Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/14775/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі УСЗН Луцької РДА Волинської області) про визнання протиправними та скасування рішення посадових осіб Луцької РДА про недопущення в приміщення Луцької РДА, рішення конкурсної комісії про визначення або не визначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Луцької районної державної адміністрації Волинської області; зобов`язання повторно провести конкурсний відбір на зайняття посади державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Луцької районної державної адміністрації Волинської області із встановленням дати такого відбору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.11.2021 у приміщенні Луцької районної державної адміністрації Волинської області було призначено тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області. Однак, ОСОБА_1 було повідомлено про недопущення його до тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вищевказаної посади державної служби категорії «В», оскільки на думку Луцької районної державної адміністрації Волинської області в особі голови конкурсної комісії Хомич Тетяни, позивачем не було дотримано вимог абзацу другого пункту 35 постанови КМУ №1236, а саме не надано:
- негативного результату тестування на COVID - 19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес - тесту на визначення антигена коронавірусу SARS - CoV - 2, які проведені не більш як за 72 години до здійснення заходу;
- документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID - 19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати);
- документа про одужання особи від гострої респіраторної хвороби COVID - 19.
ОСОБА_1 не погоджується із такою підставою відмови, вважає, що внаслідок неправильного тлумачення посадовими особами Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області абзацу другого (підпункту першого) пункту 35 постанови КМУ №1236 та перевищення повноважень, наданих їм, що зумовило обмеження пересування позивача у просторі та вільний доступ до можливості працевлаштування згідно статті 43 Конституції України та суттєво вплинуло на результат конкурсного відбору.
Такі дії посадових осіб Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області позбавило позивача можливості конкурувати у конкурсному відборі на зайняття вищезазначеної посади, ОСОБА_1 просить визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визначення або не визначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Луцької районної державної адміністрації Волинської області та зобов`язати повторно провести конкурсний відбір на зайняття даної посади.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову, з огляду на наступне.
Щодо не допуску до етапу конкурсу на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління.
26.10.2021 до Управління, через Єдиний портал вакансій державної служби, надійшла від позивача інформація для участі в конкурсі на посади державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління.
В термін, визначений абзацом третім пункту 201 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Кабінетом Міністрів України 25.03.2016 №246 (далі Порядок) начальником відділу з юридично-кадрової роботи Управління розглянуто подану позивачем інформацію для участі в конкурсі та погоджено (допущено) позивача до участі в конкурсі, про що повідомлено у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 Порядку.
Також, у повідомленні позивачу про погодження участі у конкурсі вказано, про необхідність дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) (далі - Постанова №1236) при проведенні конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби.
Представник відповідача вказала, що відповідно до Протоколу позачергового засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 05.11.2021 №43 з 00 год. 00 хв. 08.11.2021 у Волинській області встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та запроваджено заходи, передбачені пунктом 35 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236.
Відповідно до пункту 1 розпорядження голови Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 30.07.2021 №145 «Про обмежувальні заходи, пов`язані з попередженням виникнення гострої респіраторної хвороби SARS-CoV-2, спричиненої коронавірусом COVID-19, при відвідуванні адміністративних будівель, у яких знаходиться Луцька районна державна адміністрація та її структурні підрозділи» передбачено, що допуск усіх осіб до адміністративних будівель, споруд і службових приміщень, у яких знаходиться Луцька районна державна адміністрація та її структурні підрозділи, здійснювати з обов`язковим дотриманням протиепідемічних заходів та обмежень, встановлених Постановою для відповідного рівня епідемічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Положенням про управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, затвердженого розпорядженням голови Луцької районної державної адміністрації від 10.09.2021 №182 (далі - Положення) передбачено, що Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації (далі - Управління) утворюється головою районної державної адміністрації, входить до складу районної державної адміністрації і в межах Луцького району забезпечує виконання визначених для управління завдань.
Конкурс на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління як інший масовий захід проводився у відповідності до вимог Постанови №1236, а саме у всіх членів конкурсної комісії та адміністратора конкурсу були наявні внутрішні сертифікати, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати).
Відповідно до пункту 18 Порядку, адміністратор веде протокол засідання Комісії або конкурсної комісії, оформляє відомості про результати конкурсу, роздруковує звіти про результати проходження тестування, перевіряє особу кандидата тощо.
09.11.2021 о 09 год. 55 хв., адміністратором конкурсу, проведено перевірку особи кандидатів та дотримання Постанови №1236, та встановлено, що у позивача були відсутні документи визначені пунктом 35 Постанови №1236 та відповідно не допущено його до участі в конкурсі на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління.
