Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/399/22
18 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Подлісної І.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про заміну сторони та залучення співвідповідача по даній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій щодо виплати щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, зобов`язання перерахувати виплати з урахуванням раніше виплаченої суми,
ВСТАНОВИВ:
19 січня 2022 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій щодо виплати щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, зобов`язання перерахувати виплати з урахуванням раніше виплаченої суми.
Ухвалою від 24.01.2022 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 03.02.2022. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
Одночасно, із відзивом представник відповідача подав клопотання про заміну неналежного відповідача по справі, а саме - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79057 м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 85, ЄДРПОУ 26144908) та залучення в якості співвідповідача Міністерство соціальної політики України (01023 м. Київ, вул. Єспланадна, 8/10).
Щодо заміни неналежного відповідача управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79057 м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 85, ЄДРПОУ 26144908), суд зазначає наступне.
Зазначену допомогу виплачував Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, що підтверджується його листом від 02.09.2021 №260309-10131, копія якого додана до позовної заяви, який є окремою юридичною особою, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.12.2021 №1004151070008015889.
Відтак, Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради не є належним відповідачем у справі, оскільки не проводило виплату щорічної разової допомоги до 5 травня у 2021 році.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Проаналізувавши все вище викладене суд вважає, що дане клопотання слід задовольнити та замінити неналежного відповідача по даній справі.
Щодо клопотання про залучення в якості співвідповідача Міністерство соціальної політики України (01023 м. Київ, вул. Єспланадна, 8/10), то суд вважає, що у даній вимозі слід відмовити з наступних міркувань.
В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що орган місцевого самоврядування здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень, тому відповідача не вбачає можливим розгляд цієї справи без участі Міністерства соціальної політики України.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Отже, відповідачем є особа до якої звернена вимога позивача.
У рамках розгляду цієї справи позивачем оскаржуються дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня позивачу в належному розмірі.
За змістом ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Отже, відповідно до вказаної норми залучення до участі у справі співвідповідача можливе у разі, якщо судом буде встановлено, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, і позивач не згоден на заміну первісного позивача.
Відповідно до положень ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 08.04.2021 №325 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі Порядок №325).
Відповідно до п.2, 3 Порядку №325, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: 1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); 2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку (п.5 Порядку №325).
За приписами Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 423 від 17.06.2015, одним з основних завдань Мінсоцполітики є організація виплати до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тобто Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, котрі і здійснюють безпосередню виплату одноразової допомоги до 5 травня. Відповідачем не спростовується факт виплати позивачу одноразової допомоги до 5 травня, розмір якої і є предметом спору у цій справі.
Саме Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради є відповідальним органом, який зобов`язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.09.2020 року у зразковій справі №440/2722/20.
Отже, Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради є належним відповідачем у цій справі, який має відповідати за позовними вимогами.
З огляду на викладене, враховуючи визначений позивачем предмет позову, суд не вбачає підстав для залучення до участі у цій справі у якості співвідповідача Міністерства соціальної політики України, а відтак в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Керуючись статтями ст.48, 241, 248 КАС України КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання відповідача про заміну сторони неналежного відповідача задовольнити.
Замінити неналежного відповідача у справ № 500/399/22 - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79057 м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 85, ЄДРПОУ 26144908).
Продовжити процесуальний строк розгляду адміністративної справи №500/399/22.
Надіслати Франківському відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради копію позовної заяви з додатками, встановивши строк для подання відзиву на позов - до 10 березня 2022 року.
Згідно частини третьої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина шоста статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України).
У задоволенні клопотання про залучення співвідповідача Міністерства соціальної політики України до участі у справі № 500/399/22 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено 18 лютого 2022 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.