Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" березня 2022 р. справа № 300/8781/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про
визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання публічної інформації на запит від 03.11.2021;
визнання протиправною бездіяльності щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;
зобов`язання розглянути запит від 03.11.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території Косівського району вільних земельних ділянок, для садівництва і городництва з місцями їх розташування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно не надав публічну інформацію на запит від 03.11.2021, при цьому недотримав встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.
Згідно наказу №12-ОС від 11.01.2022, відповідно до підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу призначено повторний автоматизований розподіл вказаної судової справи.
В порядку, встановленому статтею 31 Кодексу адміністративного судочинства України 17.01.2022 визначено головуючого суддю по даній справі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 08.02.2022. У відзиві представник відповідача зазначив, що на запит на інформацію, який надійшов до відповідача 09.11.2021, відповідачем надано відповідь №ПІ-94/0-122/0/63-21 від 15.11.2021. Відповідь на запит на інформацію направлена позивачу 15.11.2021 рекомендованим листом АТ "Укрпошта" №7601870229460 та згідно інформації вебсайту Укрпошта: https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html відповідь вручена позивачу. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
Шляхом поштового відправлення позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з запитом на інформацію від 03.11.2021, в якому просив надати інформацію про наявність на території Косівського району вільних земельних ділянок, для садівництва і городництва з місцями їх розташування.
Відповідно до реєстраційно-контрольної карти вказаний запит на інформацію надійшов до відповідача 09.11.2021.
За результатом вказаного запиту на інформацію, відповідачем надано відповідь №ПІ-94/0-122/0/63-21 від 15.11.2021, відповідно до якої відповідач проінформував, що Державний земельний кадастр містить інформацію про сформовані та зареєстровані земельні ділянки, відомості про які внесено до нього на підставі відповідної документації із землеустрою, яка передбачена статтю 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр". Відповідно до визначених повноважень Головне управління не веде облік вільних земель та не здійснює пошук земельних ділянок з метою передачі їх у власність чи користування зацікавленим особам. Разом з тим повідомлено, що порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначено частинами 6-10 статті 118 Земельного кодексу України, зокрема громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки бажаного цільового призначення у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). З метою отримання земельної ділянки рекомендовано звернутися із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної у власність до територіальної громади за місцем розташування земельної ділянки.
Згідно фіскального чеку АТ "Укрпошта" №7601870229460 вказана відповідь на запит на інформацію направлена позивачу 15.11.2021 (понеділок) рекомендованим листом.
Відповідно до інформації вебсайту Укрпошта: https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html дана відповідь вручена позивачу 19.11.2021.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (частина 4 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних вебсайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному вебпорталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (пункт 1).
У відповідності до частини 1 статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Частинами 1, 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Як встановлено, шляхом поштового відправлення позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з запитом на інформацію від 03.11.2021, в якому просив надати інформацію про наявність на території Косівського району вільних земельних ділянок, для садівництва і городництва з місцями їх розташування.
Відповідно до реєстраційно-контрольної карти вказаний запит на інформацію надійшов до відповідача 09.11.2021. За результатом вказаного запиту на інформацію, відповідачем надано відповідь №ПІ-94/0-122/0/63-21 від 15.11.2021, відповідно до якої відповідач проінформував, що Державний земельний кадастр містить інформацію про сформовані та зареєстровані земельні ділянки, відомості про які внесено до нього на підставі відповідної документації із землеустрою, яка передбачена статтю 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр". Відповідно до визначених повноважень Головне управління не веде облік вільних земель та не здійснює пошук земельних ділянок з метою передачі їх у власність чи користування зацікавленим особам. Разом з тим повідомлено, що порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначено частинами 6-10 статті 118 Земельного кодексу України, зокрема громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки бажаного цільового призначення у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). З метою отримання земельної ділянки рекомендовано звернутися із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної у власність до територіальної громади за місцем розташування земельної ділянки.
Згідно фіскального чеку АТ "Укрпошта" №7601870229460 вказана відповідь на запит на інформацію направлена позивачу 15.11.2021 (понеділок) рекомендованим листом. Відповідно до інформації вебсайту Укрпошта: https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html дана відповідь вручена позивачу 19.11.2021.
Отже, відповідач надав позивачу відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відтак, доводи позивача про ненадання публічної інформації на запит від 03.11.2021 та недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову про: визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання публічної інформації на запит від 03.11.2021; визнання протиправною бездіяльності щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію; зобов`язання розглянути запит від 03.11.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території Косівського району вільних земельних ділянок, для садівництва і городництва з місцями їх розташування.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39767437, вул. Сахарова, 34-А, м. Івано-Франківськ, 76014) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.
ілянок, для садівництва і городництва з місцями їх розташування.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39767437, вул. Сахарова, 34-А, м. Івано-Франківськ, 76014) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.