Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2010 р. справа № 2а-10559/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год 28 хв
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Тарасенка І.М.
при секретаріКушек Н.А.
за участю представників позивача - Абрамової З.Ю., Хукаленко А.А.,
представника відповідача Наместникової С.О., Ткаченко М.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області до Контрольно ревізійного управління в Донецькій області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання акту індивідуальної дії недійсним, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області (далі Управління МНС, позивач ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Контрольно ревізійного управління в Донецькій області (далі КРУ в Донецькій області, відповідач), третя особа: Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання акту індивідуальної дії недійсним.
02.06.2010 року, керуючись ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України від представника позивача надійшло клопотання про зміну позовних вимог та остаточно просив визнати пункт 2 Вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 26.03.2010 року № 05-04.1-10/14/2820 недійсним.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на той факт, що відповідачем по справі була проведена планова ревізія використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту Управління МНС за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року. За результатами зазначеної перевірки був складений акт ревізії від 18.03.2010 року за № 04.1-016-005, яким встановлено порушення з боку позивача п.5 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постанови КМУ від 08.11.2007 р. № 1314, а саме: проведено списання основних засобів в кількості 26 одиниць на загальну суму 13,49 тис. грн.. при відсутності дозволу установи вищого рівня МНС України. На підставі вищезазначеного акту винесено вимогу щодо усунення виявлених порушень від 26.03.2010 за № 05-04.1-10/14/2820, пунктом 2 якої вимагається від Управління МНС здійснити відповідні заходи, а саме: господарську операцію по списанню основних засобів привести у відповідність чинному законодавству. Позивач зазначає, що постанова КМУ від 08.11.2007 р. № 1314 не розповсюджується на державні установи, які є органами виконавчої влади і фінансуються лише з державного бюджету України, оскільки ч. 3 п. 1 Порядку 1314 передбачено, що субєктами господарювання є казенні підприємства, державні комерційні підприємства (їх обєднання), установи та організації, а також підприємства, установи та організації, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук.
Крім того, майно Управління МНС, як територіального органу виконавчої влади, не підпадає під дію Закону України «Про управління обєктами державної власності», тому не вважається обєктом управління державної власності у розумінні даного Закону.
Також, позивач зазначає, що відповідно до даних бухгалтерського обліку Головного управління МНС України в Донецькій області за 2007 2009 роки основні засоби, які були списані без дозволу вищестоящої установи, мали первинну вартість за одиницю не більше 1615,00 грн., у звязку з цим позивач вважає, що списання основних засобів Управління МНС первинною вартістю до 2000 грн. за одиницю на загальну суму 13486,00 грн. здійснено обґрунтовано та на законних підставах, тому просить визнати частково недійсним правовий акт індивідуальної дії, а саме п. 2 Вимоги відповідача від 26.03.2010 року за № 05-04.1-10/14/2820.
Відповідач проти позову заперечував, надавши заперечення до адміністративного позову та заперечення до позовних вимог, заявлених в клопотанні про зміну позовних вимог.
В обґрунтування своєї позиції, відповідач посилається на п. 5 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постановою КМУ від 08.11.2007 р. № 1314 та на розяснення Фонду державного майна України від 06.03.2008 року № 10-24-3206, де вказується, що дія зазначеного Порядку поширюється на майно бюджетних установ та організацій. При цьому Фондом держмайна України акцентовано, що згідно з п. 1 Порядку, цей Порядок визначає механізм списання матеріальних активів, що відповідно до законодавства України визначаються основними фондами (засобами), незалежно від їх вартості, тому висновки ревізорів в акті ревізії є цілком обґрунтованими та правомірними.
Третя особа в судове засідання не зявилася, була повідомлена належним чином, надіслала клопотання про розгляд справи без участі їх представника.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що зявилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, встановив наступне:
Позивач, Головного управління МНС України в Донецькій області, ідентифікаційний код 08588636, є юридичною особою, зареєстрованою 05.12.2003 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи № 308577 (а.с.18).
Згідно довідки № 101-309 Управління статистики у місті Донецьку позивач має статус юридичної особи, державна форма власності (а.с.19).
З 15.02.2010 по 10.03.2010 Контрольно - ревізійним управлінням в Донецькій області була проведена планова ревізія використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Головному управління МНС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області за період з 01.10.2007 по 31.12.2009 року.
За результатами ревізії використання бюджетних коштів, відповідачем був складений акт від 18.03.2010 № 04.1-016-005, згідно якого встановлено порушення п. 5 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 року №1314, а саме: проведено списання основних засобів в кількості 26 одиниць на загальну суму 13,49 тис. грн. при відсутності дозволу установи вищого рівня МНС України.
26.03.2010 року відповідачем винесено Вимогу № 05-04.1-10/14/2820 щодо усунення виявлених ревізією порушень до 19.04.2010 року, згідно п. 2 якої необхідно господарську операцію по списанню основних засобів привести у відповідність чинному законодавству.
