Рішення № 103671663, 15.03.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2022
Номер справи
160/9388/21
Номер документу
103671663
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2022 року Справа № 160/9388/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В, розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛ ТЕРРА" про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛ ТЕРРА" (далі - ТОВ "АЛ ТЕРРА", відповідач), в якій позивач просить підтвердити обгрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛ ТЕРРА".

В обґрунтування позову зазначено, що 28.05.2021 року ГУ ДПС в Дніпропетровській області було прийнято наказ №2301-п "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АЛ ТЕРРА" (код ЄДРПОУ 37730536) та направлення на перевірку від 28.05.2021 року №2532, проте в порушення п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України директором ТОВ "АЛ ТЕРРА" у допуску до перевірки було відмовлено, про що головним бухгалтером зазначено в копії наказу від 28.05.2021 року №2301-п та про що складено акт від 31.05.2021 року №49/04-36-07-21/37730536 «Про недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АЛ ТЕРРА», один екземпляр якого вручено головному бухгалтеру ТОВ «АЛ ТЕРРА» особисто під підпис. 31.05.2021 року в.о. начальника ГУ ДПС в Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків. Керуючись приписами статті 94 Податкового кодексу України позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 15.06.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

12.07.2021 року представником відповідача надано відзив на позов, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову внаслідок протиправності наказу про проведення перевірки.

Ухвалою суду від 13.08.2021 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/9057/21 про визнання протиправним і скасування наказу.

Ухвалою суду від 14.03.2022 року поновлено провадження у справі.

Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 28.05.2021 року №2301-п призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АЛ ТЕРРА" (код ЄДРПОУ 37730536) з питань дотримання вимог податкового законодавства України з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «ГРУПА БАРС» з 31.05.2021 року.

28.05.2021 здійснено вихід за податковою адресою підприємства: 51033, вул. Кооперативна, буд. 3, с. Молодіжне, Царичанський район, Дніпропетровська область.

У відповідності до п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України головному бухгалтеру ТОВ «АЛ ТЕРРА» Крикун Валентині Миколаївні вручено копію наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на проведення перевірки від 28.05.2021 №2301-п, пред`явлені направлення на право проведення перевірки від 28.05.2021 №2532, №2533 та посвідчення посадових осіб контролюючого органу.

Проте, посадовою особою ТОВ "АЛ ТЕРРА" у допуску до перевірки було відмовлено та не допущено посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, про що складено акт від 31.05.2021 року №49/04-36-07-21/37730536 «Про недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АЛ ТЕРРА».

31.05.2021 року до в.о. заступника начальника ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшло звернення заступника начальника управління-начальника відділу управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Дніпропетровській області про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

31.05.2021 року в.о. начальника ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

10.06.2021 року ДПС у Дніпропетровській області видано наказ №2484-п „Про внесення змін до наказу ГУ ДПС від 28.05.2021 №2301-п", в якому змінено дату початку перевірки - з 22.06.2021 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Обов`язки та компетенція контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначені Податковим кодексом України.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (об`єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Будь-яка відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

У відповідності до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби (п.п.94.2.3 п.94.2 ст. 94 Податкового кодексу України).

На підставі п.94.6 ст.94 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

Відповідно до п.94.10 ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

До матеріалів справи долучено копію наказу ДПС України від 13.05.2021 року №889-о, яким покладено виконання обов`язків начальника ГУ ДПС у Дніпропетровській області на ОСОБА_1 , яка і прийняла рішення про застосування адміністративного арешту майна відповідача.

Досліджені судом докази засвідчили, що позивачем прийнято наказ від 28.05.2021 року №2301-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АЛ ТЕРРА" (код ЄДРПОУ 37730536) в межах наданих повноважень; фахівці ГУ ДПС у Дніпропетровській області пред`явили представнику відповідача визначені Податковим кодексом України документи; представником відповідача не допущено фахівців позивача до проведення перевірки, внаслідок чого з дотриманням встановленої процедури уповноваженою особою ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування арешту майна платника податків.

Також, судом встановлено, що ТОВ "АЛ ТЕРРА" зверталось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування наказів ГУ ДПС у Дніпропетровській області №2301-п від 28.05.2021 року та №2484-п від 10.06.2021 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 року у справі №160/9057/21, яке набрало законної сили 15.10.2021 року, у задоволенні адміністративного ТОВ "АЛ ТЕРРА" - відмовлено повністю.

Таким чином, рішенням суду, яке набрало законної сили, визначено, що накази ГУ ДПС у Дніпропетровській області №2301-п від 28.05.2021 року та №2484-п від 10.06.2021 року винесені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, що рішення позивача від 31.05.2021 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків - ТОВ "АЛ ТЕРРА" винесено у відповідності до норм Податкового кодексу України, а відповідачем не надано доказів протилежного, суд вважає за необхідне підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв`язку з чим судові витрати суб`єкта владних повноважень по сплаті судового збору не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: 49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛ ТЕРРА" (адреса: 51033, Дніпропетровська область,Царичанський район, с. Молодіжне, вул. Кооперативна, 3; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37730536) про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків - задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛ ТЕРРА".

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар