Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 454/3343/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2022 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Адамович М. Я.
за участю секретаря: Калиш В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м.Сокаль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Львівській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд з даним позовом та просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення щодо нього.
Свої вимоги мотивує наступним.
Постановою від 20.08.2021р. на нього накладено стягнення за вчинення ним завідомо неправдивого виклику працівників поліції.
Протиправних дій він не вчиняв, оскільки ОСОБА_2 , перебуваючи в нетверезому стані, нанесла тілесні ушкодження їх спільному малолітньому сину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема нанесла останньому декілька ударів в голову. Внаслідок чого в дитини текла кров.
Він викликав поліцію та просив викликати швидку медичну допомогу.
Спочатку прибули працівники медичної допомоги прибули першими та надали синові першу медичну допомогу.
Надалі прибулим працівники поліції, відібрали пояснення в нього та ОСОБА_2 , після чого ознайомили його з оскаржуваною постановою.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, відзиву на позовну заяву не подав.
На підставі ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
Виходячи із змісту частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Дані положення кореспондуються в статті 8 Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року№ 580-VIII.
Згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення від 20.08.2021р., на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850грн. за те, що він у вказаний день вчинив завідомо неправдивий викликспецслуб, а саме зателефонував на спецлінію «102».
В даній постанові відсутнє зазначення часу здійснення виклику та у викладі суті правопорушення пропущено місце, для зазначення таких даних, а саме: «20.08.2021р. о _год. гр. ОСОБА_1 ….».
На спростування своєї вини позивач навів обставини, які спростовують вчинення ним правопорушення зазначеного у вищевказаній постанові, зокрема, про те, що його бувша дружина застосувала фізичну силу щодо їх спільного малолітнього сина, що стало підставою виклику поліції та швидкої медичної допомоги.
Разом з тим, представник відповідача, як зазначено вище, не прибув в судове засідання та не надав оригіналів або належним чином завірених копій матеріалів справи про адміністративне правопорушення, доказів на підтвердження вини позивача та заперечень.
Згідно із статтею 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В даних правовідносинах, як зі сторони обвинувачення, так і зі сторони захисту, в підтвердження та спростування винуватості позивача надано копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд знаходить, що за обставинами справи копія постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не може бути визнана належним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою вона не є самостійним беззаперечним доказом, являє собою рішення про притягнення до адміністративної відповідальності і обставини викладені в ній повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Так, статтею 183 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за завідомо неправдивий виклик пожежно-рятувального підрозділу (частини), поліції, бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або інших аварійно-рятувальних формувань.
Однак, позивачем зазначено, що підставою виклику поліції та швидкої медичної допомоги були протиправні дії його бувшої дружини щодо неповнолітньої дитини.
Крім цього, в постанові про адміністративне правопорушення не зазначено в який час було здійснено виклик, а також не зазначено що саме повідомив ОСОБА_1 та обставин, які встановлено при прибутті на місце виклику, які спростовують вказані позивачем підстави виклику і свідчать про неправдивість виклику спеціальних служб.
Враховуючи зазначене, суд визнає, що побоювання позивача за здоров`я власної неповнолітньої дитини не може розцінюватися як завідомо неправдивий виклик спеціальних служб.
Зазначене виключає склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183 КУпАП.
Крім того, в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Вказані обставини не дають змоги суду однозначно оцінити дії позивача як такі, що містять склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.127 КУпАП.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Таким чином, відповідачем порушено права та охоронювані законом інтереси позивача, що є підставою скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 5, 19, 241-245, 286 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову серії ГАБ №392902 від 20.08.2021р. по справі про адміністративне правопорушення про накладення на ОСОБА_1 за ст.183 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.
Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.246 КАС України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.250 КАС України.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції України у Львівській області, ЄДРПОУ:40108833, місцезнаходження: пл.Генерала Григоренка,3, м.Львів.
Головуючий: М. Я. Адамович