Представник відповідача щодо допуску у приміщення зазначила, що відповідно до договору оренди від 04.02.2021 №3/21 Управління орендує частину приміщення за адресою: вул. Ковельська, 53, місто Луцьк. Вхід до приміщення за адресою: місто Луцьк, вулиця Ковельська, 53, є вільним. Про що, позивач в позивній заяві абзац 3 повідомляє: «що у приміщенні Луцької районної державної адміністрації Волинської області посадовою особою управління соціального захисту населення було повідомлено про недопущення мене до тестування».
Щодо протоколу засідання конкурсної комісії Управління. Позивача, як кандидата який не розпочав тестування протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів було не допущено до наступного етапу конкурсу та відповідно до пункту 34 Порядку, інформація щодо результатів тестування ОСОБА_1 не внесена у зведену відомість середніх балів, а отже і у протокол засідання конкурсної комісії.
Щодо рішення конкурсної комісії про визначення переможця конкурсу на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про державну службу», результатами конкурсу є визначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу. Тобто, конкурсна комісія, відповідно до Закону України «Про державну службу» та Порядку не приймає рішення, щодо визначення переможця конкурсу або про відсутність переможця.
Щодо проведення повторного конкурсу на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління.
Станом на 11.01.2022, відповідно до штатного розпису Управління, посаду провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління 17.11.2021 виведено із штатного розпису.
Враховуючи вищевикладене, Управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає.
У відповіді на відзив позивач зауважив, що оскільки поняття «масового заходу» на законодавчому рівні не визначено, як і не визначено чіткої кількості осіб та займаної ними території, щоб захід вважався масовим, Постанова КМУ від 09.12.2020 №1236 прямо не містить заборон щодо відвідування громадянами органів державної влади та участі у конкурсних відборах задля заміщення вакантних посад державної служби у разі відсутності у них вищеперелічених документів та навіть наказ МВС України, який втратив чинність, не відносив до масового заходу проведення конкурсних відборів задля заміщення вакантних посад державної служби, тому відсутня і сама підстава для встановлення заборони щодо відвідування та участі у ньому.
Позивач вважає, що недопущення його до конкурсного відбору та участі у ньому є недійсним, нікчемним та незаконним, як і розпорядження голови Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 30.07.2021 №145 «Про обмежувальні заходи, пов`язані з попередженням виникнення гострої респіраторної хвороби SARS CoV - 2, спричиненої коронавірусом, при відвідуванні адміністративних будівель, у яких знаходиться Луцька районна державна адміністрація та її структурні підрозділи» в частині заборони вільного відвідування приміщень Луцької районної державної адміністрації Волинської області та участі у конкурсних відборах задля заміщення вакантних посад державної служби у ній у разі відсутності вищеперелічених документів.
Також вказав, що відповідно до пункту 51 Постанови КМУ №246 від 25.03.2016 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» у разі запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - CoV-2, суб`єкту призначення або керівнику державної служби надане право зупинити проведення конкурсу, а не займатись дискримінаційними проявами, що суворо заборонено частинами першою, другою статті 24 Конституції України та ділити громадян на вакцинованих та не вакцинованих.
ОСОБА_1 вважає, що встановивши штучні обмеження щодо участі у конкурсних відборах йому перешкоджають у свободі пересування відповідно до статті 33 Конституції України та фактично примушують робити те, що не заборонено на законодавчому рівні та не передбачено ним, тобто перевищують надані посадовим особам Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області повноваження, оскільки відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, позивач уточнив позовні вимоги, а саме просить: визнати протиправним та скасувати рішення адміністратора конкурсного відбору Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про недопущення його до участі у конкурсі задля заміщення вакантної посади державної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області; визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області таким, що не відбувся конкурсний відбір задля заміщення вакантної посади державної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
У запереченні на відповідь позивача на відзив, відповідач зауважив, що доводи позивача побудовані на припущеннях, які не мають документального підтвердження та правового обґрунтування і не спростовують аргументи, наведені у відзиві на позов.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 09.11.2021 у приміщенні Луцької районної державної адміністрації Волинської області було призначено тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
Однак, ОСОБА_1 було повідомлено про недопущення його до тестування на знання законодавства задля можливості зайняття вищевказаної посади державної служби категорії «В», оскільки позивачем не було дотримано вимог абзацу другого пункту 35 постанови КМУ №1236.
Листом від 19.11.2021 №2016/01-32 ОСОБА_1 повідомлено, що 09.11.2021 о 10:00 його не було допущено до тестування в приміщені управління соціального захисту населення Луцької райдержадміністрації Волинської області за адресою: м. Луцьк, вул. Ковельська, 53, оскільки позивачем не було дотримано вимог абзацу другого пункту 35 постанови КМУ №1236, а саме не надано негативного результату тестування COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес - тесту на визначення антигена коронавірусу SARS - CoV - 2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID - 19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров`я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімерної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія (Дія).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Преамбулою Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) визначено, що цей Закон визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до частини першої статті 3 даного Закону визначено, що він регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Як встановлено частинами другою, третьою статті 5 Закону №889-VIII відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 22 Закону з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 25.03.2016 № 246 (із змінами).
