Єдиний державний реєстр судових рішень 308/16155/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Чернівецька обл., м. Чернівці, місце проживання - АДРЕСА_1 закордонний паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
В С Т А Н О В И В:
До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил за ч.1 ст.483МК України відносно ОСОБА_1 з протоколом про порушення митних правил № 1598/30500/21 від 15.10.2021 р.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил 02.08.2021 року в Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил надійшов лист Державної митної служби України від 02.08.2021 №15/15-03/7.7/3181, яким направлено лист уповноваженого органу Чеської Республіки від 26.07.2021 №39061-2/2021-900000-212/JS, про непідтвердження автентичності 312 декларацій про походження, складених від імені експортера «Autoscout 24 s.r.o.» (Rybna 716/24, Stare Mesto, Praha, CZ) про преференційне походження зазначених у них товарів.
У вказаній відповіді уповноваженого органу Чеської Республіки зазначено, що адвокатське бюро «Mgr. Jiri Kokes and partners» (представник фірми «Autoscout 24 s.r.o.») проінформувала про те, що фірмою «Autoscout 24 s.r.o.» не видавався жодний із рахунків-фактур з декларацією про походження, які перевірялися. Це можливо є багаторазовим шахрайством з метою дискредитації та завдання шкоди фірмі «Autoscout 24 s.r.o.». На підставі вищевказаного факту 30 квітня 2019 року ними була подана скарга про вчинення злочину невідомим порушником. Рахунки-фактури з деклараціями не були оформлені чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.». До листа уповноваженого органу Чеської Республіки доданий список рахунків-фактур з деклараціями про походження, які не видавалися чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.».
На підставі зазначених у листі уповноваженого органу Чеської Республіки рахунків-фактур, підрозділом Закарпатської митниці в період з червня по серпень 2018 року здійснено митне оформлення в режимі випуску у вільний обіг 310 транспортних засобів, які надійшли на адресу українських суб`єктів ЗЕД: ПП "ТЕХАГРОТРАНС" (ЄДРПОУ 40427114) та ПП "ГРАНД АВТО" (ЄДРПОУ 41202228), та в січні 2020 року 2 транспортних засоби на адресу ТОВ «СТ-Авто-Груп» (ЄДРПОУ 41024693). Всього 312 рахунків. Серед наданих чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.». номерів рахунків-фактур з деклараціями про походження, зазначений рахунок фактура від 01.08.2018 №180801.7-ASC/TAT (позиція у списку 190).
Проведеною перевіркою по зазначеному факту, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що згідно рахунку фактури від 01.08.2018 №180801.7-ASC/TAT чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.» проданий сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка «DAF» моделі «FT XF 105.410T» номер шасі НОМЕР_3 українському приватному підприємству "ТЕХАГРОТРАНС" (ЄДРПОУ 40427114).
Згідно наявної в базах даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ інформації (Довіренність від 01.08.2018 №G87844334, електронний документ контролю доставки: МД ІМ40ЕЕ від 01.08.2018 №305000000/2018/021475), 02.08.2018 року через пункт пропуску «Шегині Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС водієм ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_4 ), на митну територію України в митному режимі «імпорт» був переміщений товар: «сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка «DAF» моделі «FT XF 105.410T» номер шасі НОМЕР_3 ».
До митного контролю водієм ОСОБА_1 було подано товаросупровідні документи, а саме: Рахунок фактура від 01.08.2018 №180801.7-ASC/ТАТ, на якому знаходиться декларація про походження на товар, CMR б/н від 01.08.18, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 15.01.2008, № НОМЕР_6 від 08.09.2009, довіреність від 01.08.2018 №G87844334, якою фірма «Autoscout 24 s.r.o.» уповноважує водія ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_4 ) транспортувати вищевказаний транспортний засіб, здійснювати митне оформлення та надавати відповідні документи.
Після проведення митних формальностей вказаний транспортний засіб був пропущений на митну територію України та направлений для завершення митного оформлення на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС. 03.08.2018 року на митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС, до митного контролю та оформлення зазначеного ТЗ, шляхом електронного декларування була подана митна декларація ІМ40ДЕ №UA305200/2018/021697 та товаросупровідні документи.