Листом від 08.04.2010 року № 12/3/2315 Головне управління МНС України в Донецькій області надало відповідь щодо поставлених питань, вказаних у вимозі відповідача від 26.03.2010 р. № 05-04.1-10/14/2820, де зазначило, що не згодне з висновками зазначеними у пункті 2 Вимоги відповідача.
Так, ч. 3 п.1 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 р. № 1314 (далі Постанова КМУ № 1314) встановлено, що субєктами господарювання є казенні підприємства, державні комерційні підприємства (їх обєднання), установи та організації, а також підприємства, установи та організації, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук.
Проте, при прийнятті вимоги, відповідачем не враховано, що зазначена Постанова КМУ №1314 не поширюється на державні установи, які є органами виконавчої влади і фінансуються лише з державного бюджету України.
Крім того, зазначена Постанова КМУ №1314 прийнята відповідно до ст. 5 Закону України «Про управління обєктами державної власності», а згідно з п. 1 ст. 3 зазначеного Закону обєктами управління державної власності є: майно, яке передане казенним підприємствам в оперативне управління; майно, яке передане державним комерційним підприємствам (далі - державні підприємства), установам та організаціям; майно, яке передане державним господарським об'єднанням; корпоративні права, що належать державі у статутних фондах господарських організацій (далі - корпоративні права держави); державне майно, що забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, управління яким здійснюється в порядку, визначеному окремими законами; державне майно, передане в оренду, лізинг, концесію; державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних фондів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій; державне майно, передане в безстрокове безоплатне користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук; безхазяйне та конфісковане майно, що переходить у державну власність за рішенням суду.
Отже, майно Головного управління МНС України в Донецькій області, як територіального органу виконавчої влади, не підпадає під дію Закону України «Про управління об'єктами державної власності», тому не вважається обєктом управління державної власності у розумінні даного Закону.
Списання матеріальних цінностей з балансу Головного управління МНС України в Донецькій області проводиться відповідно Типової інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ» (далі Інструкція 142/181), якою передбачається встановлення єдиних вимог до порядку списання матеріальних цінностей з балансу установ та організацій, основна діяльність яких здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів.
Відповідно до п.п. 10, 11 Інструкції 142/181 дозвіл на списання з балансу матеріальних цінностей надається керівником установи, установою вищого рівня або головним розпорядником бюджетних коштів в залежності від вартості матеріальних цінностей та причин списання. Дозвіл на списання матеріальних цінностей як таких, що непридатні для подальшого використання, морально застарілі, фізично зношені, пошкоджені внаслідок аварії чи стихійного лиха (за винятком виявлених в результаті інвентаризації як недостача) надається в такому порядку: з балансів установ, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету: вартістю за одиницю (комплект) в розмірі до 5000 гривень - з дозволу керівника установи; вартістю за одиницю (комплект) в розмірі від 5000 гривень до 10000 гривень - з дозволу установи вищого рівня. Для органів і підрозділів МНС України частиною 1 п. 1.2 Порядку 357 передбачено, що дозвіл на списання матеріальних цінностей як таких, що не придатні для подальшого використання, морально застарілі, фізично зношені, пошкоджені внаслідок аварії чи стихійного лиха, а також будівель, споруд, що підлягають знесенню у звязку з будівництвом нових обєктів і таких, що зруйновані внаслідок атмосферного впливу і тривалого використання, надається в такому порядку: первинною вартістю за одиницю (комплект) у розмірі до 2000 грн. з дозволу керівника Установи (відповідно до п. 1.1 Порядку 357 Установа це підрозділи, підприємства, установи і заклади системи МНС).
Відповідно до даних бухгалтерського обліку Головного управління МНС України в Донецькій області за 2007-2009 роки основні засоби, які були списані без дозволу вищестоящої установи, мали первинну вартість за одиницю не більш 1615,00 грн., що не заперечувалось сторонами під час розгляду справи.
Таким чином, списання основних засобів позивача первинною вартістю до 2000 грн. за одиницю на загальну суму 13486 грн. здійснено обґрунтовано та на законних підставах.
З урахуванням викладеного та враховуючи принципи частини 2 ст. 71 КАС України, згідно яких в адміністративних справах про протиправність рішень субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо порушення позивачем п. 5 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постанови КМУ від 08.11.2007 р. № 1314. Тому, позовні вимоги Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області до Контрольно ревізійного управління в Донецькій області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання акту індивідуальної дії частково недійсним підлягають задоволенню судом у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області до Контрольно ревізійного управління в Донецькій області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання акту індивідуальної дії недійсним задовольнити.
Визнати частково недійсним правовий акт індивідуальної дії - п. 2 Вимоги контрольно - ревізійного управління в Донецькій області від 26.03.2010 року № 05-04.1-10/14/2820.
Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 21 червня 2010 року.
Повний текст постанови складений 25 червня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.