Як встановлено частиною третьою статті 22 даного Закону, порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.
Відповідно до частини першої статті 23 Закону оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах.
Частиною другою вказаної статті визначено, що рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби приймає суб`єкт призначення, на посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону.
Як вбачається із матеріалів справи УСЗН Луцької РДА Волинської області оголошено конкурс на зайняття посади державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
Суб`єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).
Вимоги щодо інформації, яку необхідно подати для участі у конкурсі визначено статтею 25 Закону № 889-VIII.
Зокрема, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію: 1) реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; 2) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України; 3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України Про очищення влади, та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; 5) копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови; 6) відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, передбаченими статтею 20 цього Закону, та іншими умовами конкурсу;
Абзацом 11 частини першої статті 25 № 889-VIII визначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, несе персональну відповідальність за достовірність наданої інформації.
Згідно частини першої статті 28 Закону № 889-VIII рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу.
Результатами конкурсу є визначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246 (далі - Порядок №246).
Відповідно до пункту 201 Порядку №246 спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, розглядає інформацію, подану кандидатами для участі у конкурсі.
У разі неподання кандидатом необхідної інформації, передбаченої пунктом 19 цього Порядку, виявлення невідповідності поданої кандидатом інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та/або досвіду роботи, неправильності заповнення заяви або резюме такий кандидат не допускається до проходження конкурсу.
Про результати розгляду інформації, поданої кандидатами для участі у конкурсі, спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня надходження такої інформації.
Кандидат після усунення недоліків може подати інформацію для участі у конкурсі повторно у передбаченому порядку в межах встановленого строку її подання.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 не було допущено до тестування в приміщені Управління соціального захисту населення Луцької райдержадміністрації Волинської області за адресою: м. Луцьк, вул. Ковельська, 53, оскільки позивачем не було дотримано вимог абзацу другого пункту 35 постанови КМУ №1236, а саме не надано негативного результату тестування COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес - тесту на визначення антигена коронавірусу SARS - CoV - 2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID - 19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров`я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімерної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія.
У примітці до статті 364 Кримінального кодексу України службовими особами визначаються особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
На підставі аналізу наведених норм Державною інспекцією України з питань праці у роз`ясненнях від 24.07.2014, зазначається, що до категорії «посадових осіб» у розумінні пункту 5 статті 41 Кодексу Законів про працю України слід розуміти категорію працівників, визначених як «посадові особи» в статті 2 Закону України «Про державну службу», в статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», та як «службові особи» у примітці до статті 364 Кримінального кодексу України.
У роз`ясненнях Держпраці зроблено висновок про те, що поняття «посадова особа» та «службова особа» є синонімічними.
Посадовими (службовими) особами вважаються особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації.
Посадова особа наділена певним обсягом повноважень і в їх межах має право вчиняти дії, що породжують, змінюють або припиняють конкретні правовідносини (наприклад, право прийняття та звільнення працівників, застосування дисциплінарних чи адміністративних стягнень тощо).
Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 26.04.2002 №5 організаційно-розпорядчими обов`язками (наявність яких є характерним для поняття «посадова особа») є обов`язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Особа є службовою не тільки тоді, коли вона здійснює відповідні функції чи виконує обов`язки постійно, а й тоді, коли вона робить це тимчасово або за спеціальним повноваженням, за умови, що зазначені функції чи обов`язки покладені на неї правомочним органом або правомочною службовою особою.
Відповідно до підпункту 7 пункту 35 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі Постанова №1236) на території регіонів, на яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, забороняється проведення всіх масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів, крім офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов`язкового щоденного контролю за станом здоров`я учасників, заходів з атестації здобувачів, заходів з оцінювання якості освіти.
Також, відповідно до пункту 35 Постанови №1236, обмеження, передбачені підпунктами 1-7, 9, 14 та 16 цього пункту, не застосовуються за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку), негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров`я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Відповідно до Протоколу позачергового засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 05.11.2021 №43 з 00 год. 00 хв. 08.11.2021 у Волинській області встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та запроваджено заходи, передбачені пунктом 35 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236.
