VІІ було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 рік та зазначено, що нормативна грошова оцінка застосовується з 01.01.2021 року (а.с. 29).
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.04.2021 року (а.с. 30), нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Кам`янське, проїзд Західний, 1Б складає 2274605,04 грн.
За загальними правилами доказування, визначеними статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Діяльність органів місцевого самоврядування регулюється Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це:
прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання;
прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Таким чином, вказаним вище Законом визначено, що регуляторним актом може визнаватись як нормативно-правовий акт, так й інший офіційний письмовий документ, який відповідає сукупності певних ознак, зокрема таких як: 1) прийняття уповноваженим на це регуляторним органом; 2) встановлення, зміна чи скасування норм права; застосування неодноразово та щодо невизначеного кола осіб.
Особливу увагу при визначенні акта регуляторним слід звертати на відносини, що є предметом регулювання цього акта.
Так, сфера дії Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» включає в себе: господарські відносини та адміністративні відносини - відносини між регуляторними органами та суб`єктами господарювання та/або між іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання.
Державна регуляторна політика охоплює всі сфери та галузі, у яких можливе здійснення господарської та підприємницької діяльності, не забороненої законами України, та засоби державного регулювання такої діяльності, у яких держава будь-яким чином встановлює правила поведінки для суб`єктів господарювання.
Основними засобами регулюючого впливу держави є, зокрема: правила та процедури щодо входження на ринок і виходу з нього суб`єктів господарювання, їх створення та ліквідації; ліцензування певних видів господарської діяльності; дозвільна система на провадження певного виду господарської діяльності; правила та процедури, що регламентують певні види господарської діяльності, які не підпадають під дозвільну систему на провадження певного виду господарської діяльності; правила щодо обсягу та процедур подачі обов`язкової звітності; тарифне і нетарифне регулювання; організація державного контролю за господарською діяльністю; отримання погоджень від органів державної влади або третіх осіб.
Таким чином, регулюючий вплив держави на діяльність суб`єктів господарювання поширюється на всі правовідносини між суб`єктами господарювання, які мають місце в законодавчо регульованій сфері, а також охоплює собою адміністративні відносини між ними та органами влади під час реалізації прав та обов`язків, передбачених актами законодавства.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 13 грудня 2019 року у справі № 461/1824/15-а та від 31 травня 2021 року у справі № 826/16053/16.
Крім того, відповідно до статті 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти.
Постановою Верховного суду від 01.02.2022 року за № 160/1936/21 встановлено, що рішенням Кам`янської міської ради від 9 липня 2020 року №1975-44/VII, яке було офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації - газеті "Любимый-город" від 9 липня 2020 року, Спеціальный випуск, та розміщено на офіційному веб-сайті міської ради (http://kam.gov.ua), затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 1 січня 2020 року (пункт 1 Рішення); установлено, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам`янське станом на 1 січня 2020 року застосовується з 1 січня 2021 року; технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське затверджена без встановлення базової вартості 1 кв.м. землі в грошовому еквіваленті та з визначенням про застосування нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське з 1 січня 2021 року.
Таким чином, затверджена рішенням ради від 9 липня 2020 року № 1975-44/VII, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське без встановлення цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі, містить лише розрахунки (формули та коефіцієнти), які в подальшому будуть застосовуватись при розрахунках земельних платежів і тільки після впровадження нормативної грошової оцінки земель в грошовому виражені базової вартості 1 кв.м. землі. З огляду на що, це рішення не має такої обов`язкової ознаки для віднесення його до регуляторного акта, як неодноразове застосовування, фактично вичерпує свою дію з моменту впровадження нормативної грошової оцінки землі з встановленням базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, тобто рішенням ради від 9 липня 2020 року № 1975-44/VII є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання.
Такий висновок узгоджується з правовим висновком, викладеним Верховним Судом у постанові від 7 жовтня 2021 року у справі № 160/17179/20, згідно якого рішення Кам`янської міської ради від 9 липня 2020 року №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 1 січня 2020 року", за даних конкретних обставин справи, не мало впливу, в тому числі регуляторного, на правовідносини, у яких виник спір, не змінювало їх і не припиняло дію попередніх актів з цього питання, а відтак не могло порушувати прав Підприємства й не вимагало застосування спеціальних регуляторних процедур, передбачених Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Вказані висновки були застосовані судом апеляційної інстанції під час апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції.
Згідно з п.п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Частиною 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
У ч. 1 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі", однією із істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності.
Крім того, згідно з абзацом 1 пункту 289.1 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ч.2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»).
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення комісією міської ради розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності.
Вказаний висновок узгоджується з усталеною практикою Верховного Суду, яким неодноразово зазначалося, що при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (постанови Верховного Суду від 28.09.2020 року у справі № 922/4073/19, від 24.09.2020 року у справі №922/3616/19, від 12.06.2019 року у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 року у справі № 922/1276/18, від 01.10.2019 року у справі № 922/2082/18, від 06.11.2019 року у справі № 922/3607/18).
Відповідно до частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
За змістом ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 652 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися укладенні договору.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З урахуванням положень ст. 632 ЦК України, ст.ст. 288, 289 Податкового кодексу України і ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», нормативно грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового кодексу України.
Щодо посилань представника відповідача щодо того, що позивач не скористався своїм правом та не надіслав письмово пропозиції відповідачу щодо зміни умов договору, суд наголошує, що за приписами п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов`язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору.
Аналогічна правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, що викладені у постанові від 20.11.2012 року у справі № 28/5005/640/2012 з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року.
Ґрунтуючись на засадах верховенства права, повно та всебічно з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони як на підставу своїх вимог і заперечень та які були досліджені у судовому засіданні, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та внесення зміни у Договір оренди земельної ділянки № 13005 від 05.04.2015р. укладеного між Кам`янською міською радою та ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 79, 79-1, 93, 96, 150, 206 Земельного Кодексу України, ст.ст. 3, 13, 76, 141, 258, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Кам`янської міської ради Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ: 24604168, місцезнаходження: майдан Петра Калнишевського, 2, місто Кам`янське, 51931 до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , про внесення змін до договору оренди земельної ділянки - задовольнити повністю.
Внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки № 14132 від 01.12.2015 року, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 0,5132 га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0163, для розміщення виробничої бази по металопрокату, укладеного між Кам`янською міською радою (код ЄДРПОУ 24604168) та громадянином України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виклавши їх у наступній редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 06.04.2021 року становить 2274605 грн. 04 коп.
4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 90 984 грн. 20 коп./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 № 1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020".
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Кам`янської міської ради Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ: 24604168 сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2270 гривень 00 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 12 березня 2022 року.
Суддя Я.В. Замкова