Постанова № 10365561, 06.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2а-1323/10/5/0170
Номер документу
10365561
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.07.10Справа №2а-1323/10/5/0170 12:35 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Сидоренка Д.В.

при секретарі судового засідання Мородецької Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Совєтському районі АР Крим

до Комунального підприємства «Сиваш»

про стягнення 13386,63 грн.

Обставини справи: Державна податкова інспекція в Совєтському районі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства «Сиваш» (далі відповідач) 13386,63 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення контрольно-ревізійним сектором у Совєтському районі АР Крим ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача встановлені порушення останнім п. 2.6, 2.11 п. 2, п.п. 5.11 п. 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004р. № 637 та п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», у звязку з чим прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 19.10.2009р. № 000472301 на суму 13386,63 грн. Але штрафні санкції відповідачем не оплачені.

Під час розгляду справи представником позивача надавались додаткові письмові пояснення в обґрунтування своєї позиції.

Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, про час, місце та дату розгляду справи сповіщений належним чином через засоби масової інформації. Письмових заперечень на позов суду не надав.

Розглянувши матеріали справи і оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 1.4.1.1. Плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійним сектором у Совєтському районі АР Крим на 3-й квартал 2009 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 27.01.06р. по 31.06.09р. За результатами якої складений Акт № 41-28/9 від 25.08.09р.

В подальшому, контрольно-ревізійним сектором у Совєтському районі АР Крим на адресу позивача направлено Лист вих. № 41-14/683 від 10.09.09р. в якому сектор зазначив, що під час проведення ревізії відповідача встановлені наступні порушення: 1. В ході ревізії дотримання законодавства при проведенні готівково-розрахункових операцій в національній валюті, при проведенні зустрічної звірки у Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Злагода» з питання взаємних розрахунків за період з 27.01.06р. по 31.06.09р., встановлено неоприбуткування готівки в касу КП «Сиваш» у сумі 360,00 гри., яка не пред'явлена у наявності в ході інвентаризації наявних грошових коштів у касі КП «Сиваш», чим порушено п.п. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637 із змінами. Дане порушення призвело до недостачі грошових коштів в касі КП «Сиваш» станом на 13.08.09р. у сумі 360,00 грн.; 2. В ході ревізії питання дотримання лімітів залишку готівки в касі КП «Сиваш» встановлено понадлімітні залишки готівки в касі КП «Сиваш» за період з 01.03.07 по 30.06.09 у загальній сумі 5039,32 грн., що є порушенням п.п. 5.11 п.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637 із змінами; 3. Ревізію питання своєчасності звітування про використання коштів, виданих в підзвіт, та повернення підзвітними особами сум невикористаної готівки в касу КП «Сиваш», встановлено, що за період з 12.07.07р. по 30.06.09р. видано готівки під звіт, без підтвердження використання виданої готівки на господарські потреби або відрядження та без наявності підтверджуючих первинних документів, у загальній сумі 1507,99 грн.. що є порушенням п. 1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХГУ із змінами, пп. 2.11 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637 із змінами, у частині своєчасності звітування за отриману готівку під звіт.

19.10.2009р. позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000472301, яким до відповідача згідно з ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 13386,63 грн. за вищезазначені порушення.

Зазначене рішення отримане посадовою особою відповідача 19.10.09р., про що свідчить підпис на корінці.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Законом України “Про контрольно-ревізійну службу” визначений статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності. Даним Законом України “Про контрольно-ревізійну службу” передбачено, що в компетенцію вказаної служби входить державний фінансовий контроль, який реалізується, зокрема, шляхом інспекції і проведення державного фінансового аудиту. Відповідно до ст.2 Закону “Про контрольно-ревізійну службу” порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту і інспекції встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 35 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.06р. встановлено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок.

Вказаною нормою встановлено, що в констатуючій частині вказується інформація про результати ревізії в розрізі кожного питання програми із зазначенням, за який період, яким способом (вибірковим, суцільним) та за якими документами перевірені ці питання, а також вказується висновок про наявність або відсутність порушень законодавства.

Виявлені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.

У виконання вищезазначених норм Закону та відповідно до п. 1.4.1.1. Плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійним сектором у Совєтському районі АР Крим на 3-й квартал 2009 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 27.01.06р. по 31.06.09р.

Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2001 року № 143/514 затверджено Порядок взаємного інформування органів державної контрольно-ревізійної служби України та органів державної податкової служби України про факти фінансових порушень та вжиті заходи.

На підставі зазначеного Порядку контрольно-ревізійним сектором у Совєтському районі АР Крим направлено Державної податкової інспекції в Совєтському районі АР Крим Лист вих. № 41-14/683 від 10.09.09р. та матеріали ревізії щодо Комунального підприємства «Сиваш» для прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р. затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Це Положення визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Згідно з п.п. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Під час проведення ревізії було встановлено порушення зазначеного п.п. 2.6 Положення, а саме неоприбуткування готівки в касу відповідача у сумі 360,00 грн. Дане порушення було виявлене під час проведення зустрічної звірки у Сільськогосподарському ТОВ «Злагода».

Згідно з п. 5.11. п. 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підприємства, які встановлюють строк здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до підпункту "в" пункту 5.1 цієї глави, мають здавати понадлімітну готівку для її зарахування на рахунки підприємства в банку не пізніше наступного робочого дня незалежно від установленого строку здавання готівкової виручки (готівки).

Під час проведення ревізії було встановлено порушення зазначеного п.п. 5.11 Положення, а саме понадлімітні залишки готівки в касі відповідача за період, який перевірявся в загальній сумі 5039,32 грн.

Згідно з п.п. 2.11 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні видача готівкових коштів під звіт або на здійснюється відповідно до законодавства України. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Разом з тим, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» закріплено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Під час проведення ревізії встановлено порушення вищезазначених п. 2.11 Положення та ч. 1 ст. 9 Закону, а саме, за період, який перевірявся встановлено видача готівки під звіт, без підтвердження використання виданої готівки на господарські потреби або відрядження та без наявності підтверджуючих первинних документів у загальній сумі 1507,99 грн.

Відповідальність за вищезазначені порушення Положення та Закону встановлена ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» де у ч. 1 зазначено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми; за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

У звязку з чим, до відповідача були застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 13386,63 грн. ((360х5)+(5039,32х2)+(1507,99)).

Згідно до ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право стягувати в бюджети та державні цільові фонди суми недоїмки, пені й штрафних санкцій у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Статтею 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

На момент подачі позивачем адміністративного позову до суду відповідачем фінансові санкції у розмірі 13386,63 грн. до Державного бюджету не перераховані.

При таких обставинах, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, тому що не суперечать чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.

Під час судового засідання, яке відбулось 06.07.2010 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено та підписано 12.07.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Сиваш» (97211, АР Крим, Совєтський район, с. Некрасівка, вул. Совєтська, 33: р/р 26000012118 в КРД ВАТ «Райффайзен банк Аваль» МФО 324021, ЄДРПОУ 34383462) в дохід Державного бюджету (на р/р 31119104700290 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740431, отримувач: Держбюджет Совєтського району 21080900) 13386,63 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Сидоренко Д.В.