Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 682/2605/21
РІШЕННЯ
іменем України
09 березня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 12.08.2021 року № 222330003374 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу періоди підприємницької діяльності з 01.01.1998 по 31.12.2004 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком. - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначиш і виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком з дати звернення із заявою про призначення пенсії з 04.08.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком, що підтверджується розпискою про одержання цієї заяви органом Пенсійного фонду України. До заяви надала усі необхідні документи. На підставі поданих документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було винесено рішення №222330003374 від 12.08.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 28 років (додаток №8). З винесеним рішенням позивач не погоджується, вважає, що їй безпідставно відмовлено в призначенні пенсії за віком, також при винесенні даного рішення не було вказано норми законодавчих актів на які посилалося управління Пенсійного фонду України та не враховано всіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення.
Ухвалою від 31.01.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (сторін).
Від відповідачів на адресу суду відзивів не надходило.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 04 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком, що підтверджується розпискою про одержання цієї заяви органом Пенсійного фонду України.
До заяви про призначення пенсії позивачем були подані наступні документи: копія паспорта НОМЕР_1 від 09.06.2000 року;копія довідки про присвоєння ідентифікованого номера від 15,07.2005 року; копія трудової книжки НОМЕР_2 дата заповнення від 18.09.1978 року; копія свідоцтва про одруження НОМЕР_3 від 24,01,1982 року; копія диплома про навчання № НОМЕР_4 від 07,07.1979 року; копії свідоцтв про народження дітей ОСОБА_2 від 23.04.1987 року та ОСОБА_3 від 20.05.1983 року; -копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія В02 за № 614738 від 26.08.1997 року; копія довідки Шепетівського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Хмельницькій області №04/6/22-01-24-06 від 30.07.2021 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було винесено рішення №222330003374 від 12.08.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 28 років.
Відповідачем нараховано загальний стаж роботи позивача, який склав 25 років 9 місяців 22 дні, з необхідних 28 років.
Під час розрахунку трудового стажу не було зараховано періодів підприємницької діяльності з 01.01.1998 року по 31.12.2004 року та перебування на податковому обліку на загальній системі оподаткування і сплату єдиного внеску.
Позивач вважає, що винесеним рішенням відмовляючи у призначенні пенсії за віком, порушено її право на соціальний захист, є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788 XII (далі - Закону від 05.11.1991 №1788-ХІІ), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника ті в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV(далі - Закон №1058-IV від 09.07.2003) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 1 ст. 9 цього Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком від 25.11.2005 р. № 22-1.
Пункт 1.8 частини 1 Порядку від 25.11.2005 № 22-1 визначає, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб - сервісний центр (пункт 1.1. частини 1 Порядку від 25.11,2005 № 22-1).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 26 Закону від 09.07.2003 № 1058-14 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб порталі, (підпункт 1.9 частини 1 Порядку 25.11.2005 № 22-1),
Згідно з 4.1 ст.26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч.1 ст.24 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону 09.07.2003 №1058-ІV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованою обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що, діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, (ч.2 ст.24 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003). Система персоніфікованого обліку була впроваджена з 01 липня 2000 року.
Згідно абзацу 3 підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Порядку від 25.11.2005 № 22-1 період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних Реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних Реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Суд зазначає, що відсутність відомостей в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, необхідних для обчислення страхового стажу не свідчить про те, що ним не сплачувався єдиний соціальний внесок.
На підтвердження сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в повному обсязі, до позовної заяви долучено довідку Шепетівського відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДГІС у Хмельницькій області № 4476/АП/22-01-13-05-10 від 02.12.2021 року про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів та єдиного соціального внеску.
Відповідно до пункту 3-1 підпункту 1 розділу XV Закону 1058-IV від 09.07,2003 (Розділ XV доповнено пунктом 3-1 згідно із Законом №2148-VIІІ від 03.10.2017) до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку :
- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб' єкта підприємницької діяльності;
- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV від 09.07.2003, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло, раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Суд звертає увагу, що страховий стаж позивача, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637 від 12.08.1993.
Однак, відповідач не прийняв до уваги усі надані позивачем документи до заяви про призначення пенсії та не вчинив усіх необхідних дій для звірки періодів страхового стажу з органами, які ведуть облік сплати внесків а також, у разі якщо відповідач вважав, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, відповідач зобов`язаний був письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково, та повинен був у заяві про призначення пенсії зробити відповідний запис, однак вказаних дій не вчинив.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відповідач не вчинив усіх необхідних заходів, щодо встановлення страхового стажу позивача та прийняв рішення від 12.08.2021 року № 222330003374 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком, яке на думку суду є безпідставним та таким що прийняте без урахування усіх достатніх підстав, а тому підлягає скасуванню.
Враховуючи наведені вище обставини суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд встановив, що спірне рішення відповідача прийняте без повного з`ясування обставин справи та інших документів наданих позивачем.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 12.08.2021 року № 222330003374 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , ідентифікаційний код - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1,Миколаїв,54020 , ідентифікаційний код - 13844159)
Головуючий суддя О.П. Шевчук
відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 12.08.2021 року № 222330003374 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , ідентифікаційний код - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1,Миколаїв,54020 , ідентифікаційний код - 13844159)
Головуючий суддя О.П. Шевчук