Відповідно до пункту 1 розпорядження голови Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 30.07.2021 №145 «Про обмежувальні заходи, пов`язані з попередженням виникнення гострої респіраторної хвороби SARS-CoV-2, спричиненої коронавірусом COVID-19, при відвідуванні адміністративних будівель, у яких знаходиться Луцька районна державна адміністрація та її структурні підрозділи» передбачено, що допуск усіх осіб до адміністративних будівель, споруд і службових приміщень, у яких знаходиться Луцька районна державна адміністрація та її структурні підрозділи, здійснювати з обов`язковим дотриманням протиепідемічних заходів та обмежень, встановлених Постановою для відповідного рівня епідемічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Положенням про управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, затвердженого розпорядженням голови Луцької районної державної адміністрації від 10.09.2021 №182 (далі - Положення) передбачено, що Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації (далі - Управління) утворюється головою районної державної адміністрації, входить до складу районної державної адміністрації і в межах Луцького району забезпечує виконання визначених для управління завдань.
Як вбачається з матеріалів справи, конкурс на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління як інший масовий захід проводився у відповідності до вимог Постанови №1236, а саме у всіх членів конкурсної комісії та адміністратора конкурсу були наявні внутрішні сертифікати, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати).
Відповідно до пункту 18 Порядку, адміністратор веде протокол засідання Комісії або конкурсної комісії, оформляє відомості про результати конкурсу, роздруковує звіти про результати проходження тестування, перевіряє особу кандидата тощо.
Судом встановлено, що 09.11.2021 о 09 год. 55 хв., адміністратором конкурсу, проведено перевірку особи кандидатів та дотримання Постанови №1236 та встановлено, що у позивача були відсутні документи визначені пунктом 35 Постанови №1236 та відповідно не допущено його до участі в конкурсі на посаду державної служби категорії «В» провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління.
Згідно із протоколу №22 від 09.11.2021 засідання конкурсної комісії для зайняття вакантних посад державних службовців категорій «Б» і «В» в управлінні соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, на якому розглядалося питання про список кандидатів на зайняття посади провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, яких допущено до етапу співбесіди, відповідно до пункту 39 Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 №648) кандидати, які не з`явилися для його проходження протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, вважаються такими, що не пройшли тестування та не можуть бути допущені до чергового етапу конкурсу, вирішено, що конкурс не відбувся у зв`язку з неявкою кандидатів на засідання конкурсної комісії.
Позивачем не заперечується та обставина, що його було допущено до участі у конкурсі та повідомлено у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246. Разом з тим, у повідомленні ОСОБА_1 було вказано про необхідність дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» при проведенні конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби.
Отже, відповідач правомірно повідомив позивача про наступний етап конкурсу та про необхідність дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236.
Суд дійшов висновку, що позивач будучи завідомо ознайомлений з умовами проходження конкурсу, не дотримався вимог абзацу другого пункту 35 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236, що стало причиною не допущення його до тестування в приміщенні Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області. Відтак, дії відповідача щодо недопущення позивача до участі у конкурсі задля заміщення вакантної посади державної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області є правомірними.
При цьому, позивач у разі надання необхідних документів, про що його було повідомлено у погодженні до участі у конкурсі, був би допущений до тестування в приміщенні Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
Разом з тим, рішення конкурсної комісії Управлінні соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області є обґрунтованим, оскільки причиною не відбуття конкурсного відбору задля заміщення вакантної посади державної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, слугувала неявка кандидатів на засідання конкурсної комісії. Тому, суд дійшов висновку, що конкурсний відбір на заняття вказаної посади не відбувся не з вини відповідача, а зазначене рішення відповідача прийнято в межах норм чинного законодавства.
Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб`єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача про не допуск позивача до участі в конкурсі, то подальші дії, вчинені відповідачем, пов`язані із їх проведенням та затвердженням їх результатів не порушують будь-яких прав, свобод інтересів позивача та його не стосуються, а ОСОБА_1 звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені.
Водночас суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а, крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема, у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів належними та допустимими доказами дотримання встановленої законодавством процедури проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, в діях Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області відсутні порушення прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 .
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 53, код ЄДРПОУ 03192081)
Суддя В.В. Дмитрук
ної служби категорії «В» - провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, слугувала неявка кандидатів на засідання конкурсної комісії. Тому, суд дійшов висновку, що конкурсний відбір на заняття вказаної посади не відбувся не з вини відповідача, а зазначене рішення відповідача прийнято в межах норм чинного законодавства.
Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб`єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача про не допуск позивача до участі в конкурсі, то подальші дії, вчинені відповідачем, пов`язані із їх проведенням та затвердженням їх результатів не порушують будь-яких прав, свобод інтересів позивача та його не стосуються, а ОСОБА_1 звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені.
Водночас суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а, крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема, у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів належними та допустимими доказами дотримання встановленої законодавством процедури проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, в діях Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області відсутні порушення прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 .
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 53, код ЄДРПОУ 03192081)
Суддя В.В. Дмитрук