Відповідно до рахунку фактури від 01.08.2018 №180801.7-ASC/ТАТ вартість вказаного транспортного засобу 3000,00 Євро, що за курсом НБУ станом на день переміщення на митну територію України (02.08.2018) становило 94604.70 грн.
На митному посту «Мукачево» на підставі поданих документів була оформлена митна декларація ІМ40ДЕ №UA UA305200/2018/021697, скорегована митна вартість та «сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка «DAF» випущений у вільний обіг, зі сплатою необхідних митних платежів. При цьому на підставі декларації про походження, яка знаходилася на Рахунку фактурі від 01.08.2018 №180801.7-ASC/ТАТ, була застосована пільгова ставка (преференція походження) ввізного митна 2,5%.
На неодноразові виклики в митницю для з`ясування всіх обставин громадянин України ОСОБА_1 не прибув, про причини неявки не повідомив.
Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 переміщено через митний кордон України товар «сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка «DAF», з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа рахунку фактури від 01.08.2018 №180801.7-ASC/ТАТ, на якому знаходиться декларація про походження на товар, та такого що містить неправдиві дані щодо преференційного походження товару.
Згідно блоку «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор», 04.06.2021 відносно громадянина України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_4 ) було запроваджено справу про ПМП №0674/30500/21, за ознаками ч.1 ст. 483 МКУ по аналогічному факту подання до митного контролю підробленого рахунка-фактури, при переміщенні в Україну транспортного засобу від чеської компанії «Autoscout 24 s.r.o.». Станом на 15.10.2021 в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч.1 статті 483 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби надав суду повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину № 300 від 15.10 .2021 р., яке скероване на адресу Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області. Просив суд взяти до уваги наявність такого повідомлення при постановленні рішення у даній справі.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 повторно не з`явився, повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду невідомі. До матеріалів справи додано пояснення представника ОСОБА_1 адвоката Андріяш Н.В. про закриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно дост. 487 МК Українивизначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічною за змістою є і норма ст.280 КУпАП.
Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Відповідно до виписаних у ст.ст.488,490,494-495МК Україниположень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого МК України, і є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил.
Згідно з ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозицією ч.1ст.483МК України визначено відповідальність за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до абз. 1 п. 5 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від03червня 2005року №8«Про судовупрактику усправах проконтрабанду тапорушення митнихправил» незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Згідно з абз. 2, 4 п. 6 вказаної постанови документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності, а підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються.
Як убачається з матеріалів справи, громадянином України ОСОБА_1 переміщено через митний кордон України товар «сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка «DAF» моделі «FT XF 105.410T» номер шасі НОМЕР_3 ", з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа рахунку фактури від 01.08.2018 №180801.7-ASC/ТАТ, на якому знаходиться декларація про походження на товар, та такого що містить неправдиві дані щодо преференційного походження товару.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч.1 статті 483 Митного кодексу України.
Відповідно до ст.358КК України діяння, поєднані з підробленням офіційного документа, який надає права та звільняє від обов`язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; з використанням завідомо підроблених документів, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену, відповідно ч.ч.1; 4; 3 цієї норми права.
Відповідно до ч. 1ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст.458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені означеними кодексами, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що на даному етапі суд позбавлений можливості дати оцінку діям гр. ОСОБА_1 за наслідками розгляду протоколу про порушення митних правил № 1598/30500/21 від 15.10.2021 р., оскільки у даному випадку вбачається наявність ознак кримінального правопорушення.
Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає за необхідне матеріали справи відносно ОСОБА_1 про порушення митних правил передати органу досудового розслідування.
Керуючись ст.ст.253,256,278,283, 294 КУпАП, ст.ст.467,487,494,529 МК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Матеріали адміністративної справи №308/16155/21 за протоколом про порушення митних правил № 1598/30500/21 від 15.10.2021 р., складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.483 МК України направити до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда
кодекс України; нормативно-правовий акт № 4495-VI від 13.03.2012" target="_blank">467,487,494,529 МК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Матеріали адміністративної справи №308/16155/21 за протоколом про порушення митних правил № 1598/30500/21 від 15.10.2021 р., складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.483 МК України направити до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда