Постанова № 10366747, 21.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2010
Номер справи
2а-21404/09/0570
Номер документу
10366747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2010 р. справа № 2а-21404/09/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Стойки В.В.

при секретаріКуркині В.В.,

за участю представника позивача Нікітіної Ю.В.,

представника відповідачаФіліпової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» про стягнення економічних санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 12121125,18 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Державної інспекції з енергозбереження звернулася до суду із позовом до комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» про стягнення економічних санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 12121125,18 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що згідно Акту комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-6/09-17-051 КП від 11 вересня 2009 року територіальним управлінням позивача були встановлені нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству, а саме: перевищення у 2008 році фактичних питомих витрат електроенергії на відпуск теплової енергії над затвердженою нормою у обсязі 10151,016 тис. кВт год/рік. Сумарні перевитрати нераціонального використання теплової енергії складають розмір економічних санкцій (10151,016 х 597,04) х 2 = 12121125,18 грн.

15.09.2009 розглянувши зазначений Акт перевірки територіальним управлінням позивача була прийнята постанова № 15-6/09-22-051 КП 43 ЕС про застосування економічних санкцій. Згідно із даною постановою до відповідача були застосовані економічні санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 12121125,18 грн. Сума економічних санкцій підприємством сплачена не була.

Просили стягнути економічні санкції за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у зазначеному вище розмірі (а.с. 3-6).

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечувала, оскільки постанова № 15-6/09-22-051 КП 43 ЕС про застосування економічних санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів на суму 12121125,18 грн. на підставі якої заявлена сума до стягнення, визнана протиправною та скасована згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 02.02.2010, яка набрала законної сили.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. N 1039 (надалі Положення) Державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.

Згідно даного положення Інспекція в т.ч., у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Пунктом 9 Положення визначено, що Інспекція для реалізації покладених на неї завдань утворює за погодженням з Головою НАЕР територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Інспекції.

Положення про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, затверджено Наказом Державної інспекції з енергозбереження від 20.03.2009 року № 35.

Як встановлено у судовому засіданні та підтверджується поясненнями представників сторін, відповідач комунальне комерційне підприємство Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» (ЄДРПОУ 33257089) є юридичною особою; до сфери діяльності підприємства належить виробництво та постачання тепла та гарячої води.

Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян визначаються згідно із преамбулою Законом України «Про енергозбереження» від 1 липня 1994 року N 74/94 ВР (надалі Закон).

Згідно із ст. 26 Закон державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Державному контролю також підлягає правильність та ефективність використання цільових коштів, виділених з фонду енергозбереження для вжиття заходів щодо раціонального використання та економного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Згідно із ст. 17 Закону економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за: марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів; несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам; невиконання чи несвоєчасне виконання приписів органів державного управління енергозбереженням щодо усунення фактів марнотратного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

За перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

11 вересня 2009 року територіальним управлінням Інспекції було проведено перевірку відповідача щодо стану використання паливно-енергетичних ресурсів теплопостачальниками підприємства за наслідками якої складено Акт комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-6/09-17-051 (а.с. 17-22).

15.09.2009 розглянувши зазначений Акт перевірки територіальним управлінням позивача була прийнята постанова № 15-6/09-22-051 КП 43 ЕС про застосування економічних санкцій (а.с. 25-29). Згідно із даною постановою за перевищення підприємством у 2008 році фактичних питомих витрат електроенергії на відпуск теплової енергії над затвердженою нормою у обсязі 10151,016 тис. кВт год/рік до відповідача були застосовані економічні санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 12121125,18 грн. Сумарні перевитрати нераціонального використання теплової енергії складають розмір економічних санкцій (10151,016 (кількість) х 597,04 (ціна в грн.) х 2 = 12121125,18 грн.

Сума економічних санкцій визначена підприємству вказаною постановою сплачена не була.

Разом з тим, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2010 року в адміністративній справі № 2а-19814/09/0570 було задоволено адміністративний позов комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» до Державної інспекції з енергозбереження про визнання недійсною та скасування постанови про застосування економічних санкцій.

Постанову територіального управління по Донецькій області Державної інспекції з енергозбереження № 15-6/09-22-051 КП 43 ЕС від 15.09.2009 про застосування до комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» економічних санкцій в розмірі 12121125,18 грн. визнано протиправною та скасовано (а.с. 48-50).

Вищевказана постанова Донецького окружного адміністративного суду ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року (а.с. 51-52) залишена без змін, тобто набрала законної сили 11 травня 2010 року.

Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, оскільки постанова територіального управління по Донецькій області Державної інспекції з енергозбереження № 15-6/09-22-051 КП 43 ЕС від 15.09.2009, яка була підставою для стягнення економічних санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 12121125,18 грн. визнана протиправною та скасована, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог Державній інспекції з енергозбереження.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з енергозбереження до комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» про стягнення економічних санкцій за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 12121125,18 грн. відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 21 червня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Стойка В. В.